Прочитај ми чланак

И Турска хоће да окрене леђа Европској унији!

0

БЕЧ – Фрустриран отпором у ЕУ, турски премијер Реџеп Ердоган отворено размишља о приступању организацији „Шангај пет“, коју чине Кина, Русија и централноазијске државе, тврди бечки дневник „Пресе“.

Турска влада покушава да повећа притисак за наставак преговора о приступању ЕУ и прети преоријентацијом земље у правцу истока, додаје лист, преносећи да је премијер Ердоган, у једном интервјуу, казао да је руског председника Владимира Путина замолио да његову земљу прими у „Шангајску организацију за сарадњу“ .

„Тада би ЕУ рекли – довиђења“, додао је Ердоган у изјави која је у земљи поново подстакла дебату о окретању Турске од своје традиционалне западне везе.

Уколико би Турска своје, пре 50 година, започете напоре о пријему у клуб западноевропских демократија стварно прекинула, то би била стратешка преоријентација са значајним последицама.

Министарство спољних послова САД, у првом реаговању, указало је на чланство земље и обавезе у НАТО-у.

Вашингтон се у прошлости у више наврата залагао у ЕУ за пријем Турске.

Ердоганова најава не представља непосредну промену савеза, већ поруку шефовима држава и влада ЕУ:“Нисте нам потребни“, рекао је турски политиколог Берил Дедеоглу листу „Пресе“.

Дедеоглу је један од интелектуалаца који је „пропитивао“ Ердогана у емисији Канала 24, када је рекао да их ЕУ годинама задржава, јер не жели да прими муслиманску земљу.

Турска, како је нагласио, не жели да заборави процес европске интеграције, али због застоја у том процесу је дужан, као одговорно лице за 75 милиона Турака, да размишља о алтернативама.

Говорећи о организацији „Шангај пет“, чији је Турска од прошле године „партнер у дијалогу“, он је истакао да је она боља и моћнија од ЕУ.

У турским владиним круговима се истиче да Ердоган не жели да обустави процес приступања ЕУ, али и да није тајна да постоји фрустрација у овој земљи због застоја.
Растућа економска снага Турске и успон земље у регионалну силу, стварају осећај сопствене снаге, тврди „Пресе“.

Европске дипломате у Анкари покушале су да умање значај изјава, додајући да „Шангај пет“ није никаква организација која би могла бити толико значајна за Турску као ЕУ.
„Ако Турска верује да претњом промене може улити страх, онда се вара“, цитира лист неименованог дипломату.

Дедеоглу, међутим, сматра да треба озбиљно схватити изјаву Ердогана, јер чак, иако нема намеру да се окрене од ЕУ, забрињавајуће је да не види унутрашњополитички ризик у томе да јавно говори о таквом кораку.

Према актуелном истраживању јавног мњења у Турској, свега 33 одсто Турака подржава чланство у ЕУ, а пре десет година то је чинило више од 70 одсто грађана.

 

(Танјуг)