Прочитај ми чланак

Менаџер хеџ фонда: Амерички капитализам се руши пред нашим очима

0

Пакет помоћи за банку Силицијумске долине који су увеле америчке власти показује да се капитализам у Америци ломи пред нашим очима, изјавио је менаџер хеџ фонда милијардер Кен Грифин.

„Америчка капиталистичка економија се руши пред нашим очима“, рекао је Грифин.

46725404 – stock market concept , stock market crash

Он је коментарисао најновије потезе америчких регулатора који су обећали да ће свим клијентима СВБ-а – укључујући и оне који су уложили више од лимита од 250.000 долара који гарантује Федерална корпорација за осигурање депозита – бити исплаћени депозити.

Упозоравајући да је „дошло до губитка финансијске дисциплине јер влада у потпуности избавља штедише“, Грифин је окривио регулаторе, за које је рекао да су „дефиниција спавања за воланом“.

Да је Бајденова администрација једноставно дозволила банкама да пропадну и само подржала федерално осигуране рачуне, то би била велика лекција о моралном хазарду, сматра милијардер.

Грифин није једини од утицајних инвеститора који је осудио одлуку да се спасу банкари који су одлучили да се кладе на изгледе да ће ниске камате трајати годинама.

„Оно што се ефективно догодило током викенда је да је национализован амерички банкарски систем“, рекао је канадски бизнисмен и водитељ Шарк Танк Кевин О’Лири за Фокс.

„То више није ризик, ни у ком смислу више није приватно. Сада их подржава влада, на крају, порески обвезници. Дакле, није важно колико сте лоши као менаџер банке.”

О’Лири је раније осудио СВБ-ов немаран управни одбор и менаџмент за финансијски фијаско, питајући на друштвеним мрежама: „Зашто би порески обвезници требало да их спасавају?”

Упркос томе што ће Федерална корпорација за осигурање депозита ревидирати колапс СВБ, портпарол Трезора тврди да грађани неће на крају платити рачун за спасавање:
„За банке које су у стечају, користиће се средства из Фонда за осигурање депозита. Ризик сноси Фонд за осигурање депозита. Ово нису средства порескихобвезника.”

С друге стране америчка коментаторка Лиз Вилер не слаже се са овом тврдњом, преноси међународни Спутњик.

„То није директно од пореских обвезника. Али Федерална корпорација за осигурање депозита се састоји од банака. Те банке ће платити рачун за спасавање. Онда ће тај трошак пренети на потрошаче. А то си ти.“