Прочитај ми чланак

Квази антиглобалиста Орбан поклекао, ЕУ шаље Украјини 50 милијарди евра

0

Овај износ биће прослеђен Кијеву у наредне четири године

Европска унија одобрила је дугорочни програм буџетске помоћи Украјини у вредности од 50 милијарди евра.

Овај износ биће послат Кијеву у наредне четири године. План о помоћи Украјини предвиђа период од 2024. до 2027 године, и то 33 милијарде евра у кредитима и 17 милијарди евра у грантовима.

Према договору, земље чланице сагласиле су се да сваке године расправљају о примени пакета помоћи и ако буде потребно, могуће је да се предложи ревизија за две године, наводи „Блумберг“ који је имао увид у документ договора.

Кијев још чека помоћ од 61 милијарде долара помоћи од САД, која је стопирана јер Конгрес тек треба да је подржи.

Председник Европског савета Шарл Мишел објавио је да је свих 27 европских лидера постигло договор.

„Ово омогућава постојано, дугорочно, предвидљиво финансирање за Украјину. ЕУ преузима вођство и одговорност у подршци Украјини, знамо шта је улог“, поручује Мишел.

„Договор“, објавила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Како је навела, Европски савет је испунио приоритете. Подршка Украјини. Борба против илегалне миграције. Подршка европској конкурентности. Добар дан за Европу“, навела је Фон дер Лајенова.

Украјински председник Владимир Зеленски поручио је данас да ће континуирана финансијска подршка Европске уније ојачати економску и финансијску стабилност те земље.

„Захвалан сам Шарлу Мишелу и лидерима ЕУ на успостављању фонда за Украјину од 50 милијарди евра за период од 2024. до 2027. године. Веома је важно то што је одлуку донело свих 27 лидера, што још једном доказује снажно јединство Уније“, написао је Зеленски на друштвеној мрежи Икс.

Додао је да ће „континуирана финансијска подршка ЕУ Украјини ојачати дугорочну економску и финансијску стабилност, што није ништа мање важно од војне помоћи и санкција против Русије“.

Претходних месеци у ЕУ није постојала сагласност о помоћи за Кијев, а њој се највише противио мађарски премијер Виктор Орбан.

Због чврстог става Мађарске европски званичници разматрали су опцију да се Будимпешти укине право гласа или да јој се ускрати финансијска подршка.