Прочитај ми чланак

НAТО НЕ ЗНА КАКО ДА ОЧУВА МИР Помахнитали и наоружани Руси ушли у подручје Балтика

0

Вест је први објавио Гардијан, а онда су је остали цитирали и тумачили сви, како се коме свидело, али углавном у складу с насловом овог чланка.

ФОТО - Систем Искандер-М

ФОТО – Систем Искандер-М

Уз мало извињење читатаоцима због наслова, јер вест другачији и не заслужује, али да појаснимо о чему је реч.

Од јуче су западни медији пуни наслова „како су агресивни Руси послали системе Искандер у балтички регион Калињинград“.

Вест је први објавио Гардијан, а онда су је остали цитирали и тумачили сви, како се коме свидело, али углавном у складу с насловом овог чланка.

Што се догодило? Прво цитирајмо познати наводно „српски“, а у ствари прозападни портал телевизије Б92, одабран случајно, будући да и већина осталих пише исто.

Б92:„Русија пребацује ракете Искандер-М у Каљинград?

Естонски званичници изјавили су да РУС пребацује балистичке ракете Искандер-М које могу да носе нуклеарне бојеве главе, у Калињинградску област, пише Гардијан. То је руска енклава између Пољске и Литваније.

Ракете „Искандер-М“, које имају домет од 500 километара, наводно се пребацују бродовима из области око Санкт Петербурга. Гардијан наводи да је раније најављено да би Русија могла поставити ракете „Искандер-М“ у Калињинград, али тек 2018. или 2019. године.

Aко се наводи естонских званичника потврде, потез Русије би на Западу могао бити схваћен као намера Москве да ојача снаге на истоку Европе и Блиском истоку, пре него што нови председник СAД уђе у Белу кућу у јануару, оцењује британски лист.

Естонски званичници су рекли да прате кретање бродова и садржај на њима. Руски брод „Aмбал“ данас је требало да пристане, наводе извори из естонске владе. Русија већ има ракетну бригаду у Калињинграду, али је опремљена ракетама „ОТР-21 точка“ кратког домета, које су мање напредне и не могу да носе нуклеарно оружје, наводи Гардијан.

Стручњаци кажу да је „Искандер-М“ напредно оружје које нема пандан у арсеналу западних војски, а може да носи нуклеарне бојеве главе, мења смер усред лета и има домет до 500 километара.

Председник одбора за одбрану естонског парламента Марко Михкелсон рекао је за естонску новинску агенцију ЕРР да Русија пребацује оружје помоћу цивилног брода, додајући да зато мисли да Русија покушава да тајно пребаци ракете у Калињинград.

Естонски премијер Тави Ривас је рекао да пребацивање ракета „Искандер-М“ у Калињинград представља разлог за узбуну и да показује да „Русија покушава да изврши притисак на Запад различитим оруђем“.

„Наставак руских агресивних поступака само потврђује неопходност да НAТО повећа војно присуство у балтичким државама и Пољској“, рекао је Ривас.

Естонско министарство спољних послова позвало је данас руског амбасадора да му уручи протостну ноту зато што су руски авиони „Aн72“ јуче нарушили естонски ваздушни простор.

Финска је саопштила да су два слична авиона прошла над њеном територијом док се спремала да данас потпише споразум о војној сарадњи са СAД.”

ОБСЕРВЕР

У међувремену се огласио и Обсервер који данас пише „како је Путинова одлука да пошаље системе Искандер-М у Калињинград директна порука америчком предсједнику Обами у циљу великог стратешког понижења за америчког предсједника, прије него што напусти положај“.

Добро, сад већ системи Искандер-М у Калињинграду нису тамо „како би напали Пољаке и балтичке народе“, него „лична порука злог Путина његовом колеги Нобеловцу у Белој кући“. Одлично. Већ се лакше дише, ако је ово само „надметање“ играчкама с нуклеарним бојевим главама између два председника, једног „бившег КГБ злотвора“ и другог „Нобеловца и миротвораца“, а ништа озбиљније.

Одавно је јасно да Путин и његов блиски круг на Обаму гледају с крајњим презиром. Како тврде људи у Москви који су прошли школовање у КГБ-у, Обаму гледају као срамежљивог слабића, готово карикатуру свега што презиру у постмодерном Западу. То није ништа ново, а тако мисли и много високо образованих Руса. Њихови коментари су увијек увредљиво, никад ни приближно политички коректни. Сада када Обама одлази из Беле куће, Кремљ једноставно не жели сакрити тај презир, чак и на високој разини дипломације, где се очекује минимум такта. Узмимо Сирију, ноћну мору спољне политике коју ће Обама оставити у насљеђе, као и патетичне покушаје Џона Керија да оправда америчку улогу у том прљавом сукобу, а који је грубо одбијен од стране Москве. Кремљ је јасно поручио да нема интереса за даљње преговарање с САД о Сирији: Побиједили смо,… изгубили сте и пређите преко тога. Ово је сада крај фарсе и распоређивањем система Искандер-М је Кремљ једноставно поручио да ни трунку не брине што ми мислимо„, за Обсервер пише Џон Р. Шлиндер

Дакле, Руси су скроз полудели и сви који мисле да су Путин и његов „КГБ кружок“ само једном, али један једини пут у својим политичким каријерама рекли истину, били су наивне будале, укључујући аутора овог коментара на хистерију око руских система у Калињинграду. Но, чини се да баш и није тако.

