Прочитај ми чланак

НАТО ствара непостојеће државе

0

лого терористичке организације НАТО

Рат је главни разлог зашто људи беже у Европу, зато би НАТО требало да промени своју стратегију, сматра посланик Левице Немачке Дитер Дем.

То би значило и да Немачка треба да размисли о томе коме испоручује наоружање, сматра он.

Више од милион избеглица стигло је у Немачку 2015. године, што је изазвало многобројне проблеме због којих земља мора да појача мере борбе против тероризма и обезбеди становницима, пре свега женама, заштиту од друштвено неприхватљивог понашања одређеног броја миграната.

Немачка и даље покушава да прихвати све оне који се надају да ц́е најбогатија земља ЕУ за њих постати друга отаџбина. Последице такве одлуке биле су тема конференције за штампу, која је у четвртак одржана у прес–центру међународне агенције „Росија севодња“ у Москви.

Према речима заменика директора Института за европске студије Руске академије наука Владислава Белова, канцеларка Ангела Меркел се не боји да доноси одлуке. Међутим, проблем је у томе што је Меркелова пребацила одговорност за имплементацију те одлуке на своје колеге у немачким министарствима и на бирократе у Бриселу.

„Тада се показало да јединствено мишљење и заједничка стратегија не постоје и Меркелова би требало да консултује колеге из 27 чланица ЕУ и руководство федералних земаља, например, Баварске, која ц́е се пре свега нац́и на удару миграната. Милион и сто хиљада миграната није крајњи број, јер, уколико буде покренуто питање спајања породица, код сваког мигранта у Немачкој ц́е доц́и најмање 5пет-шест рођака. Поставља се питање трошкова и последица. ЕУ није спремна да преузме заједничку одговорност, свака земља тражи сопствени начин да реши проблем миграната. Уколико дође до суспендовања Шенгенског уговора, ЕУ, а самим тим и Немачка, могла би да изгуби милијарде евра због логистичких проблема изазваних повременом обуставом теретног саобрац́аја“, каже Белов.

Научна сарадница Института за светску економију и међународне односе Наталија Таганова каже да је с временом појам „избеглица“ променио значење и да сада оно није исто као након Другог светског рата.

„Након Другог светског рата Европа је прихватала избеглице уколико су они били прогањани од државе, а њихова права била ускрац́ена. Сада милиони људи бежи јер њихове земље више не постоје. У таквим условима тешко је дефинисати ко је права избеглица, а ко није. ЕУ и Немачка морају да се прилагоде новим околностима, да промене законодавство и да одлуче шта да раде са младим мушкарцима који долазе у европске земље и не журе да нађу посао. Све то изазива велике друштвене проблеме“, каже Таганова.

Одговарајуц́и на питања новинара, немачки аналитичари економиста Андреас Вер и посланик из редова Левице Немачке Дитер Дем изјавили су да се Немачка, иако ц́е број избеглица ускоро поново порасти, а да се при томе Турска не понаша као сигуран партнер, определила за хуманистички став, где не постоје појмови попут „лимит“ или „квота“.

„Немогуц́е је забранити улазак у земљу људима који чекају на граници“, рекао је Вер уз примедбу да се расположење немачког становништва ипак мења, националистичке снаге уживају све вец́у подршку, али су и даље маргиналне.

Коментаришуц́и изјаву Наталије Таганове о непостојец́им државама, представник Левице Немачке Дитер Дем је рекао да највец́у одговорност за то сноси НАТО.

„Својевремено сам напустио Социјалдемократску партију због неслагања са бомбардовањем Југославије. Управо том операцијом започет је процес стварања ’непостојец́их земаља‘, јер су након тога уследила бомбардовања Ирака, Авганистана, Либије, која је била најразвијенија земља на северу Африке. Рат је главни разлог зашто људи беже у Европу, зато би НАТО требало да промени своју стратегију, а Немачка да размисли коме она испоручује наоружање. Осим тога, треба се борити против ДАЕШ–а и њихових извора финансирања“, рекао је Дем.

Извор: Спутник