Прочитај ми чланак

Дедоларизација убрзава: БРИКС ће давати кредите и у рандима и реалима

0

Експанзија позајмица у локалној валути подржава шири циљ земаља БРИКС- а о подстицању употребе алтернатива долару у трговинским и финансијским трансакцијама.

Развојна банка БРИКС-а планира да, како би смањила ослањање на долар и промовисала мултиполарни финансијски систем, почне да одобрава кредите и у јужноафричкој и у бразилској валути, најавила је њена шефица Дилма Русеф.

Кредитор са седиштем у Шангају, према њеним речима, разматра и пријаве за чланство из око 15 земаља, а вероватно ће одобрити пријем четири или пет њих.

„Очекујемо да ћемо ове године позајмити између осам до 10 милијарди долара. Наш циљ је да достигнемо да око 30 одсто свега што позајмљујемо буде у локалној валути“, рекла је Русеф у интервјуу за „Фајненшел тајмс“.

Она је прецизирала и да ће кредит Јужној Африци бити одобрен у рандима, а да ће се исто урадити са Бразилом – кредитирање ће бити у реалу.

Банка, како је навела, већ даје позајмице у јуанима.

Експанзија позајмица у локалној валути подржава шири циљ земаља БРИКС- а о подстицању употребе алтернатива долару у трговинским и финансијским трансакцијама.

Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка Развојну банку су успоставиле 2015. године као алтернативу финансијским институцијама у којима доминирају САД, као што су ММФ и Светска банка.

Банка је позајмила 33 милијарде долара за пројекте инфраструктуре и одрживог развоја и укључила је земље које нису чланице БРИКС-а, као што су Египат, Бангладеш и Уједињени Арапски Емирати док је Уругвај је у завршној фази пријема.

Русеф каже да би позајмљивање у локалној валути омогућило зајмопримцима у земљама чланицама да избегну курсни ризик и варијације у америчким каматним стопама.

„Локалне валуте нису алтернатива долару. Оне су алтернативе систему. Досадашњи униполарни систем биће замењен мултиполарним системом“, навела је она.

БРИКС-ова банка разликује се од Светске банке и ММФ-а, и по томе што, да би неко добио кредит, не добија листу политичких услова које мора да испуни.

„Одбацујемо било какву условљеност. Често се кредит даје под условом да се спроводе одређене политике. Ми то не радимо. Поштујемо политику сваке земље“, навела је Русеф.

Русефова је рекла да верује да банка има довољно простора за раст, додајући да је са седам година постојања то најновија од светских развојних банака.

„Трансформисаћемо се у важну банку за земље у развоју и тржишта у развоју. Наш фокус мора бити на томе, јер је ово банка коју су земље у развоју направиле за себе“, рекла је шефица ове финансијске институције.