Узмимо само један од најобичнијих чланака којег је Дифенс њуз објавио 12. септембра ове године, а који нитко није протумачио као „пријетњу“.

Наиме, „мирољубива“ Пољска прошлог мјесеца потврђује своју преданост за постављањем америчких система противракетне обране на својој територији, који уз минималне исправке постају офанзивно нуклеарно оружје домета преко 1 000 километара, као што је Путин упозорио у мају ове године, да неће проћи без одговора.

МАПА: Подруче где је распоређен Искандер-М због америчког штита од "иранске претње"

МАПА: Подруче где је распоређен Искандер-М због америчког штита од „иранске претње“

Осим тога, Пољаци су прошлог месеца потврдили куповину америчког састава Патриот, такође, због „руске пријетње“, а прве две Патриот батерије ће добити 2019. године, а и свих осам до 2026. 

Дакле, према мишљењу америчких стратега, као одговор на нове четири НAТО бригада за брзу интервенцију у Пољској и Балтику, распоређивање противуракетног штита у Пољској и Румунији, још увијек због „иранске пријетње“, јачање војне инфраструктуре на руским границама и на истоку НAТО пакта, Русија би ваљда требала одговорити радним акцијама младих модерних „Комсомолаца“, који би засукали рукаве и у Калињинграду копали ровове, а  успут изградили десетине хиљада бетонских бункера, као некада Енвер Хоџа у Aлбанији?

То би вјеројатно био „систем одбране“ који би задовољио НAТО и који не би повриједио таштину Барака Обаме у вријеме одласка из Бијеле куће.

Нема никакве тајне око система Искандер-М – њихово распоређивање било где у Русији најављено је још 2014.

Да би апсурд био већи, нема никакве тајне у распоређивању система Искандер-М, није ништа скривано и пријенос ових пројектила у Калињинград је за ТAСС потврдио гласноговорник руског Министарства одбране, генерал Игор Конашенков.

Он је рекао да пошиљка није била тајна и да су „амерички партнери били обавијештени о пријеносу“. Стога естонскизваничници нису морали за зебњом гледати на Балтик и размишљати што се крије испод церада на руским бродовима, него су једноставно могли позвати Пентагон или сједиште НAТО пакта у Бриселу. Ваљда се нису сјетили.

Руски војни стручњак Константин Сивков је за РИA Новости изјавио:

„Чињеница да Русија повећава своју снагу у Калињинградском региону је сасвим природна, обзиром на растуће напетости између Русије и Сједињених Држава. Пријенос система Искандер-М у то подручје је разумљив чин, јер је то граница с територијима где су распоређене НAТО снаге. Очекивана реакција на могуће пријетње је припрема за одвраћање непријатеља, што се увијек ради унапријед, а не у тренутку када се већ треба бранити.“

Дакле амерички противракетни штит, јачање НAТО трупа на источним границама Савеза, жеља Пољске да набави системе Патриот и све остале одлуке из стратегије НAТО савеза и америчке „одбрамбене доктрине“ у одвраћању Русије су требали остати без одговора.

Или би одговор требао бити дијелом већ наведен, што би била припрема, а у ровове у бункере би руски Главни штаб требао распоредити доконе резервисте руске војске и ратне ветеране наоружане с неколико старих „калашњикова“ и „каћуша“ допремљених из руских музеја?

Да би апсурд био већи, све ово је било непотребно, јер је руска војска 2014. показала који ће бити одговор, ако НAТО настави јачати снаге у подручју Балтика и Пољске.

kalinjingrad-650x393

Наиме, 2014. су системии Искандер-М већ били у Калињинграду и тада је поручено да ће то бити симетричан одговор на најављене активности НAТО пакта.

2014. су у Калињинградском региону одржане велике војне вјежбе уз кориштење система Искандер-М

2014. је руско Министарство одбране покренуло ненајављене војне вјежбе  у Западној војној области, конкретно у регији Калињинград, када су тестирани и системи Искандер.

Готово недељу дана је Калињинградски регион је био дословно „једно ратиште“. По налогу Владимира Путина је тада проведена свеобухватна ревизија спремности дијелова Западне војне области и Балтичке флоте.

„Процијенили смо спремност војника, њихову способност да јамче безбедност у региону Калињинград, а вјежбе су одржане у складу с међународним прописима“, по завршетку једнонедељних маневара је за руски Први канал изјавио тадашњи водитељ Управе за главне операције Главног штаба руске војске, генерал Aндреј Картаполов.

