Прочитај ми чланак

Ексклузивно: Др Арлаки, човек који је похапсио највеће мафијашке босове у Италији

0

Италијански професор Пино Арлаки, један од писаца Конвенције Уједињених нација против транснационалног организованог криминала, која је донета у Палерму 2000-те, за Србин.инфо, у разговору са нашим новинарем Градимиром Потићем, ексклузивно говори о свом искуству, и искуству међународне заједнице, у борби против организованог криминала, илегалног прања новца и корупције.

– Често у прошлости је мафија била повезана са финансијским светом кроз прање новца широм света, а у исто време користили су насиље да буду уско повезани са политичком моћи, да обезбеде политичку заштиту. После неколико декада такве борбе, променили су се. Почели су много пажљивије да користе насиље, употреба насиља од стране организованог криминала знатно је опала широм света.

У Италији прошле године био је само један случај убиства, неких година је био и нула, а раније смо имали и по 200 убистава, а сличних примера има и у другим деловима света. Велики је пад све од Колумбије до Сједињених Америчких Држава и Русије.

Зашто?

Разумели су да је употреба насиља непопуларна, да то стимулише реакцију друштва. И они су променили стратегију. Постали су мање видљиви за јавност, и са развојем веза са банкама и финансијским институцијама, развили су своју мрежу преваре преко интернета, који је велики простор за деловање. И задржали су своје везе са политиком које су сада много тајновитије, и у томе су веома опрезни и једни и други. Постало је много теже борити се против њих, у односу на прошли век, истичепрофесор Арлаки објашњавајући повезаност данашњег организованог криминала са финансиским институцијама, државним службеницима и политичарима.

Италијански стручњак подвлачи да се организовани криминал труди да направи више новца кроз државне инвестиције и кроз некретнине.

– Због тога постало је теже да их јуримо, а и тиме су постали опаснији и моћнији у финансијском смислу. Данашње прање новца је увек повезано са организованим криминалом, говоримо о стотинама милијарди евра. Раније су мафијашки послови вредели десетине милијарди евра, а сада вреде стотине милијарди. За обичну особу ту нема разлике, а за нас који се боримо против мафије велика је разлика.

А затим Пино Арлаки, када су у питању прање новца и илегални послови у Европи, закључује:

– Целокупно тржиште опијата у Европи је око 30 милијарди евра. Велики новац организованог криминала данас није од оружја, дроге, трговине људима, већ је од корупције и избегавања пореза. То су два главна извора, на скали од 1 до 10, не само традиционалног мафијашког новца, већ и када су у питању послови и делатности ван законског оквира.