Прочитај ми чланак

Москва: Преговори су могући само под нашим условима

0

„Док не дође до менталних промена у земљама Европе, док не напусте идеологију уништавања Русије и обуздавања њеног развоја и њене улоге у свету, наравно, не може бити говора о обнављању односа са Западом“

Русија неће убеђивати Украјину да преговара, можда ће се отарасити апсолутне спољне контроле и тада ће преговори бити могући, под условима које је Руска Федерација зацртала, изјавила је председник Савета Федерације Валентина Матвијенко.

„Услови, ако на крају председник и руководство Украјине схвате садашњу реалну ситуацију… Преговори су могући само под нашим условима. Спремност на преговоре не значи да ћемо убедити Украјину, не. Биће њихове воље, коначно ће се, можда, ослободити спољне контроле и схватити шта се догодило, али под условима које је Русија објавила, такав преговарачки процес је могућ“, рекла је Матвијенкова новинарима.

Она сматра да није потребно заувек „затворити“ прозор у Европу, јер може бити користан, али да док Запад не промени менталитет, не може бити говора о обнављању односа.

„Нисам за то да се одмах затвори прозор у Европу, могао добро доћи. Али док не дође до менталних промена у земљама Европе, док не напусте идеологију уништавања Русије и обуздавања њеног развоја и њене улоге у свету, наравно, не може бити говора о обнављању односа са Западом“, рекла је Матвијенкова новинарима.

Она је додала да се минимални контакти одржавају.

„Минимални контакти се одржавају, посебно са Европом, они су неопходни. Али у условима када је политика усмерена на уништавање наше земље науштрб интереса сопствених грађана и привреде, односи са таквим Западом нам дефинитивно нису потребни. Русији нису потребни односи са таквим Западом“, додала је Матвијенкова.

Истовремено, упркос деструктивној политици коју САД и Запад захтевају од других земаља, Русија наставља да се развија, приметила је она.

Према речима Матвијенкове, Русија данас има много присталица који деле њене приступе и визије, укључујући земље Азије, Африке и Латинске Америке, са којима постоје могућности за проширење узајамно корисних веза.

Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били  су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.

Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.