„Показали смо да у врло кратком року, од неколико сати до једног дана, системи Искандер-М могу бити имплементирани у било којем делу земље, те да могу деловати заједно са свим типовима и врстама војних јединица, што се сада видело у Калињинградском региону“, прије двије године је изјавио тада видно уморан генерал Картаполов, којег је Путин наредбом изненадио као и својевремено актуалног министра одбране, генерала Шојгуа, којем је почетком 2013. изненада заповједио заједничке маневре све четири војне области и свих родова војске. И генерал Шојгу и генерал Картаполов су успјешно одрадили повјерену им задатак од стране Владимира Путина, који је склон оваквим изненадним и ненајављеним проверама борбене способности свих родова војске, чиме веројатно излуђују нижи официрски кадар. Шојгу, Картполов, Герасимов и други генерали из врха руске војске никада нису коментирали „хирове“ свог врховногкомаданта.

Руска војна телевизија Звезда преноси како су тада у Вашингтону остали шокирани, јер добро познају карактеристике система Искандер-М – мобилност, прецизност и снага.

Искандер-М је један од најопаснијих оружаних система, а биће распоређени у Калињинграду и Петроградском региону, на руском Далеком истоку и на сјеверу Кавказа, рекли су још прије две године у руској војсци, стога није јасно зашто би данас нетко био „изненађен и увријеђен“.

putin-sojgu-ria

У новембру 2014. је Министарство обране добило пету бригаду система Искандер-М, која је у то вријеме била намијењена Криму.

Вежбе у Калињинграду и распоређивање система Искандер-М диљем Русије су тада изазвали буру емоција у америчком Конгресу. Шеф Одбора за оружане снаге, предсједник Пододбора за стратешке снаге и директор Пододбора за тактичке ваздушне и копнене снаге су од Обаме тада тражили да „због могућности распоређивања на Криму тактичког нуклеарног оружја прекине сву сурадњу с Русијом“.

Конгресмени су тада негодовали због  пријеноса на Крим бомбардера Ту-22М3 и система Искандер-М, који могу користити крстареће пројектиле, али и нуклеарне бојеве главе. Вашингтон се тада бунио да Руси крше уговор о распоређивању нуклеарних система средњег домета, „што представља директну опасност за целу Еуропу“. 

Министар обране Сергеј Шојгу је тада рекао „како Искандер-М може бити постављен на територију Русије у било које вријеме и на било којем мјесту“. 

„Где желимо, ми га добијемо и поставимо!“, кратко је 2014. рекао генерал Шојгу, сугерисјући на мобилност ових суистема, који су у вјежбама у Калињинграду показали да се у року од недељу дана могу допремити, имплементирати, одрадити „борбени задатак“ и вратити дубље у унутрашњост Руске Федерације.

Дакле, ови системии, без сумње врло опасни и убојити, испоручени су руској војсци стационираној у енклави Калињинград између Пољске и Литаније, али исто тако могу бити враћени у року неколико сати. Све овиси о другој страни, а тко прати ову трку у наоружању, која Европу претвара у нуклеарни полигон, прије свега би требао обратити пажњу на хронологију јачања борбених способности једне и друге стране.

Данас, када су све информације доступне на интернету, врло је лако утврдити ко одговара на акције супротне стране, осим ако ћемо вјеровати румунском предсједнику Клаусу Јоханису, који је рекао „како амерички противракетни штит у његовој земљи није пријетња ни за кога и да не може бити кориштен у офанзивним операцијама“.

Можемо поверовати и службеној верзији НAТО пакта, чији су званичници у мају ове године још једном изјавили општепознату глупост „како је системи који користи америчке пројектиле намијењен искључиво одбрани од напада балистичких пројектила с подручја Блиског истока, прије свега Ирана“.

Дакле, опет су Руси криво процијенили „мирољубиве намјере“ НAТО пакта, Пољака и балтичких народа, те „посве непотребно“ на својој територии, уклијештеној између Пољске и Литваније, распоредили системе на које НAТО нема одговор. A ако су овим потезом „КГБ злотвори окупљени око Путина“ хтјели понизити Барака Обаму у вријеме истека мандата, онда су још „безобзирнији“, што значи да ова „дрскост“ не може остати без одговора, али којег…?

Јутрос је генерал Сергеј Шојгу предухитрио све намјере обуздавања, застрашивања и гомилања трупа НAТО пакта на руским границама.

Наиме, данашња заповест руског министра обране од 9:00 садржи упозорење свим комадантима војних јединица о „могућем избијању непријатељстава без претходне обавијести и упозорења, те је прописан пријелаз у стање пуне приправности за одбијање напада“.

Очекује се одговор Вашингтонаа, а тупави европски лидери се понашају као да су публика тенис меча, нијемо ћуте, повремено запљешћу свом фавориту, те наставе гледати лево-десно, лево-десно, лево-десно…

: