Прочитај ми чланак

ЕУ: Американци, скупи сте, имамо алтернативу

0

gas gasovod

Државе југоисточне Европе и Србија, као и други кандидати за чланство 10. јула ће разговарати о настојањима да се обезбеди снабдевање гасом из три извора.

Разговараће се пре свега о томе како изградити неопходну инфраструктуру, имајући у виду да би 2019. Русија могла да обустави испоруке гаса преко Украјине.

Европска комисија је одлучила да се у том циљу, поред планираног допремања азербејџанског гаса Јужним гасним коридором, усредсреди на, како је предочено, „огромне неискоришћене“ резерве и капацитете Алжира, док се за амерички течни гас сматра да је, бар засад, прескуп.

Састанак Високе радне групе земаља ЕУ и кандидата за чланство, вероватно на министарском нивоу, у Дубровнику ће превасходно бити усредсређен на изградњу инфраструктуре и система повезивања гасовода на југу Европе, рекли су агенцији Бета званичници у кабинету европског комесара за енергетику Аријаса Кањетеа.

Они су потврдили решеност Кањетеа и Европске комисије да се доградњом и изградњом терминала за течни гас отворе нове замашне могућности и извори, нарочито за увоз алжирског течног гаса, а у будућности и за течни гас из Америке и Аустралије.

Незванично, Бети је речено да се засад проучава како би у догледној будућности могао да се увози амерички течни гас, који се вади из шкриљаца, а засад је, и због пада цена енергената, превише скуп, али је тесна енергетска сарадња укључена у преговоре САД-ЕУ о склапању уговора о слободи трговине и инвестиција.

Такође се рачуна на повећање норвешких испорука гаса, као и на коришћење налазишта гаса око Кипра, а у будућности и Ирака и Ирана.

Европска комисија настоји да што пре створи услове да се смањи зависност Европе од руског гаса и да се нађу нови извори и путеви снабдевања, а помно се проучавају могућности за обезбеђење снабдевања гасом земаља југоисточне Европе које највише зависе од руског гаса.

Кањетеова портпаролка Ана Каиса Итконен је Бети рекла да су у министарску радну групу ЕУ чланица у југоисточној Европ на техничком нивоу укључене и Србија и друге земље региона које су кандидати за чланство у ЕУ.

Циљ је управо да се сагледа како помоћи и кандидатима за чланство у ЕУ да преброде крајње озбиљне изазове због најава обуставе испорука руског гаса 2019, објаснила је Ана Итконен.

Она је истакла да планирани Трансјадрански гасовод, капацитета десет милијарди кубних метара гаса годишње, који је део Јужног гасног коридора, није једини извор који би надоместио руски гас, већ се траже бар три нова извора.

Портпаролка европског комесара за енергетику је додала да Брисел није против изградње Турског тока, за који су Москва и Анкара рекли да ће имати капацитет од 63 милијарде кубних метара гаса, а што је тачно онолико руског гаса који у Европу стиже преко Украјине.

Ана Каиса Итконен је додала да Европска комисија жели да буде сигурна да ће цео пројекат Турски ток бити остварен сагласно правилима ЕУ, како када је реч о законима тако и безбедности дотока гаса.

„Не желимо да прекинемо партнерство са Русима када је у питању снабдевање гасом, већ да обезбедимо снабдевање из више извора, а не само руског“, рекла је она.

Извор: Бета