Прочитај ми чланак

„Дан заљубљених“ – романтика или историја исписана ЖРТВЕНОМ КРВЉУ

0

Дан заљубљених многи сматрају „непразником“ који су креирали продавци за продају цвећа, чоколаде, ружичастих честитки и плишаних медведића, али тај дан заправо има крваву историју.

Када су празници у питању, страшне приче испуњене крвљу обично се повезују са „празником“ Ноћ вештица, али уколико се заинтересујете за позадину и историју Дана заљубљених можда ће те се сусрести са нечим што ће вас шокирати.

Љубав и романса? Више као плодност и крв

Многи верују да је оно што данас знамо као Дан заљубљених, који се слави 14. фебруара, у почетку био пагански празник Луперкалије . Дан се у Римском царству обележавао 15. фебруара и био је посвећен Фауну, римском богу пољопривреде, као и оснивачима Рима, Ромулу и Рему.

Староримски фестивал је био о женској плодности, а не о романтичној љубави – и није било комадића чоколаде или руже на видику.

Традиција је налагала да се свештеници окупљају на улазу у свету пећину за коју се веровало да је у њој Ромула и Рема одхранила вучица. Затим би жртвовали козу (за плодност) и пса (за прочишћење).

Козја кожа би се исекла на траке и умочила у жртвену крв, а свештеници су износили крваве комаде коже на улице и буквално шамарали Римљанке у фертилној доби у уверењу да ће то повећати вероватноћу да затрудне. Прича се наставља да би на крају празника те жене које су добиле шамар стављале комадиће папируса на којима су исписана њихова имена у велику урну из које су мушкарци извлачили имена те по извученом имену општили са женама.

На крају 5. века, међутим, папа Геласије И прогласио је 14. фебруар за Дан светог Валентина.

Ко је Свети Валентин?

Међутим, збуњени су они који верују да је Дан заљубљених заправо посвећен Светом Валентину.

Према Католичкој енциклопедији, Католичка црква признаје најмање три свеца по имену Валентин, и сви су страдали.

Један од три Валентина био је римски свештеник из трећег века. Други Свети Валентин долази из Тернија (у то време Интерамна), бискупа који је страдао. Чини се да су обојица осуђени на смрт због помагања хришћанима у време када је црква била стално нападана. За трећег Светог Валентина се зна само да је страдао у Африци, а о његовом животу нема детаља.

Легенде о Валентину – једном од тројице по којем се и зове празник – кажу да је након што је римски цар забранио брак младићима због веровања да су самци бољи ратници од оних са породицама он заправо постао светац.Прича каже да је Валентин одбио да послуша и помогао другим младим војницима да се венчају. Када се сазнало за нашег наводног Валентина, цар га је наводно осудио на смрт.

Друге приче тврде да је заточени Валентин послао прво „валентиново“ младој жени у коју је био заљубљен (неки сугеришу да је то била тамничарева кћерка), пре него што је погубљен.

У Србији се данас слави Свети Трифун но многи, поведени западњачком хистеријом са својим лепшим половинама прослављају дан заљубљених који је по свему судећи настао из крвавих кожних каишева и настрадалих паса. Врло романтично.