• Почетна
  • СВЕТ
  • И НЕМАЧКА БЕЗ ЈАКЕ ОПОЗИЦИЈЕ – Договорена велика коалиција
Прочитај ми чланак

И НЕМАЧКА БЕЗ ЈАКЕ ОПОЗИЦИЈЕ – Договорена велика коалиција

0

njemacka-pred-jos-jednom-velikom-koalicijom-lijevog-i-desnog-centra-merkel-i-spd

Немачка је пред још једном „великом коалицијом“ левог и десног центра: Меркел и СПД постигли договор – ефекат на Европу – креће убрзани темпо „болних реформи“ и стварање „банкарске уније“.

Козервативне странка немачке канцеларке Ангеле Меркел постигла је коалициони договор са социјал-демократима из странке СПД – то значи да би Немачка могла да има нову владу пре Божића. Договор је постигнут око два месеца након што је Меркел победила на изборима, али не са довољном већином да би могла сама да преузме власт. Због те ситуације Немачка се поново нашла у, како поједини медији истичу, „чудној“ ситуацији као и за време њеног првог мандата (2005-2009) када је влада такође била састављена од коалиције десног и левог центра.

На изборима одржаним 22. септембра победио је демохришћански блок ЦДУ/ЦСУ, али са недовољном количином гласова за владу – 41,5%.
Гласање о реизбору Меркелове на функцију канцелара је планирано за 17. децембар.

Договор је састављен на 185 страница, још га треба да одобри СПД чланство које броји 474.000 чланова, но верује се како је ово већ – упркос чињеници да су многи СПД – ови скептични – „готова ствар“.

За разлику од формирања српске владе, где коалициони имају тек неколико општих места, у Немачкој овај документ заиста има снагу уговора са врло конкретним одредницама за период до 2017. године (уговор у облику пдф-а можете преузети ОВДЕ

Шта ово значи за Европу, што за Немачку, а што за политику уопште?

Као прво, ово је још један доказ како се леви и десни центар разликује само у ситним финесама док је њихов генерални став о важним питањима итекако комплементаран. Другим речима, конзервативци и социјал-демократи данас су ближи но икад. За Европу је ово значајно јер ће се сада кренути са убрзаним темпом спровођења појединих реформи које су до сада стагнирале док се „чекала Немачка“ – једна од кључних је стварање тзв. „банкарске уније“ на којој Немачка инсистира.

„Резултат је добар за нашу земљу и има конзервативни предзнак – без нових пореза, без нових дугова“, рекао је Херманн Грохе, генерални секретар Меркелинине странке Хришћански Демократи (ЦДУ). С друге стране, Мартин Шулц, председник Европског Парламента и један од главних преговарача СПД, рекао је како је ово „одличан резултат“ за његову странку.

Кључни детаљи споразумна су пристајање на СПД-ов захтев о минималној плаћи која ће сада износити 8,5 евра по сату. Поједини економисти већ сада негодују и тврде како ће та одредба повећати незапосленост, нарочито на истоку Немачке.

Дошло се и до компромиса око одласка у пензију – граница се помера на 67 година, али ће већ и са 63 моћи да се добије пуни износ пензије, уколико је пензионер пуних 45 година радио.

Nemacka velika koalicija

Срећан био је и премијер Баварске Хорст Зеххофер, чији је ЦСУ успео да прогура главно предизборно обећање – увођење путарине коју ће у Немачкој плаћати возачи са иностраним таблицама. Када ће тачно и како бити уведене вињете, одредиће се законом следеће године. Вињету за аутопут плаћаће и Немци, али ће они са друге стране добити пореске олакшице, тако да ће им изаћи на исто.

На европском плану све ће остати више – мање исто: Меркел ће и даље да инсистира на „болним економским реформама“ у чланицама еврозоне. СПД су за време кампање заговарали донекле другачији приступ с фокусом на економски раст, али тешко да ће се супротстављати Меркеловој у предстојећој „великој коалицији“. Аналитичар Карстен Никел истиче: „СПД је схватио како домаћи политички консензус не награђује никакве велико одступање од Меркелиног пута“.

Детаљи о позицијама у новој влади, која се очекује пре краја године, још нису познати, но очекује се како ће Волфганг Шојбле, 71 – годишњи министар финансија и један од главних Меркелиних „људи од поверења“, задржати функцију. На место досадашњег министра спољних послова, Гвида Вестервелеа, могао би доћи СПД – овац Франк – Валтер Стејнмеиер. Он је био МВП у првој „великој коалицији“ од 2005. до 2009. Остао је запамћен по потезу да се није хтео сусрести са Далај Ламом, због чега су га из САД – а оптужили да „приватизује новац над људским правима“.

(Адванце, Глас Русије, Дојче веле)