Прочитај ми чланак

Кад кренеш на Русију па се прерачунаш: Цена бензина у САД дошла до 5 долара…

0

Просечна цена галона бензина у САД је данас по први пут икада до сада достигла пет долара, а негде је и виша од тога.

Амерички ауто клуб ААА је саопштио да је просечна цена галона бензина данас у САД 5,00 долара (литар кошта 1,3 долара или 1,26 евра), а да возачи у неким деловима земље, посебно у Калифорнији, плаћају много више од тога.

Просечна цена бензина је у САД скочила за 19 центи само ове недеље, и већа је за 1,93 долара у односу на исту недељу прошле године.

Постоји неколико разлога за скок цена бензина, а први је што Американци обично возе више почевши од краја маја, тако да је потражња порасла.

Уз то, глобалне цене нафте расту још од децембра, а потом су дошле санкције Русији, водећем произвођачу нафте, због њеног рата против Украјине.

Цена сирове нафте у свету се отприлике удвостручила за то време, при чему је америчка референтна нафта поскупела скоро исто толико, закључно с петком на више од 120 долара по барелу.

У САД цене бензина расту још од априла 2020, када их је почетни шок пандемије спустио испод 1,80 долара по галону, а три долара су достигле тек у мају 2021. и прешле четири долара марта ове године.

Поред тога, у Сједињеним Државама је ограничен капацитет прераде нафте јер су се неке рафинерије затвориле током пандемије. С друге стране, испоруке нафте и бензина су недовољне како потрошња енергије расте због економског опоравка.

Све у свему, цена пуњења резервоара аутомобила празни платне картице Американаца који се суочавају са највећом стопом инфлације у последњих 40 година, а гориво је главни покретач раста осталих цена.

Калифорнија има највишу просечну цену горива – 6,43 долара за галон, каже ААА. Најнижа просечна цена је у Мисисипију, 4,52 долара.

Иако је ово први пут да се пробија баријера од пет долара, то још није рекорд када се узме у обзир инфлација. Галон бензина је достигао максимум од 4,11 долара у јулу 2008, што би данас, рачунајући инфлацију од тада, износило око 5,40 долара по галону.

Аналитичари кажу да нема брзих решења: то је питање понуде и потражње, а понуда се не може повећати преко ноћи.

САД би могле да од Саудијске Арабије, Венецуеле или Ирана траже да помогну да се смањи несташица због очекиваног пада руске производње нафте, али свака од тих опција има своје моралне и политичке трошкове.

Опозициони амерички републиканци су позвали председника Џозефа Бајдена да помогне у повећању домаће производње нафте, на пример тако што ће дозволити бушење на више земљишта у савезном власништву и на мору, или да поништити одлуку о укидању дозволе за нафтовод који би могао да преноси канадску нафту до рафинерија на обали Мексичког залива.

Међутим, многе владајуће демократе и еколози би се побунили ако би Бајден предузео те кораке, за које кажу да би поткопали напоре за ограничавање климатских промена. А чак и када би Бајден то ипак игнорисао, прошли би месеци или године пре но што би те мере могле да доведу више бензина на америчке бензинске станице.

Поскупљење горива највише погађа породице с нижим примањима: радници у малопродаји и индустрији не могу да раде од куће, већ морају да на посао путују колима или јавним превозом.

Национално удружење за помоћ с горивом процењује да би 20 одсто породица са најнижим приходима ове године могло да троши 38 одсто свог укупног прихода на гориво, укључујући бензин, док је на то 2020. давало 27 одсто.

Све би ипак могло би да зависи од самих возача: мањом вожњом би смањили потражњу за горивом и извршили притисак на смањење цена, али то није реално очекивати јер неки и сада отворено кажу да ће „жртвовати шта треба“ али ће бензин купити јер „само треба смањити неке друге ствари – одморе, оно што се баш не мора, ствари које је лепо имати, али вам баш и не требају, а бензин, бензин вам је потребан!“.