Прочитај ми чланак

ЦИПРАС У РУСИЈИ ДОГОВОРИО СПАЈАЊЕ НА ТУРСКИ ТОК и енергетски савез Москва-Атина-Никозија-Каиро

0

putin_cipras

Посета грчког државне делегације Москви, коју је предводио премијер Алексис Ципрас, дала је зелено светло за потписивање уговора за изградњу гасовода којим ће се руски гас Европи да испоручује преко Грчке.

Русија и Грчка припремају се да потпишу меморандум за изградњу гасовода који је део система гасовода „Турски ток“, као што је најављено од стране грчког министра за индустријске реформе, околину и енергију, Панагиотиса Лафазаниса, јавља агенција Спутник.

„Гасовод ће од турско-грчке границе ићи до Македоније и даље према Централној Европи. Овај гасовод има велику енергетску важност за Европу, јер ће обезбедити сигурно снабдевање енергијом целог континента“, објашњава Лафазанис.

Грчки портал Defencenet пише како је снажна забринутост због енергетске безбедности утицала на резултате посете грчког премијера Алексиса Ципраса Русији.

„Након изјаве на заједничкој конференцији за новинаре са руским председником Владимиром Путином вредност Грчке порасла је и у геополитичком и енергетском смислу. Упркос бројним коментарима с турске и грчке стране, став Грчке треба тумачити само као покушај да се избегне било каква врста енергетске зависности од Турске“, пише грчки портал и додаје да Анкара може да рачуна и на стварање осовине Москва-Атина-Никозија-Каиро, све земље са којима Русија интензивно јача сарадњу у свим секторима, што ће резултирати стварањем „јединственог енергетског простора, а Москва ће бити гарант његове безбедности“ .

Осим тога, грчки министар Панагиотис Лафазанис је најавио да је руска страна обећала учешће руских фирми у конкурсу за истраживање угљоводоника на 20 парцела у Јонском мору и на југу Крита.

То значи да се Русија не занима само за Југоисточни Медитеран, него има интереса активно учествовати у свим енергетским пословима.

Дакле, према изјавама премијера Ципраса, споразум са Кипром у почетку, а потом с Египтом и овај са Русијом може створити јединствено енергетско окружење које почиње од обала Северне Африке, а завршиће у Македонији у коју ће улазити „Грцчи ток“ (како своју деоницу гасовода називају Грци).

„Русија све то може гарантовати, као и стварање подморског гасовода који ће повезивати Кипар са Грчком. Осим тога, не заборавимо споразум Кипар – Русија за пристајање руских ратних бродова на острву. У том смеру се креће и Грчка, а грчко министарство одбране ће у том смислу 20. априла посетити Египат и будући развој догађаја ће бити више него занимљив“, пише грчки портал.

„Руско-турско-грчки ток“ је свршен чин

Министар Панагиотис Лафазанис је по повратку из Русије рекао да „ако неки људи верују да се Грчка треба понашати као нечији протекторат, нека не улазе у политику, јер у политици треба служити националним интересима и интересима грчког народа“.

„Претходне владе су направиле врло велику грешку. Наша влада води самосталну политику. Не слажемо се са циљем да треба изоловати Русију од остатка Европе. То је погрешна стратегија и ми ћемо наставити својим путем, без обзира на Европу, јер је Русија такође део Европе. То је велика европска земља и зато мора бити укључена у европску архитектуру безбедности и стабилности. Уместо конфронтације и Хладног рата или оптужби, потребан је дијалог с Русијом. Нама је то јасно“, рекао је грчки министар, преноси грчки дневни лист Iefimerida.

За посету Русији је рекао „како има историјски значај за грчко-руске односе и вероватно за цео регион и Европу“.

„Ово је велики успех и прва ствар за коју мислим да је важно рећи, не само за нас него и за целу Европу, је да смо утрли пут за пролазак грчког гасовода који ће почети на турским границама, те превозити руски природни гас до границе с Македонијом даље ка Европи“, рекао је министар Лафазанис (иако, ако ћемо искрено, за Републику Македонију је користио термин“ Бивша Југословенска Република Македонија“).

Упитан да коментарише назив „Грчки ток“, одговорио је да „кад каже грчки гасовод, то значи да гасовод неће бити ни руски, ни руско-турски или турски“.

„Овај гасовод ће кренути из Русије и превозити руски природни гас који ће проћи кроз Црно море и кроз европски део Турске до наше границе. Осим што ћемо градити оно што ми називамо грчким гасоводом, он ће започети с грчком иницијативом и на грчку одлуку ће проћи кроз грчку територију. Грчким гасоводом ће гас од турске границе тећи кроз Тракију до (грчког дела оп.а.) Македоније, где ће достићи границу с бившом југословенском републиком Македонијом и даље ићи кроз Србију до Централне Европе. То је врло важан пројекат „, рекао је Панагиотис Лафазанис.

Што се тиче предности ће грчки народ од градњи гасовода, Панагиотис Лафазанис нагласио да ће донети ликвидност и нових радних места у земљи.

„Само на изградњи гасовода ће радити око 20 000 људи, док инвестиције за завршетак гасовода износе око 2 милијарде еура.То је велика ствар, стварно велики пројекат с невиђеним користи за нашу земљу и привреду“, закључио је министар Панагиотис Лафазанис.

Фото / Према тврдњама грчког министра енергетике Панагиотиса Лафазаниса, отказани пројекат „Јужни ток“ заменио је „Турски ток“, који ће се тако звати до грчке границе, где се наставља руско-грчки пројекат „Грчки ток“ и иде даље до Македоније, Србије до Централне Европе:

tursko-grčki tok 4_1
Извор: altermainstreaminfo.com – Н.Бабић