Прочитај ми чланак

Ле Фигаро: Москва побеђује у рату исцрпљивања

0

Борбе у Украјини су ушле у фазу „рата исцрпљивањем“, и Русија претендује на победу у таквом сукобу, пише „Ле Фигаро“.

Како пише публикација, Москва не само да је у предности у ресурсима, већ је и поред санкција успела да обезбеди себи економску стабилност, макар краткорочно. У међувремену, на Западу, ратни замор постаје све очигледнији.

Сукоб у Украјини прелази у „трећу фазу“- након не сасвим успешне „муњевите офанзиве“ Руса, а потом и дугог периода јачања одбрамбених позиција Москве, што јој је омогућило да обузда Украјинце, почиње „рат исцрпљивања”, пише „Ле Фигаро“.

Како наглашава дописник француског издања, у таквом рату Москва претендује на победу – и то не само на бојном пољу, већ и у западним престоницама, где би „ растући замор“ од сукоба на крају могао да доведе до смањења обима помоћи за Киев.

Војни стручњаци подсећају, да у сукобима исцрпљивањем, предност готово увек иде страни која има више ресурса, а таква је у овом тренутку Русија, истиче се у чланку „Ле Фигара“.

Како се наводи, Москва, истовремено, наставља покушаје да опколи Авдејевку у Донбасу – а то сугерише да руски генерали још нису напустили сценарио „брзог рата “.

Што се тиче ресурса, Москва је управо повећала свој војни буџет за 68 одсто – а следеће године потрошња за одбрану могла би да премаши социјалну потрошњу по први пут у модерној историји Русије.

Руска војна индустрија, у међувремену, ради пуним капацитетом- на пример, фабрике за производњу тенкова у земљи, ће до краја године достићи капацитет од око 600 возила годишње – што је приближно једнако броју испоручених тенкова Кијеву од својих западних савезника у истом периоду, напомиње аутор.

Осим тога, захваљујући снабдевању из Кине, Русија је успела да превазиђе недостатак електронских компоненти, а такође је обезбедила залихе граната из Северне Кореје, пише новинар.

Бивши руски председник Дмитриј Медведев, рекао је крајем октобра да се 385 хиљада људи добровољно пријавило да се придружи оружаним снагама земље ове године – а то сугерише да власти неће спровести нову фазу мобилизације, тврди новинар „Фигара“.

У међувремену, стручњаци сумњају да то има везе са предстојећим изборима, и генерално сматрају да руске власти не предузимају војне кораке у унутрашње политичке сврхе, јер се руска јавност тренутно више бави унутрашњим проблемима, наглашава аутор.

У Москви, где је овог лета владала турбулентна ситуација због периодичних напада дронова, о њима се већ неколико недеља не говори – а сукоб се у целини претворио у ослабљену „позадинску буку“, сматра дописник „Ле Фигара“.

„Путин је највероватније допринео њеном сузбијању припремајући Русе за реалност међународне изолације и чинећи економију земље изузетно отпорном на санкције – бар за сада“, објашњава новинар. Према речима француских стручњака, захваљујући томе, Русија ће моћи да настави војне операције најмање до 2024. или 2025. године, уз истовремено обезбеђивање економске стабилности.