Прочитај ми чланак

МСП Русије потврдило: Путин ове године иде у Кину

0

Разговори Сергеја Лаврова са кинеском делегацијом протекли су у традиционално поверљивој и пријатељској атмосфери, саопштило је Министарство спољних послова РФ

Председник Русије Владимир Путин посетиће ове године Кину, потврдило је данас руско Министарство спољних послова у званичном саопштењу, након посете руског министра спољних послова Сергеја Лаврова Народној Републици Кини.

„Постоји разумевање да је (посета Путина Кини) сврсисходна и неопходна, узимајући у обзир висок ниво пријатељских односа између Русије и Кине, али за сада сматрамо да би било преурањено да конкретизујемо датум. Саопштићемо када све буде било спремно“, рекао је данас портпарол Кремља Дмитриј Песков. 

Министарство спољних послова Русије наводи да је председник Кине Си Ђинпинг „високо оценио руско-кинеске односе, који настављају да се динамично развијају у условима када је у свету тешка ситуација“, те да је показао „спремност за даљи развој свестраног партнерства и стратешке сарадње са Русијом“.

Разговори Лаврова и кинеске делегације протекли су у „традиционално поверљивој и пријатељској атмосфери“ чиме је још једном показано колико су ставови Москве и Пекинга блиски када је реч о главним глобалним процесима, поручује МСП.

Москва даље наводи да је Си Ђинпинг изразио саучешће због терористичког напада у Москви од 22. марта, као и да је разговарано о украјинској кризи у вези са којом су обе стране истакле да било какви међународни догађаји, који не узимају у обзир став Русије и нове стварности, немају перспективу.

„Министри спољних послова Русије и Кине истакли су значај повећања међусобне координације у оквиру УН-а, ШОС-а, БРИКС-а, Г20, Азијско-пацифичке економске сарадње и других мултилатералних механизама и форума. Министри су, такође, разговарали и о томе како да се осигура безбедност и стабилност у азијско-пацифичком региону услед тежњи САД да тамо направи затворене војно-политичке савезе у уском формату, који су усмерени против Русије и Кине. Министри су се дотакли појединих тема у вези са ситуацијом на Корејском полуострву и Тајваном, а, када је реч о регулисању блискоисточног питања, такође је разговарано о томе какве су перспективе стварања нове безбедносне структуре у Евроазији услед стагнације евроатлантских механизама“.