Пендереци и сузавац бранили су прекјуче у Франкфурту интересе буржуја и банкара, који народу намећу штедњу, док за зграду Европске централне банке могу да дају чак 1,3 милијарде евра. Ватрене улице и опсада града никог нису оставили равнодушним, али је питање да ли ће Немачка и остатак Европе извући поуке.
Град на Мајни, Немачка, али и друге земље ЕУ су у шоку после хаоса који је остао на улицама током и после отварања нове зграде Европске централне банке. Биланс онога што је требало да буде миран протест је 100 повређених полицајаца и 120 демонстраната, 350 привођења, више запаљених аутомобила, међу њима и полицијских, као и огромна материјална штета у граду за коју још није наведена коначна цифра. Процењује се да је између 10.000 и 20.000 гневних дигло глас против капитализма и банака.
Ситуација у банкарској метрополи јуче се полако нормализовала, а обе стране сводиле су биланс онога што се десило на протесту Блокјупаја. Званични политичари и медији не штеде критике на рачун насиља које је измакло контроли, а опозиција и организатори, уз ограду од насиља, сматрају да је протест на крају ипак био оправдан.
Немачки министар унутрашњих послова Томас де Мезијер је изузетно оштро прозвао одговорне за нереде у Франкфурту.
– Безбедносне службе су имале информације да ће лева сцена искористити ову прилику за насиље. Зато организатори не могу да се претварају као да ништа нису знали. Када се запали ауто у којем седе два полицајца, тада не говоримо о протесту против полицијских службеника и бесу грађана. То је онда сасвим реално покушај убиства, где се одобрава смрт полицајца. Ако и врапци на крововима знају да је ово била прилика да се покаже насиље, какво познајемо 1. маја у Берлину или делом у Хамбургу, организатори не могу да се претварају да су изненађени, нити да пребацују полицији да је она ескалирала – рекао је Мезијер.
Организатори Блокјупаја су се јуче огласили на конференцији за новинаре, на којој су саопштили да је утисак о протестима подељен.
С једне стране, задовољни су што је 6.000 људи од раног јутра изашло на блокаде и што је блокада вођена у складу с договором нашег савеза.
– Замислили смо шарену блокаду у којој свако може да учествује. Да то није успело, делом је крив притисак мноштва полиције која је сматрала да мора да заштити један мањи скуп. Срећни смо такође што је на крају дошло преко 20.000 људи, који су шаренолико и мирно демонстрирали, и поред свих дешавања на почетку дана. Ми смо шокирани, бесни и тужни због догађаја у току преподнева, који нису били део нашег договора. Покрет Блокјупај јасно стоји иза тога да цивилне демонстрације и акције веома брижљиво и савесно организује и спроводи, на којима сви људи могу да учествују – рекао је Еберхард Хајсе из Атак групе.
Терају људе у смрт
Насиље које произлази из европске политике не пали аутомобиле, али зато пустоши читаве земље и тера људе у смрт. У том смислу је Блокјупај потребнији него икад, поручују из овог покрета.
Жртве банкара
У новој стакленој палати, председник ЕЦБ-а Марио Драги се обратио речима за које је напољу мало ко имао разумевања, пише портал Инфокоп. Многи од њих се осећају жртвама банкарске политике.
– Речник председника ЕЦБ-а да „повратак у националне државности није решење“ показује да није схватио или заборавља да он није демократски легитиман политичар, већ менаџер новца са уско дефинисаним задатком – констатује Инфокоп.
– За нас је Блокјупај више од демонстрација и отпора против ЕЦБ и представља вишедимензионални комплекс.
Ми желимо политичка решења и излаз из садашње економске и финасијске политике који Европа спроводи и као савез ћемо бити на свим местима где смо потребни – кажу активисти Блокјупаја.
Он је додао да је консензус у највећем делу испоштован у оквиру овог савеза, али да је било актера који се тога нису придржавали.
– Нисмо и не можемо да обећамо да све што се дешава у једном граду можемо да контролишемо – констатовао је вођа Блокјупаја.
Какав је то бес који се тренутно испољава на улицама и који је стигао у Франкфурт?
Који су то огорчени људи који долазе код нас, запитао је Хајсе.
– То нису мачо мушкарци, ни авантуристи, него спадају у најсаосећајније, најактивније, најпаметније људе које сам упознао у Европи.
Они више не могу да поднесу да су многи избачени из станова због начела које спроводи и ЕЦБ, да се болнице затварају и људи терају у смрт у Грчкој. Тај бес је стигао на улице и до Франкфурта – рекао је Хајс.
(vesti-online.com)