Прочитај ми чланак

КИНЕСКА АНАЛИЗА: Како и зашто Америка жели да запали Јужно кинеско море

0

Пре него што су се САД умешале, Јужно кинеско море је било миран регион. Уместо њихове стратегије "Ребаланс Азијско-Пацифичке регије", САД стварно треба да "ребалансира" свој став везан за проблем, пише у анализи агенције Синхуа.

kineska_mornarica_3

Проблеми око овог региона трају још од 1960-их година, када је непознати амерички научник пријавио проналазак гаса и нафте у том региону. Од тад неке државе са излазом на море из тог разлога покушавају да окупирају те области.

Срећом, кроз пријатељске разговоре, Кина је у годинама после тог открића успела са сачува мир у региону, да би на крају склопила „Декларацију о понашању“страна у Јужном кинеском мору са Асоцијацијом југоисточних азијских нација 2002. године.

САД нису бирале страну по питању проблема са којима се Јужно кинеско море суочавало, све док 2009. године Обамина администрација није покренула стратегију „Ребаланс Азијско-Пацифичке регије“ и почела дрско да се се намеће у водама које су далеко од њене државе. Наредне, 2010. године, државни секретар Хилари Клинтон изјавила је да САД има „национални интерест“ у Јужном кинеском мору. Маја ове године, државни секретар Џон Кери, игноришујући провокативне акције других земаља, издао је упозорење да би кинеске акције у том региону могле направити „запаљиву ситуацију“.

Како би замаскирала свој лични национални интерест за овај регион, САД користи појмове као што су: „слобода навигације“, „поштовање међународних закона“ и „стратешка безбедност“.

Слобода навигације у Јужном кинеском мору никад није представљала проблем. Доказ овоме је да скоро 100.000 бродова плови тим водима годишње, чинећи већину светске поморске трговине. Са тим на уму, од 2015. године авиони САД и бродови су више пута покушали да провоцирају Кину прилазећи кинеским Нанша острвима без претходне дозволе кинеске власти. Спомињући поштовање међународних закона, САД и даље није потврдила Законе о морима донете од стране УН.

Осим овога, САД војним путем обезбеђује слободно путовање њихових бродова, што у суштини крши суверенитет мањих земаља и њихове националне интересе. Ова „суперсила“ тврди да њено присуство у Јужном кинеском мору служи да би заштитила њене савезнице, Јапан и Филипине, од растућих тензија у региону. Тензије у том региону, за који је Вашингтон оптужио Пекинг, су направљене од стране Америке.

Комбиновањем њихове политике о изолацији Кине и стратегије „Ребаланс Азијско-Пацифичке регије“, САД су послале велики број ратних бродова и разарача у ту област и изводиле војне вежбе у близини Јужног кинеског мора.

САД виде Кину као главног провокатора по питању проблема Јужног кинеског мора и дају све од себе да спрече раст Кине и њене економије. Непристрани посматрачи су разоткрили њихову обману.

Оно што САД раде у Јужном кинеском мору представља „психологију царства“, каже амерички адвокат Брус Фејн.

Акције САД-а неће донети никакве резултате, осим стварања још више тензије и слања погрешних сигнала азјским државама, додаје Фејн.

САД распирују регионални конфликт као маску за испуњење спопствених интереса према Јужном кинеском мору. Уколико Американци желе да помогну овом региону треба да ревидирају свој став о Јужном кинеском мору, каже се у анализи коју је објавила кинеска агенција Синхуа.