Прочитај ми чланак

МОСКВА ПРИЗНАЈЕ НЕУСПЕХ И КРЕЋЕ ПОНОВО Зашто Русија почиње нову војну интервенцију

0

Русија је рачунала да ће њена војна интервенција у Сирији бити довољна за успешан почетак политичког процеса у Женеви. Али, то се није остварило и све указује да се Руси спремају да наставе операције против наоружаних фракција сиријске опозиције.

y

Русија је рачунала да ће њена војна интервенција у Сирији бити довољна за успешан почетак политичког процеса у Женеви. Али, то се није остварило и све указује да се Руси спремају да наставе операције против наоружаних фракција сиријске опозиције.

Русија се до сада држала примирја, иако је руски министар одбране Сергеј Шојгу одредио 25. мај као датум његовог истека. Међутим, сада се појављују знаци који указују на поновно покретање руске војне операције – уз обновљену сарадњу са сиријском војском.

Треба напоменути да ово примирје и даље ствара напетост између Москве и сиријског режима, а у сиријској војсци преовладава осећај горчине због губитка прилика за постизање велике победе, нарочито у Алепу, и преокрет равнотеже моћи у сиријском рату у целини.

Упркос великим достигнућима руске интервенције на терену, сиријски режим није успео да преузме контролу над кључним градовима као што су Идлиб или Џиср ал-Сугхур, и оствари коначну победу над оружаним фракцијама.

x

Руска интервенција је заиста успела да оствари оперативне циљеве које је одредила Москва, чији је императив био пробој до турско-сиријске границе и затварање граничних прелаза и путева снабдевања са Турском. Међутим, Русија се одрекла оваквог приступа јер је примирје омогућило оружаним фракцијама опозиције да се реорганизују, поново наоружају, ојачају своје редове и обнове највећи део уништене инфраструктуре.

Зато се појавила потреба да Русија поново покаже свој кредибилитет, и то би могло отворити пут за делимичну обнову војне опције. Ипак, овај пут она неће бити тако амбициозна, већ ће фокус бити на изолацији групе Џабхат ал-Нусра од других наоружаних група, што је тежак циљ, јер ова група може бити окосницу око које се могу ујединити остале фракције опозиције.Сергеј Шојгу сматра да се опција примирја показала као неуспех и да треба дати крајњи рок да се наоружане фракције одвоје од Џабхат ал-Нусра фронта.

Министар иностраних послова Сергеј Лавров је изјавио да „Москва није напустила своју одлуку да нападне наоружане фракције које се нису придржавале примирја у Сирији.“

c

Фото: Ројтерс

Руска војска подржава повратак на бојно пољуе док велики део функционера и службеника руског Министарства спољних послова надзире политички процес, и верује да се мора наставити рад ка постизању политичког решењеа. У ствари, они рачунају на жељу Барака Обаме да победи Исламску државе у Сирији. Руске дипломате су уверене да је ово најбољи тренутак за политичко решење које ће им омогућити да одржи присуство у Сирији, пре краја године, када ће Обамина администрација бити замењена новом са још више јастребова.

Али, руска дипломатија упорно удара у одбијање америчке администрације за сарадњу са Русима у војним операцијама које циљају заједничког непријатеља, Исламску државу, било у Раки или северу Сирије. Штавише, ни током војне операције Русије, ни након примирја Американци нису престали да наоружавају милитантне фракције.

Вашингтон је фракцијама испоручио скоро 3.000 тона оружја, пружио им обуку, и организовао и координисао њихове операције у покушају да истроши Русе у Сирији. Треба напоменути да је ово јасан Обамин циљ, који тежи да спречи политичко решење, у оквиру жеље Сједињених Држава да изолује Русију. Вашингтон је чак од Русије тражио да не напада положаје Џабхат ал-Нусре.

v

Фото: Ројтерс

Чини се да се препирке у руској администрацији о наставку војне интервенције у Сирији завршавају, док садашња америчка администрација улази у завршне месеце свог мандата. Лавров је све убеђенији да Американци обмањују Русе а да међународна коалиција стоји скрштених руку не реагујући на проток терориста и оружја преко сиријско-турске границе . Чини се да Лавров сада верује да се терористи несумњиво припремају да покрену офанзиву, у супротности са свим међународним конвенцијама и резолуцијама Савета безбедности УН.

Без много буке, попут оне за време њихове прве војне интервенције у Сирији, Русија је ове недеље у луку Тартус искрцала копнене снаге и падобранаце као подршку за више од 3.000 руских добровољаца који су распоређени у региону у последњих неколико недеља, у настојању да се обнови сарадња са сиријском војском.

b

Фото: АП

Ово представља још један додатни показатељ да је у припреми широки спектар операција, које могу укључивати Раку, где Руси желе да буде присутни на терену и конкуришу Американацима и Курдима. Њихова акција може обухватити покрајину Алепо, где се налазе Иранци који се залажу за велику операцију чији је циљ да се затворе путеви снабдевања отворене на истоку, и поврати село Кан Туман, где је Иран претрпео пораз.

Такође, сиријски извори наводе да се руска заједничка команда, која је прошле јесени координирала операције ваздушне подршке прошле јесени, вратила у војну базу Хмејмим у провинцији Латакија да би почела припреме за нове операције.