Прочитај ми чланак

Директорка ЕУ агенције за лекове, која одобрава вакцине, била лобиста Астразенеке

0

Тренутни директор Европске агенције за лијекове, надлежне за одобравање вакцина, раније радила за кровну европску организацију фармацеутског лобија, у чије чланове спадају и Астра Зенека и Џонсон и Џонсон.

На страници Европске агенције за лијекове (ЕМА) објављено је да је вакцина Астра Зенеке преименована у Ваксзеврију. Трговачко име вакцине промијењено је 25. марта 2021.

Европска агенција за лијекове одговорна је за одобравање вакцина унутар ЕУ. Директор ЕМА је Емер Кук (Emer Cooke). На интернет страници СЗО о њој се може прочитати сљедеће:

„Од 1985. до 1988. радила на разним положајима у оквиру ирске фармацеутске индустрије, да би 1988. постала фармацеутски вјештак у ирској агенцији за лијекове. Године 1991. постаје менаџер за истраживање и науку у ЕФПИА (EFPIA), савезу регулаторних удружења фармацеутске индустрије у Бриселу.“

Претходно је Кукова радила као директор одјељења за регулацију и претквалификацију СЗО.

Према писању сајта Политико (Politico), „радила је и за ЕФПИА, која се бави лобирањем за фармацеутске фирме у Европи“.

На страници Лобипедије (Lobbypedia) о ЕФПИА стоји сљедеће:

„Европски савез фармацеутских индустрија и удружења (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA)) је кровна европска организација фармацеутске индустрије, у чијем чланству су 33 национална савеза и 40 водећих европских произвођача лијекова. Чланови су и европски струковни савези за вакцине и биофармацију, Европске вакцине (Vaccines Europe, VE) и Европска биофармацеутска предузећа (European Bio-Pharmaceutical Enterprises, EBE). ЕФПИА је најважнија организација за лобирање европске фармацеутске индустрије, с највишим издацима за лобирање, највише контаката у ЕУ и више ангажованих агенција за лобирање.“

Пуноправни чланови ЕФПИА су и Астра Зенека и Џонсон и Џонсон. ЕФПИА одржава и блиске везе са Свјетским економским форумом. На страници СЕФ-а у прилогу под насловом „Фармацеутска индустрија мора бити покретач промјена у дигиталном добу“ каже се: „Здравственим системима усмјереним на резултат, за које се залаже ЕФПИА, могли би се постићи бољи резултати при истим или чак и нижим трошковима, што би допринијело њиховој одрживости.“

Двије године прије пандемије короне, Европска комисија разрадила је „Смјернице за вакцинацију“, чији су циљеви поред осталог:

„Појачан надзор вољности за вакцинисање у свим старосним скупинама, укључујући запослене у здравственој служби. (…) Борба против ширења лажних информација у дигитално доба, које се шире и изван државних граница“ и увођење „електронске потврде о вакцинацији, која би важила у међународним оквирима“.