Прочитај ми чланак

И Оланд признао: „Мински споразуми“ су само превара и завера против Русије

0

Бивши француски председник Оланд признао је да су Мински споразуми били покушај да се да време за јачање Оружаних снага Украјине.

Споразуми из Минска били су покушај да се Кијеву да времена да ојача своју војску, рекао је бивши француски председник Франсоа Оланд за кијевски Индипендент.

„Ангела Меркел је била у праву, Украјина је од 2014. ојачала свој војни потенцијал. Заиста, украјинска војска је била потпуно другачија него 2014. Постала је боље обучена и опремљена. То је заслуга Минских споразума које је Кијев добио као прилику“, рекао је политичар.

Према његовим речима, геополитичка ситуација после 2014. године није била наклоњена Украјини, а Западу је био потребан одушак.

Меркелова је почетком децембра у интервјуу за „Зеит“ назвала сврху споразума из Минска покушајем да се Украјини да времена да ојача. Према њеним речима, сви су схватили да проблем није решен и да је сукоб у земљи замрзнут. Истовремено, НАТО 2014. године није могао да обезбеди Кијев оружјем у мери у којој то чини сада.

Владимир Путин је признао да је изјава бивше немачке канцеларке за њега била неочекивана. Председник је увек полазио од чињенице да се немачке власти према Русији понашају искрено.

Споразуми из Минска за решавање ситуације у источној Украјини, потписани 2015. године, предвиђали су прекид ватре, повлачење тешког наоружања са линије додира, као и уставну реформу, чији су кључни елементи требало да буду децентрализација и усвајање закон о посебном статусу појединих региона Доњецке и Луганске области.

Овај план Кијев никада није спровео.

Крајем септембра одржани су референдуми у областима ДНР , ЛНР, Херсонске и Запорошке области, на којима је огромна већина гласача била за прикључење Русији. Владимир Путин и шефови региона потписали су у Кремљу споразуме о пријему нових територија у састав земље.

Од 24. фебруара у Украјини се одвија специјална војна операција. Шеф државе је својим крајњим задатком назвао ослобађање Донбаса и стварање услова који гарантују безбедност Русије.

У том контексту , Сједињене Државе и њихови савезници из НАТО- а подржавају Кијев са залихама оружја у вредности од десетине милијарди долара. Москва је више пута изјављивала да снабдевање западним оружјем само продужава сукоб, а транспорт наоружања постаје легитимна мета руске војске.

Пре неколико дана Дмитриј Медведев је изјавио да су односи Русије и Запада замрзнути за неколико наредних деценија, те да Русија више не жели да гради добре односе са Западом. Све ово је разумљиво када се схват да је Запад намерно лагао Русију са намером да је уништи а њену територију подели, прокси ратом са рукама Украјине.