Прочитај ми чланак

Цео Израел се пита: Како су омануле израелске обавештајне службе?

0

Упркос добро развијеној обавештајној мрежи, власти су биле потпуно изненађене нападом, тако да се стиче утисак да је читава акција одлично испланирана

Напад Хамаса на Израел нарочито је изненађујући због тога што је, како пише „Гардијан“, израелски надзор палестинског друштва веома софистициран и веома инвазиван, док је праћење активности самог Хамаса један од њихових главних задатака.

Готово је шокантно да Израел није био свестан планираног напада, будући да има изузетно развијену обавештајну мрежу, и да његове доушнике на окупираним палестинским територијама, чини велики број пажљиво изабраних људи.

Уз комбиноване напоре Шин Бета, израелске домаће обавештајне службе, Мосада, његове спољне шпијунске агенције и сва средстава Израелских одбрамбених снага, и за Би-Би-Си је запањујуће да нико није видео да се ово дешава.

„Израел без дилеме има најобимније и добро финансиране обавештајне службе на Блиском истоку. Има доушнике и агенте унутар палестинских милитантних група, као и у Либану, Сирији и другде. У прошлости је, вршила тачно темпиране атентате на вође милитаната, блиско познајући сва њихова кретања. Понекад се то радило са ударима дронова, након што су агенти поставили ГПС трагач на аутомобил појединца; понекад је у прошлости чак користио и експлодирајуће мобилне телефоне“, указује Би- Би-Си.

„Гардијан“ прецизира да су Изаелци мобилишући доушнике, тражили појединце са финансијским и здравственим проблемима, оне који су рањиви због сексуалне неприкладности, као и Палестинце којима је дозвољено да напусте обални појас. Чланови милитантних група у израелским затворима такође су историјски били мета обавештајних напора-

Израелска технолошка индустрија за надзор, о чему сведочи и скандал са шпијунским софтвером „Пегазус“ , међу најнапреднијим је на свету. Упркос свему томе, предвиђање корака Хамаса је потпуно изостало.

„Истина је да је Хамас, иако увек одлучан и способан за дугорочно планирање, постао много вештији у прилагођавању војним изазовима са којима се суочава, често улажући велике напоре у планирање и идентификацију израелских рањивости, што је чињеница која је веома добро позната одбрамбеним снагама Израела“,указује бивши „Гардијанов“ дописник из Јерусалима Питер Бомонт.

Све ово, како истиче Бомонт, указује да је напад планиран не само унутар Хамаса, већ и ривалских фракција Газе, са нивоом оперативне сигурности који је без преседана у претходним рундама борби.

Војни аналитичари су већ пожурили да сугеришу да је Хамас вероватно употребио значајну обману, као и шок од напада из више домена – укључујући ракете и инфилтрацију – да би створио максималан хаос.

Оно што је јасно, наводи „Гардијанов“ новинар јесте да је Израел пропустио да уочи потенцијалне припреме: планирање, складиштење залиха. И непосредно уочи офанзиве Хамаса, када су се његови борци окупљали и приближавали граничним областима под надзором редовних патрола, камере, сензори кретања тла и даљински управљани мини топови на местима који су се у прошлости показали ефикасним против покушаја јуриша на граничну ограду, сви су оманули.

И ограда са бодљикавом жицом требало је да служи као „паметна баријера“ да спречи управо ову врсту инфилтрације, али су је припадници Хамаса једноставно булдожерима пробили, исекли жицу и ушли у Израел са мора и параглајдером.

„Све то указује на операцију која је, као и претходни Хамасови изненадни напади са инфилтрацијом, укључујући и оне упаде тунелима у Израел, захтевала огромну количину припрема. Можда је значајна чињеница, како су истакли израелски медији, да инциденте у које је последњих месеци умешан Хамас израелске обавештајне агенције нису идентификовале као припрему за рат“, закључује Бомонт.

И израелски медији су постављали неизбежно питање: како се тако нешто догодило баш на дан када се обележава пола века Јом Кипурског рата који се сматра колосалним неуспехом обавештајних служби – када је Израел напала арапска коалиција.

„Цео Израел се пита: где су израелске одбрамбене снаге, где је полиција, где је обезбеђење“, упитао је и Ели Марон, бивши шеф израелске морнарице, на телевизији уживо.