Прочитај ми чланак

Фајзер вакцине нису испуниле индијске безбедносне стандарде

0

Прошле године, Фајзер је повукао своју пријаву за хитну употребу своје вакцине против Цовида-19 у Индији. Компанија није успела да испуни захтев Индије за локалном студијом безбедности и имуногености. Штавише, индијска Централна организација за контролу стандарда лекова изразила је забринутост због нуспојава од вакцина у иностранству.

Од данас, извештаји о повредама од вакцине су уобичајена тема током ове пандемије. До 15. октобра 2021. године, број нуспојава пријављених широм света премашио је 2.344.240 за ковид вакцине у систему извештавања Светске здравствене организације (СЗО) VigiAccess. То укључује озбиљне нуспојаве као што су смрт, трајни инвалидитет, хоспитализација и посета хитној помоћи, па све до веома благих реакција. Отприлике 50 процената повреда од вакцина које су пријављене VAERS-у у последњих 30 година су све од ковид вакцина. Документи објављени у новембру показују да је Фајзер био свестан преко 50.000 озбиљних нуспојава на вакцину против ковида у месецима од дистрибуције.

Одлука Индије значила је да вакцина неће бити доступна за продају у једној од најмногољуднијих земаља. Индија води своју кампању имунизације користећи друге производе. Студије које су коришћене да се одобри Фајзер ињекција у другим земљама, попут Сједињених Држава и Немачке, на пример, нису биле довољне за индијску регулаторну агенцију лекова.

Фајзер је рекао у изјави Ројтерсу пре отприлике годину дана.

На основу разматрања на састанку и нашег разумевања додатних информација које би регулатору могле бити потребне, компанија је одлучила да у овом тренутку повуче своју пријаву.

Индијска влада је одбила да изађе у сусрет захтевима компаније Фајзер и Модерна за правну заштиту због евентуалних било каквих нуспојава од употребе њихових ињекција. Покушаји Фајзера и Модерне да се ослободе правне одговорности у Индији нису били изненађење. Оно што је изненађујуће је да је индијска влада одбила овај захтев када су произвођачи вакцина већ ослобођени одговорности у више земаља као што су САД и Канада.

Ослобађање произвођача вакцина од одговорности била је уобичајена тема током ове пандемије. То омогућава произвођачима да брже пласирају своје производе на тржиште, али је такође проблематична помисао да нема законског подстицаја за ове компаније да креирају безбедне вакцине и заиста провере своје производе.

Године 1986. у Сједињеним Државама је створен Национални закон о повредама од вакцина у детињству.

VICP је основан након што су тужбе против произвођача вакцина и здравствених радника запретиле да че изазвати несташицу вакцина и смањити стопу вакцинације.

Овај акт, попут оног који је недавно успостављен у Канади, такође штити произвођаче од одговорности у случају нуспојава и озбиљних нуспојава попут смрти. Такође користи се новац пореских обвезника за плаћање одштете жртвама.

VICP је исплатио више од 4 милијарде долара због повреда од вакцина. Од 2015. године, програм је исплатио у просеку укупно 216 милиона долара подељено са око 615 подносилаца захтева сваке године.

Они који су повређени вакцинама против ковида, немају право да прођу кроз VICP јер се вакцине примењују по одобрењу за хитну употребу. Све док су вакцине одобрене за употребу у хитним случајевима у Сједињеним Државама, они који су њима повређени немају где да се обрате.

Нико не може да одговара, ни фармацеутске компаније ни држава.

То не значи да су вакцине које се користе у Индији сигурније и ефикасније. Индијска влада је, барем, јасно оцртала потенцијалне последице и недостатак ефикасности. Зове се Bharat Biotech ковид-19 вакцина и можете сазнати више о њој ако сте заинтересовани. Такође су недавно одобрили вакцину са једном дозом.

Што се тиче захтева који су остали неиспуњени, они то чине због већег броја разлога. Забринутост због повреда од вакцина, њихове мале шансе за смрт и хоспитализацију од ковид-а, ако немају вишеструка основна здравствена стања. Још једна велика ствар би била да желе да искористе предности природног имунитета.

Штавише, вакцинација против ковида није успела да заустави преношење самог вируса.