• Почетна
  • СВЕТ
  • Регион
  • НАПЕТО: Мађарска војска на граници, Грчка пушта све мигранте као „туристичка агенција“
Прочитај ми чланак

НАПЕТО: Мађарска војска на граници, Грчка пушта све мигранте као „туристичка агенција“

0
Фото: Д. Дозет

Фото: Д. Дозет

Мађарски премијер Виктор Орбан изјавио је данас да је наложио министрима унутрашних послова и одбране да започну са припремама за заштиту границе са Румунијом.

У циљу боље заштите границе од миграната, упућен је додатни број војника на границу, а полиција је у приправности у окрузима Бач-Кискун и Чонград, наводи МТИ.

„Ако затреба, штитићемо своју границу целом дужином, од Словеније до Украјине“, рекао је Орбан у говору о стању нације.

Мађарска је прошле године изградила ограду на границама са Србијом и Хрватском како би спречила илегалан улазак миграната.

Он је оптужио бирократе ЕУ и немачку културу добродошлице да су криви за европску мигрантску кризу.

Миграција би могла да се заустави, али је проблем што Бриселу недостаје воља да се заштити, нагласио је Орбан.

austrijski ministar spoljnih poslova

Вернер Фајман: Грчка пушта све мигранте као „туристичка агенција

Аустријски канцелар Вернер Фајман поручује да Аустрија неће одустати од своје политике према азилантима, а Грчку оптужује да се по питању избеглица понаша као „туристичка агенција“.

Он је, у интервјуу бечком дневнику „Естерајх“, најавио да ће се Аустрија придржавати горње границе за прихват избеглица која је у овој години одређена на 37.500.

„Ми не можемо све избеглице примити код нас, и то ћу као шеф владе заступати, уз све последице“, нагласио је Фајман.

Он је, бечком дневнику „Кронен цајтунг“, истакао да је Аустрија била примерна у избегличкој кризи, као и да је разочаран што то није признато.

Фајман је, такође, рекао да више не разуме политику Грчке.

„Немогуће је да Грчка делује као туристичка агенција и све избеглице само пропушта даље. Грчка је прошле године примила 11.000 избеглица, а ми 90.000. То се не сме поновити“, нагласио је он.

Националне мере, према његовим речима, биле су само „самоодбрана“, али и позив за помоћ.

„Ми желимо европско решење, али постоји много неиспуњених одлука у Европској комисији, због чега сам стекао уверење да морамо самостално деловати“, објаснио је Фајман.

Он је оценио „запрепашћујућим“ став Европске комисије.

„Они су се навикли да тужно посматрају како Грчка само пропушта избеглице. Навикли су се да посматрају како све не функционише и то је запрепашчујуће“, критиковао је Европску комисију.

Такође се критички осврнуо и на доскорашњег савезника Немачку, оценивши да Берлин није подржао аустријски захтев да се у спору око квоте за расподелу избеглица у ЕУ укину финансијски подстицаји за оне државе које се противе фер расподели.

Фајман је најавио да ће председнику Савета ЕУ Доналду Туску, пред самит 7. марта, изнети још једном свој јасан став и подвући да неће мењати своје мишљење.

nikos-kocias02

Никос Коцијас: Аустрија шири лажи

Министар иностраних послова Грчке Никос Коцијас оптужује Аустрију да шири лажи и да званичан Беч води политику која може даље подстаћи поделе у ЕУ.

„Требало је пуно труда и пожртвованости да се изгради ЕУ и нећу дозволити да се за пар недеља и месеци она распадне. Ми смо на Самиту ЕУ у Бриселу донели једногласне закључке и сматрам чудним што су одлуке, које су сада донели полицијски службеници, сада важнији од оних шефова држава и влада“, поручује он у интервјуу бечком дневнику „Пресе“.

Коцијас је оценио да недавно у Бечу одржана конференција о балканској рути, на којој није било представника Атине, „није била ни на какав начин допринос подстицања добрих одоса“.

„Рекао сам и министру иностраних послова Аустрије Себастијану Курцу: Ви дискутујете о граничним прелазима и то се може, на први поглед, сматрати вашим правом, али затварање граница Македоније погађа и Грчку. То је супротно европском праву“, казао је он.

Коцијас је рекао да је неопходно поново узети у обзир демократију и право, те да не може свако радити шта му се свиђа, јер ће се у супротном распасти европски пројекат.

Упитан зашто је сада дошло до дипломатске ескалације Атине и Беча он одговорио да му „сметају лажи“.

„Пре пар дана су се састали министри унутрашњих послова. За време седнице је аустријска министарка изашла и рекла да је њен грчки колега казао да Грчка и Фронтекс нису у стању да штите границу. То наш министар никада није рекао. Међутим, исфабриковане су такве изјаве да би се ми оптужили. Не мислим да је то лепо. Не желимо никаква самостална деловања, већ разумну сарадњу међу државама ЕУ“, подвукао је он.

Коцијас је упозорио да је неопходно да се припази да се Европи не нанесе историјска штета.

„Ако би се распала Европа, не знам шта ће се десити са нашим континентом у 21. веку“, додао је он.

Коцијас је објаснио да је амбасадорку Грчке у Бечу позвао на консултације како би смањио тензије.

„Надам се да аустријска страна неће даље ширити лажи о нама и да ће прихватити линију свог председника Хајнца Фишера који зна шта је Европа и шта јој је потребно. Да сам Аустријанац био бих поносан на таквог политичара“, нагласио је он.

Избегличка криза је, према његовим речима, веома компликована и неопходни су комплексни, разумни, демократски одговори, а не једнодимензионалне оптужбе.

Коцијас сматра да би најразумније било да се избеглице преузимају директно из Турске.

Такође је упозорио да би могло доћи до хуманитарне кризе, након затварања граница дуж балканске руте, јер би хиљаде избеглица било заточено у Грчкој.

Коцијас је додао да ће избеглице наћи друге путеве да дођу до централне и западне Европе.

„То су људи који свим средствима покушавају да се домогну Европе. Они се неће вратити у рат у Сирију“, уверен је он додајућу да их ни ограде неће спречити, што показује случај САД, које имају ограду према Мексику, а ипак им је дошло 14 милиона илегалних миграната.

„Илузија је мислити да, ако се Грчка огради, избеглице више неће долазити у Европу“, закључио је Коцијас.

Извор: Б92, Блиц