Прочитај ми чланак

Гејтс: Храна више није довољна да реши глад у свету, потребна нам је технологија

0

Како Бил Гејтс наводи, глобална криза глади толико је огромна да решења која укључују само донацију хране не може у потпуности решити проблем.

Оно што би решило проблем, како сматра Гејтс, су пољопривредне технолошке иновације, у које он већ дуго време улаже како би покушао да преокрене кризу документовану у извештају који је у уторак објавила Фондација Бил & Мелинда Гејтс.

Гејтс Фондација је у уторак такође објавила мапу која моделира како ће климатске промене највероватније утицати на услове узгоја усева у различитим земљама како би истакла хитну потребу да се нешто предузме.

Бил посебно указује на откриће које он назива „магично семе“, усеве пројектоване да се прилагоде климатским променама и одупру пољопривредним штеточинама.

Придајући технологији примарну улогу у решавању светске кризе глађу, Гејтс улази у сукоб са критичарима који кажу да су његове идеје у супротности са напорима широм света о заштити животне средине.

Они примећују да су таквом семену потребни пестициди и ђубрива на бази фосилних горива да би расла. Дакле нешто чему се климатски активисти озбиљно противе. Са друге стране, како наводе критичари, овакав моделу би било потребно време да реши проблем глади у свету, док тренутна ситуација захтева тренутни одговор.

Развој „чаробног семена“ траје годинама и неће одмах пружити олакшање земљама у којима тренутно влада глад јер се ослањају на увоз хране или доживљавају историјске суше.

Ово је дебата која би могла да појача међународни притисак да се испуне заједнички циљеви за глобални просперитет и мир, познати као “Циљеви одрживог развоја УН”, пре 2030. године”

Ови циљеви се састоје од 17. тачака које укључују окончање сиромаштва и глади, борбу против климатских промена, обезбеђивање приступа чистој води, рад на родној равноправности и смањење економске неједнакости.

„Прилично је мрачно у односу на наше наде за 2030. годину“, рекао је Гејтс (66) у интервјуу за Associated Press. Међутим, додао је: “Оптимиста сам да се можемо вратити на прави пут.”

Гејтс је као главне узроке погоршања кризе глади указао на рат у Украјини и ЦОВИД пандемију. Његова овогодишња порука осталим светским лидерима и другим донаторима који се састају у Генералној Скупштину УН-а током септембра је да помоћ у храни неће бити довољна;

То је иначе, сасвим логично, помоћ у храни не може решити глад. Закључавања су била потребна како би повратили нашу слободу. Све што је досад представљало решење и могло да се реши на различите начине сада више није.

Са друге стране, пропагирају се само једно решење, као да друга не постоје, и то увек долази од исте гарнитуре људи. Као да нико други не може ништа да реши. Како ли је свет опстао пре Бил Гејтс-а? Питам се;

Идемо даље.

„Добро је што људи желе да спрече глад својих ближњих када сукоби попут Украјинског сукоба прекидају ланац снабдевања храном“, пише Гејтс у новом извештају.

Прави проблем је, каже он, то што су многе земље несигурне у погледу хране јер нису у стању да произведу довољне количине исте. То је проблем који ће сигурно бити погоршан последицама климатских промена сматра Гејтс.

„Температура наставља да расте“, рекао је Гејтс. „Нема начина да се, без ( технолошких ) иновација прехрани Африка. Мислим, то једноставно не функционише.“ Казао је Гејтс.

Као у претходних 15. година, Гејтс је позвао на улагање у пољопривредна истраживања, истичући семе кукуруза које успева на вишим температурама и у сушнијим условима наспрам других сорти. То семе је развијено у оквиру програма Афричке Фондације За Пољопривредну Технологију, којој је фондација дала 131. милион долара од 2008. године.

Потрошња фондације на развој пољопривреде је разлог зашто Гејтс-ов став о томе како земље треба да реагују на несигурност хране добија све већи значај у години када је рекордних 345. милиона људи широм света акутно гладно.

Светски програм за храну саопштио је током јула како се тај број повећао за 25% након што је Русија напала Украјину у фебруару и скок од 150 одсто у односу на пре избијања пандемије у пролеће 2020. Године;

Занимљиво је како ови типови све предвиде или причају годинама уназад о стварима које се после изненадно десе. Веома интересантно. Бил Гејтс је још 2017. говорио о пандемијама. Светски Економски Форум је још пре сукоба на територији Украјине предвидео кризу у светском ланцу снабдевања хране и потенцијалну глад.