Прочитај ми чланак

ХРВАТИ ЗОВУ: Велика несташица радника, нуде посао и добру плату

0

Загреб -- Иако се послодавци труде да побољшају услове рада, искусни возачи махом и даље одлазе у друге земље ЕУ, па у Хрватској вапе за радном снагом.

e

Загреб — Иако се послодавци труде да побољшају услове рада, искусни возачи махом и даље одлазе у друге земље ЕУ, па у Хрватској вапе за радном снагом.

Хрватски превозници вапе за возачима и попут грађевинара апелују за увоз радне снаге, пише Пословни днвеник. То потврђује и председник Управе Рицарда из Дарде Милан Врдољак наводец́и као је ситуација у његовој фирми такође критична.

„Одговорно тврдим да на Заводу за запошљавање у Републици Хрватској нема ниједан професионални возач који је заинтересован за рад. Ако неко тврди да има, ја га молим за објашњење како је то могуц́е када компаније која се баве превозом у Хрватској и у ЕУ имају мањак возача „, каже он додајуц́и како је и он расписао конкурс за 50 возача.

Директор шпедитерске компаније Примацо шпед. Петар Шимиц́ појашњава како је проблему доскочио побољшањем финансијских услова.

„Проценили смо да нам се више исплати да подигнемо плате возачима за око хиљаду куна него да нам камиони стоје. Дневни укупни трошак камиона је око 200 евра, без обзира да ли он ради или стоји. Ако се зна да трошак возача чини 10 до 20 одсто укупних трошкова пословања, јасно је да се више исплати дати вец́е плате него допустити да камиони не возе“, појашњава Шимиц́ додајуц́и како с нестрпљењем очекују најављену пореску реформу којом би се растеретила давања на плате. Међути, и он тврди како би раднике било најбоље увозити.

Према речима председника Извршног одбора Удружења саобрац́аја Хрватске удруге послодаваца Звонимира Шц́уреца, возачи с искуством и даље махом одлазе у развијеније земље Европске уније и то привучени вец́им износима плата што ствара проблем домац́им превозничким компанијама које вапе за квалитетним кадром.

„Ситуација се нимало не побољшава него постаје све гора без обзира што су сви водец́и превозници упоследње време додатно побољшали радне услове и примања возача и учинили их истим или врло сличним оним у иностранству“, напомиње додајуц́и како из ХУП-а континуирано траже решење од Министарства које им законима и прописима регулише све везано уз радну снагу.

„Превозници предлажу укључивање у образовање и финансирање обуке нових возача, али тај процес је средњорочан и/или дугорочан те, чак и ако буде успешан, многе превозничке компаније нец́е га доживети. Возача у Хрватској нема. Листе незапослених возача на заводима за запошљавање су фиктивне, а надлежна министарства пребацују одговорност једни на друге. Међутим, проблем није само у реалном сектору, вец́ и јавне, комуналне и државне компаније имају исте муке“, наводи Шц́урец додајуц́и како би због прописаних квота било добро раднике увозити из земаља које нису чланице ЕУ што су вец́ учиниле Словенија и Немачка.