Прочитај ми чланак

Масакр у Москви: Један гледалац неутралисао терористу

0

Десетине људи погинуло је и рањено у терористичком нападу у петак увече у концертној дворани Крокус сити у близини Москве. Пет милитаната наоружаних аутоматским оружјем ушло је у зграду и почело методично да пуца на све који су им се нашли на путу. Након тога су запалили Крокус, који је тешко оштећен у пожару.

Према наводима снага безбедности, терористи су имали војну и аирсофт обуку, користећи је против цивила.

Догађаји у Крокус сити холу почели су да се развијају око 20 часова, када је у великој сали требало да почне концерт рок групе „Пикник”.

Отприлике у 19:40 на паркиралиште Крокуса ушао је комби, а из њега је изашло пет особа у лакој, вансезонској тактичкој одећи и са оружјем. Очевици су касније рекли да су на раменима имали аутомате и карабине Калашњиков опремљене нишанима, очигледно колиматорским, па чак и батеријским лампама, као и мале ранчеве.

Група, слична безбедносним снагама укљученим у одржавање реда на догађају, полако је кренула ка једном од улаза. Тамо су постављени детектори метала, у чијој су близини били стражари наоружани палицама који су прегледавали гледаоце, али су се сви они у таквој ситуацији испоставили као бескорисни.

Они који су дошли отворили су ватру директно кроз стакло врата и фасаде. „Убијали су све који су им се нашли на путу“, рекли су касније сведоци масакра без преседана у историји Русије.

Чак су и терористи који су у октобру 2002. напали Палату културе Дубровка, где се изводио мјузикл „Норд-Ост“, не само пуцали на људе, већ су узимали таоце да би поставили захтеве, али су овде једноставно убили све у домету.

Лица већине нападача била су прекривена марамама, али су поједини очевици видели да испод њих вире браде. Злочинци су се понашали координисано, војнички, као да су такви поступци за њих уобичајени.

На срећу већине људи који су се већ окупили у сали, која може да прими до 7 хиљада људи (скоро све карте су продате), нападачи су се заинтересовали за лов на појединачне посетиоце у сали. Када су терористи стигли до сале, била знатно празна. Ипак, у сали је било жртава.

Концерт „Пикник” са симфонијским оркестром, на којем је група посебно планирала да изведе свој нови хит „Феар Нотхинг”, није одржан. Музичари, према прелиминарним подацима, нису повређени. Чувши пуцњеве, забарикадирали су се у свлачионицама, а затим су евакуисани из Крокуса.

У међувремену, убице су наставиле да делују. Након што су пролили течност коју су донели са собом, запалили су завесу и столице. Када се ватра разбуктала, подигла се до самог врха и захватила део крова, они су, према прелиминарним подацима, напустили место масакра.

Само неколико минута након првих вести о пуцњави у Крокусе, на место су пристигле патроле полиције. На основу извештаја са места, у којима се говорило о масовним жртвама и рањеницима, Главна управа МУП-а области и Москве активирала је оперативне планове „Сирена“, а затим и „Зарyа“: у складу са последњим, сви запослени су морали да се јаве у одељења, опреме се и припреме за супротстављање наоружаним криминалцима.

Стотине припадника полиције послато је у Крокус, али је полиција углавном била укључена у изолацију и пружање помоћи жртвама. Унутра су радили војници специјалних снага ФСБ и Националне гарде Русије, као и ватрогасци које су покривали.

Потоњи су, користећи зглобне лифтове, уклонили до стотину људи са запаљеног крова Крокуса. Око сат времена касније у згради су се зачуле експлозије. Прво је постојала верзија да су експлодирале бомбе које су оставили терористи, а затим – о гасним боцама загрејаним ватром.

Упркос мерама које су предузели ватрогасци, зграда је тешко оштећена у пожару, чија је површина премашила 13 хиљада квадратних метара. Кров комплекса се делимично срушио.

Главна истражна управа Московске области Истражног комитета Руске Федерације отворила је кривични поступак о терористичком нападу (члан 205 Кривичног законика), који ће у блиској будућности, по налогу руководства комитета, бити пребачен на истражни штаб централе. Истрага ће се водити под контролом Тужилаштва.

