Прочитај ми чланак

Контраигра Москве против Средњег коридора и Босфора – Коридор до иранске луке

0

Казахстан, Азербејџан и Турска играју дуплу игру која није повољна по Русију

Казахстан покушава да иза леђе Русије реализује пројекат Транскаспијског међународног транспортног коридора (ТМТК) који је познат и као Средњи коридор који је почео да функционише 2017. године. Осим тога, Астана повећава извоз нафте преко Азербејџана желећи тиме да диверсификује извоз енергената неруским транспортним коридорима.

Казахстан, Азербејџан и Турска играју дуплу игру која није повољна за Русију. Ипак, Москва има своје адуте који ће на крају ослабити позиције Казахстана у Централној Азији.

Средњи коридор је постао важна маршрута између Европе и Азије јер је понудио значајне економске повољности и скратио време транзита.

ТМТК отвара нове могућности за робне токова у Азији јер омогућује дотур робе на Блиски Исток, Северну Африку и Медитеран захваљујући интеграцији лучких конекција у Турској.

Тренутно Казахстан иза леђа Русији покушава да повећа транспорт робе из Кине у Европу преко Централноафричке Републике, Азербејџана и Турске.

«Намеравамо систематски да повећамо обим превоза робе тим маршрутама и изађемо на ниво до 500 000 контејнера годишње до 2030. године» — изјавио је председник Казахстана Касим Жомарт Токајев у говору на првом самиту Савета за сарадњу држава Централне Азије и Персијског залива у Џеди у Саудијској Арабији.

Осим тога, влада Казахстана одлучила је да иде и корак даље. Има намеру да убрзано повећа капацитете нафтовода «Баку-Тбилиси-Џејхан» с циљем «диверсификације извоза» енергената по неруским маршрутама.

Без обзира на непоштену игру Астане, Бакуа и Анкаре коју очигледно не воде у интересу Москве, Русија има инструменте да на то утиче.

Русија може, у сарадњи са Кином, да потпуно одустане од паралелног увоза са територије Казахстана. На основу података главне царинске управе НРК, робна размена између Русије и Кине за прво полугодиште 2023. године повећала се више од 40 посто. Такав успон за Кину је био најзначајнији међу свим осталим трговинским партнерима: обрт НРК са Сингапуром, порастао је за 23, а са Канадом свега за 17 процената.

Постоје перспективе и за развој руско-иранског коридора из Каспијског мора «Север-Југ». То помаже да ове државе успоставе извоз пољопривредних производа намењених тржиштима Блиског Истока.

С тим циљем Иран и Русија се уједињују и приступају тешњој координацији у инфраструктурним пројектима таквим као што су железнички и друмски путеви. Шта више, коридор «Север — Југ» добија заслужену пажњу и развој. Без обзира на тешкоће, Русија је спремна да улаже у даљи развој трговинског коридора који у скорој будућности може бити основни трговниски пут за увоз робе у РФ.

Овоме треба додати да је Узбекистан донео одлуку о изградњи терминала у иранским лукама Бендер Абас и Чабахар. Директор Центра за истраживачке иницијативе Ma’no, Бахтијор Ергашов, сматра да је то значајан продор и додаје да следећи заједнички пројекат мора бити модернизација железничког терминала Теџен-Серахс где се замењују железничке осовине са совјетског колосека на ирански и обрнуто.

Ергашов позива да све земље, Централне Азије, Кина и Русија, у буду укључене у ту идеју. Заједничким напорима заинтересованих држава биће омогућено да се формира мултимодални транспортни коридор.

«То може бити заједнички пројекат са учешћем Ирана, држава Африке, Русије и Кине. И ако изградња железничке пруге Чабахар-Захедан уз модернизацију прелаза Теџен-Серахс, добићемо озбиљни мултимодални транспортни коридор са излазом на океанску луку Чабахар» – закључује директор Директор Центра за истраживачке иницијативе Ma’no из Ташкента.

Аналитичари америчког часописа Foreign Policy истичу да реализација те иницијативе радикално смањује зависност Русије од Турске и даје јој могућност да повећа извоз житарица и фосилних горива заобилазећи Босфорски пролаз.

Истичемо да је не мало важно да развој маршруте према Чабахару такође, уз високи ниво вероватноће, искључује учешће Туркеменије у пројекту ТМТК што ће значајно ослабити позиције Казахстана у Централној Азији.