Прочитај ми чланак

ХАОС ШИРОМ ЕУ Ако се не побунимо, ово нас чека: Без вакцине нема плате, превоза…

0

Све је дужи списак земаља и градова који у оквиру нових мера доносе посебна правила за невакцинисане, како раднике, тако и остале грађане. Хрватска је данас донела нове мере за јавни сектор, а Беч је јуче невакцинисанима забранио улазак у кафиће и ресторане. Летонија је отишла и корак даље, па је компанијама дозволила да отпусте раднике који одбију да се вакцинишу, а нове мере за раднике најавио је председник Америке Џо Бајден.

Претходно се на списку земаља са посебним правилима за невакцинисане, придужила и Мађарска, а раније и Словенија, Француска, Грчка, Немачка, Италија…

У Хрватској је данас оборен нови рекорд од 6.932 новоболела, а у овој земљи данас су донете и нове мере које ступају на снагу 15. новембра. Њима је предвиђено да сви запослени, али и корисници јавних и државних служби морају да имају потврду о вакцинацији, прележаној болести или негативан тест.

Како је истакнуто, уколико не дође до побољшања епидемиолошке ситуације, од 4. јануара Хрватска ће увести ковид потврде које ће моћи добити само вакцинисани или они који су преболели ковид, али не и они који су се тестирали.

Беч: Забрана уласка у ресторане

Град Беч представио је јуче нове мере којима се невакцинисанима забрањује боравак у кафићима, ресторанима и на догађајима са више од 25 људи. Предвиђена је и забрана одласка у фризерске салоне, а мера би требало да ступи на снагу крајем следеће недеље.

– Важно ми је да доносимо одлуке, пре него што јединице интензивне неге буду попуњене – рекао је градоначелник Беча Аустрије Михаел Лудвиг.

Око 64 одсто становништва Аустрије у потпуности је вакцинисано против корона вируса. То одговара просеку Европске уније, али је и међу најнижим стопама у западној Европи.

Летонија: Суспензија па отказ

Летонски парламент јуче је дозволио компанијама да раднике пошаљу на неплаћено или да их пошаљу да раде од куће, а уколико одбијају вакцинацију против корона вируса.

Пропис предвиђа и да компаније могу да отпусте запослене, и то ако се не вакцинишу током три месеца суспензије.

– Постоји довољан разлог да се верује да таква особа није погодна за ту позицију у компанији – навела је летонска влада, образлажући предложену меру.

Нова правила ће ступити на снагу 15. новембра, пошто Летонија изађе из блокаде, а постоје изузеци за особе које имају медицински разлог да се не вакцинишу, међу којима су они који су недавно прележали болест.

Раније се обавезна вакцинација у Летонији односила само на раднике у здравству, образовању и социјалној заштити.

Око 61 одсто одраслих Летонаца је потпуно вакцинисано, што је мање од просека Европске уније који износи 75 одсто.

САД: Обавезна вакцинација од 4. јануара

Председник Сједињених Америчких Држава Џо Бајден јуче је најавио обавезну вакцинацију против ковида у компанијама, а они који не желе да се вакцинишу мораће да се тестирају једном недељно.

Одлука ступа на снагу од 4. јануара наредне године, а компанијама које не буду поштовале прописе прети казна од 14.000 долара по прекршају.

Нови прописи ће обухватити око 84 милиона радника у средњим и великим фирмама.

Истовремено ће строжа правила важити за око 17 милиона запослених у здравственим установама и домовима за старе. Они неће имати опцију тестирања једном недељно, већ ће морати да буду вакцинисани.

Мађарска: Вакцинације услов за рад

Мађарска влада претходно је дозволила послодавцима да захтевају од својих радника да буду вакцинисани против корона вируса „као услов за рад“.

Према декрету владе, послодавци могу да захтевају имунизацију од радника, ако сматрају да је то и неопходно. Уколико је тако радницима морају да оставе рок од 45 дана да добију прву дозу, а другу морају да приме на датум који је одредио лекар.

Запослени који се не придржавају овога могу бити стављени на неплаћено одсуство у трајању до годину дана, а радни однос им се може прекинути након тог рока, ако тада они још увек не буду вакцинисани.

За раднике који могу лекарском потврдом да докажу да је вакцинација против корона вируса ризична по њихово здравствено стање важиће изузетак од новог правила.
Немачка

Претходно је и Немачка донела сличну одлуку. Они су дефинисали да невакцинисани радници не примају накнаду за боловање, уколико их мере корона вируса приморају на карантин.

Правила се тичу људи који су позитивни на корона вирус, као оних који се враћају са путовања из земаља које су означене као „високо ризичне“.

Како се наводи, невакцинисани путници из таквих земаља морају да буду у карантину најмање пет дана, а они који су вакцинисани или су се недавно опоравили од вируса не морају.

Словенија

У Словенији ПЦР тестови више нису прихваћени за улазак на радна места која финансира држава, укључујући и државне болнице. Практично, државни службеници више не могу на посао без потврде о вакцинацији.

Влада Словеније је истовремено увела мере и у оквиру приватног сектора – реч је о показивању пропусница које доказују вакцинисање или негативан резултат ПЦР-а . Ово се односи за радна места код приватника, као и у болницама, на бензинским пумпама, трговачким центрима, ресторанима и другим јавним местима.

Та мера изазвала је велике уличне нереде у Љубљани. Иначе, готово половина од 2 милиона становника земље чланице Европске уније до сада је вакцинисана, а то је знатно испод просека ЕУ блока.

Француска

Око 3.000 здравствених радника у Француској суспендовано је правом на зараду јер нису вакцинисани против короне. Правило се односи на све лекаре, медицинске сестре, административне раднике и волонтере у запослене у здравству.

Ново правило, које је већ на снази, учинило је вакцинацију обавезном за 2,7 милиона здравствених радника, домова за негу и запослених у ватрогасној служби.

Председник Емануел Макрон први је пут обавестио раднике о промени правила још 12. јула, упозоривши их тада да морају добити бар једну дозу до 15. септембра или дати отказ на послу.

Италија

И Влада Италије претходно је усвојила једну од најстрожих ковид мера у свету, јер је обавезала све раднике у јавном и приватном сектору да имају потврду о вакцинацији, негативан тест или потврду да су се недавно опоравили од коронавируса.

Док су неке државе Европске уније наредиле својим здравственим радницима да су обавезни да приме једну дозу вакцине, ниједна није прогласила обавезно вакцинисање за све запослене, чиме је Италија постала тестни пример.

У Италији, која је током првог таласа пандемије била изузетно погођена, власти су отишле и даље, те ће грађани који се оглуше о нови закон бити приморани да плате казну од 600 до 1500 евра.

Одлука ступила је на снагу 15. октобра, а циљ је да се људи увере да треба да се вакцинишу како би се смањио број новозаражених у једној од најпогођенијих земаља пандемијом.

У Грчкој, невакцинисани запослени у јавном и приватном сектору морају да раде тестове на Ковид једном или два пута недељно, о свом трошку. Правило је ступило на снагу 13. септембра.