Ко је тачно и зашто извршио напад, у којем је, према непотпуним подацима ФСБ, погинуло више од 60 људи, а повређено 140 (бројеви ће се очигледно повећати), још увек није познато.

Неки извори Комерсанта сугеришу да би терористи могли бити чланови организације Руског добровољачког корпуса, забрањене у Русији. Њени чланови повремено врше нападе на насељена места у руским регионима који се граниче са Украјином.

Непосредно уочи терористичког напада, службеници ФСБ-а су у Москви привели читаву групу њихових присталица који су планирали да се боре у Украјини, али су у међувремену вршили мање саботаже у Русији.

Снаге безбедности су већ ноћу почеле да добијају упутства из оперативног штаба, у складу са којима је извршена потрага за нападачима. У њима је, према изворима Комерсант-а, речено да су терористи били младићи, изнад просечне висине, до 180 цм, и да су можда користили лажне браде и бркове.

Злочинци су били обучени у војну одећу, укључујући високе чизме. Штавише, њихова обука, према ажурираној верзији снага безбедности, могла је бити не само борбена, већ и аирсофт. Пуцали су на буквално свакога кога су сматрали својим противницима.

Градоначелник Москве Сергеј Собјанин и гувернер Московске области Андреј Воробјов, изражавајући саучешће породицама жртава, обећали су да ће пружити неопходну помоћ свим жртвама терористичког напада и отказати културне и спортске догађаје у регионима. „Молим вас да се према овој мери односите са разумевањем“, написао је Собјанин на свом Телеграм каналу. Он је инцидент назвао „страшном трагедијом“.

Затим су сличне забране усвојиле власти других региона и република.

Министарство просвете и науке препоручило је универзитетима да се уздрже од одржавања масовних догађаја овог викенда и да у суботу пребаце студенте на учење на даљину.

Према речима секретара за штампу руског председника Дмитрија Пескова, Владимир Путин је већ у првим минутима обавештен о пуцњави на Крокус: „Председник стално добија информације о томе шта се дешава и о мерама које се предузимају преко свих релевантних служби и дао је сва потребна упутства.”

А председник Државне думе Вјачеслав Володин рекао је да они који су извршили терористички напад морају бити уништени. Снаге безбедности добиле су сличан задатак.

Координатор за стратешке комуникације у Савету за националну безбедност Беле куће (САД) Џон Кирби рекао је да америчке власти немају информације о умешаности Украјине у терористички напад.

„Тренутно нема назнака да су Украјина или Украјинци били умешани у пуцњаву. Ми ово проучавамо“, нагласио је Кирби.

Лидери многих земаља осудили су терористички напад и изразили саучешће Русији.

Један од посетилаца успео је да неутралише злочинца
Један од гледалаца концерта у Крокус сити холу помогао је десетинама људи да побегну тако што је неутралисао терористу. Ово је објавио Телеграм канал База.

Према речима 61-годишње Елене, која је са ћерком и познаником евакуисана из зграде, они су седели у гардероби када је почела пуцњава.

Према њеним речима, гледаоци су прво мислили да је ватромет, али су потом почели да беже. Многи су похрлили на бину, пошто је на тој страни био излаз у случају нужде. Пут им је блокирао један од терориста, који је пуцао на све који су трчали у том правцу.

Један од посетилаца успео је да неутралише злочинца. Скочио је на терористу, узео му митраљез, оборио га и ударио кундаком.

Она је напоменула да је у то време неколико лешева већ лежало близу бине.

Према њеним речима, када је изашла из сале поново се зачуо звук пуцњаве. „Само нам је дао прилику да сви прођемо кроз бину, кроз излаз у случају нужде сви смо истрчали на улицу“, рекла је Елена.

Захваљујући мушкарцу, неколико десетина људи је успело да побегне кроз излаз у случају нужде. Истовремено, Елена не зна да ли је човек жив или не.

Раније је објављено да се једна од жртава терористичког напада на Цроцус Цити Халл претварала да је мртва како би се спасила.