• Почетна
  • СВЕТ
  • ДР ДРАГАН ПЕТРОВИЋ: Ситуација у Украјини може бити веома опасна
Прочитај ми чланак

ДР ДРАГАН ПЕТРОВИЋ: Ситуација у Украјини може бити веома опасна

0

ukraine45_634x623

Ситуација у Украјини може да буде веома опасна, јер се не ради о неком маргиналном питању, већ о кризи која хипотетички одражава најосетљивију тачку у односима између Русије и САД и Велике Британије, истакао је за “Међународни радио Србија” др Драган Петровић, виши научни саветник у Институту за међународну политику и привреду.

О геополитичкој позицији Украјине писао је и Семјуел Хантингтон у својој чувеној књизи “Сукоб цивилизација”, где је оценио да је та земља неповратно подељена. Он је још тада указао да је Украјина подељена на већински, проруски део који обухвата југо-источни и централни део земље, и западни, који има другачију политичку оријентацију.

05_dragan-petrovic

О аутору

Др Драган Петровић (Београд), дипломирао је на четири факултета у оквиру државног универзитета у Београду, и то: на Економском (1999), на Социологији (2000), на Историји (2000) и на Политичким наукама (2002).
Завршио је Постдипломске студије на Географском факултету у Београду, на одсеку Економска географија; постдипломске студије на Факултету политичких наука у Београду, одсек Међународни односи;
Докторирао 19.02.2007. на Природно математичком факултету у Новом Саду.
Стално је запослен у Институту за међународну политику и привреду у Београду, као Виши научни сарадник.

Да постоји јасна политичка подељеност украјинског гласачког тела потврдиле су последње две деценије, од како је Украјина независна, наводи др Петровић. Тренутна ситуација је, према његовим речима, кулминација тог сукоба који се отео контроли, пре свега и због тога што су САД помогле акције врло екстремне групације из Галиције.

Они су довели у питање опстанак легално изабране власти на челу са председником Виктором Јануковичем, покушавајући да “на улици” преиначе резултате колико- толико демократских избора.

Као реакција на то, уследио је очекивани одговор становништва из југо-источних проруских регина Украјине, где је Партија региона на изборима углавном побеђивала са 80 одсто укупно освојених гласова. Они не прихватају одлуке пучиста у Кијеву и очекују од Јануковича, који је због неагилности и бројних корупционашких афера изгубио подршку код доброг дела гласача, да поврати своја овлашћења, уз подршку Русије.

Мислим да је руска акција, која је каснила из тактичких разлога, али и због Олимпијаде, у року од недељу дана ту пасивну ситуацију на терену преокренула и да сада предстоји тражење компомиса за превазилажење кризе. Највероватније је да ће се компромис потражити у федерализацији земље, јер је овде реч о два потпуно различита геополитичка и цивилизацијска приоритета”, сматра др Петровић.

Он наводи да, с једне стране, у Украјини живи 12 -15 одсто становника Галиције, који говоре засебним језиком, потпуно различитим од књижевне украјинске варијанте, а такође и од руског језика, који је матерњи језик 45 одсто становника Украјине.

Проблем се појављује и на верском плану, јер око 12 одсто грађана припада унијатској цркви, а и православна црква је подељена на сепаратну Украјинску и Украјинску православну цркву под Московском патријаршијом. Дакле, подељеност на многим плановима у држави постојала је и пре ових догађаја. Партија Региона Виктора Јануковича је, према речима Петровића, донекле успеле да обједини ове различитости путем регионалних избора и заједничког економског програма, који се, како се сада јасно види, распада.

Објава опште мобилизације у Украјини, која је донета од стране окрњене Врховне раде, у којој су пучисти преузели власт, на челу са Олегом Турчиновим, по оцени др Петровића је нелегитимна. Он подсећа да се општој мобилизацији одазвало свега 1, 5 одсто војних обвезника, и то из западног дела земље, док читав југо-источни регион бојкотује ту објаву. И мада се у овом тренутку не може рећи да грађани овог дела земље желе да дође до одвајања од Украјине, они свакако настоје да покажу да се противе антиуставним одлукама Парламента, који, уместо да смири ситуацију доноси одлуку о укидању руског језика, другог званичног језика у Украјини.

То је додатно узнемирило добар део становништва, оцењује др Петровић.

У овом случају када је Украјина немирима подељена земља, решење видим у томе да дође до приближавања ставова уз међународно посредовање. Партија региона као највећа политичка снага, која има и до 40 одсто више мандата од читавог конгломерата партија у блоку Јулије Тимошенко, једина може да извуче земљу из кризе и распише нове изборе. Мислим да је су то потези који могу да допринесу да ова земља остане јединствена, рекао је др Петровић. Међутим, додао је он, и у добром развоју ситуације, постојећи проблеми се неће брзо решити и Украјина ће највероватније до краја године остати неуралгично подручје.

Разговор водила Оливера Миловановић

(glassrbije.org)