Прочитај ми чланак

Четири британска услова за останак у ЕУ

0

Dejvid Kameron

Да би задржала Британију, ЕУ ће морати да спроведе реформе од којих неке ударају на саме темеље европског блока попут укидања слободе кретања, закључује се на основу списка који је шеф Даунинг стрита сада и званично упутио Бриселу.

Дејвид Камерон је председнику Европског савета Доналду Туску послао писмо у којем је затражио да ЕУ испуни четири захтева да би спречила излазак Британије из ЕУ (брегзит). Два услова су економска, преноси Би-Би-Си. Брисел мора да јамчи да неће фаворизовати земље еврозоне и дозволити им да прегласају Лондон када се одлучује о питањима која се тичу јединственог европског тржишта. То је посебно важно због центра европске финансијске моћи, лондонског Ситија. Даље, Британија као економски крајње либерална земља тражи да се ЕУ додатно либерализује, односно да постане конкурентнија, да укине трговинске баријере и дерегулише тржиште крешући правила, стандарде и процедуре. Следи политички услов – Британија мора бити изузета од намера да се Европа федерализује при чему би се економска, спољнополитичка и војна политика чланица још у већој мери одређивала у Бриселу уместо у националним парламентима.

Коначно, Камерон би да макар делимично укине слободу кретања грађана ЕУ када као четврти услов наводи смањење прилива миграната из осталих земаља ЕУ. Премијер жели да измени правила тако да страни радник из, на пример Пољске или Румуније, мора да живи и ради, рецимо у Манчестеру или Ливерпулу, најмање четири године пре него што стекне право да користи пореске олакшице и социјална давања које Острво данас гарантује свим својим и европским запосленима. Како је председник владе објаснио и у говору овим поводом, план је да се Британија „отараси” Европљана који су се тамо доселили само да би се окористили о много издашније социјалне бенефиције него оне које имају код куће. Министар спољних послова Филип Хамонд био је још отворенији када је истакао да његова земља хоће да заустави прилив неквалификованих радника са истока континента.

Ипак, слободан проток људи, робе и капитала ДНК су бриселског клуба, па не чуди реакција председника Европске комисије Жан-Клода Јункера да су Камеронове жеље „веома проблематичне” јер утичу на „основне слободе нашег тржишта” и доводе до „непосредне дискриминације између грађана ЕУ”. Чешки премијер Бохуслав Соботка је поручио да би удовољавање Британцима био „веома велики проблем” за Чехе који сматрају да је слобода кретања кључна предност чланства у ЕУ, па је „немогуће замислити” сценарио у којем Праг одустаје од тог права.

Туск је саопштио да ће следеће седмице почети да о британским захтевима разговара са чланицама ЕУ, али је немачка канцеларка Ангела Меркел већ изјавила да је „прилично уверена” да ће бити постигнут договор за спречавање „брегзита”.

У међувремену Камерон трпи критике евроскептика у својој Конзервативној странци и другим британским партијама. Они сматрају да је његов пројекат „превара” и „разочаравајуће неамбициозан”. Једини начин да поново завладамо на својим границама и управљамо сами собом јесте да одмах напустимо ЕУ, поручују. Лидер крајње десничарске странке УКИП Најџел Фараж изјавио је да премијер не показује да зна како ће „вратити суверенитет парламенту, зауставити слободан проток људи и смањити масовне британске доприносе буџету ЕУ”. Како је јавио Ројтерс, ова земља је прошле године у бриселску касу уплатила 14,5 милијарди евра, али би исто толико могла да почне да губи сваке године ако се одлучи за „независност” па тиме и за смањен извоз финансијских услуга у ЕУ, на чему данас зарађује око 28 милијарди евра.

Лидер владе у Лондону је казао да жели да његова земља остане у ЕУ ако се спроведу наведене реформе, али да у супротном неће оклевати да грађанима препоручи да на референдуму, који је обећао до краја 2017. године, гласају за „брегзит”. Потврдио је да његов кабинет неће поново организовати излазак на биралишта ако Британци одлуче да напусте европску кућу.

Опозициони лабуристи не подржавају излазак из ЕУ. Занимљива је реакција Шкотске националне партије (СНП) која влада у Шкотској и која је тамо прошле године организовала неуспешан референдум о отцепљењу. СНП саопштава да је влада пред изјашњавање о независности плашила Шкоте да ће, ако се одвоје, бити избачени из ЕУ, да би сада та иста влада водила политику која Шкоте „води ближе ка излазним вратима него икада раније”.

(Политика)