Прочитај ми чланак

БРЗА РЕАКЦИЈА: Кина отерала амерички разарач из Јужног кинеског мора

0

Након недавне забране централних власти у Пекингу америчком ратном броду да уплови у луку Хонг Конгу, сада је кинеска морнарица отерала амерички ратни брод из Јужног кинеског мора.

У увек немирним водама Јужног кинеског мора један је ратни брод морнарице Сједињених Држава службено протеран од стране кинеског министарства одбране. Према извештајима које је објавио South China Morning Post, разарач „USS Wayne E. Meyer“ је оптужен да је извршио неовлаштени упад у воде под контролом Пекинга. Кинеска морнарица и ваздухопловство су се одмах појавили на месту догађаја и након идентификације посаде су пријавили протеривање америчког брода.

Од прошлог петка амерички разарач плови у подручју чији суверенитет оспоравају „три земље“: Кина, Вијетнам и Тајван, ако ћемо потоње острво признати као суверену територију.

Успркос сталним споровима, Пекинг зна да има последњу реч и то је учинио тако да је истакао своју супериорност у водама Јужног кинеског мора.

“Игнорисањем међународних закона Сједињене Државе већ дуго практикују хегемонију пловидбе Јужним кинеским морем”, рекао је Ли Хуамин, гласноговорник кинеских оружаних снага.

То су, према речима званичника, акције које вређају “кинеске суверене интересе” и показују “потпуни недостатак искрености Сједињених Држава у опредељењу за одржавање глобалног мира, те безбедности и стабилности у региону”.

Пре самог чина протеривања, Кина је протествовала и Сједињеним Државама упутила поруку неприхватљивости присуства америчког брода. Међутим, Вашингтон се бранио, апелирајући на бирократску збрку која влада у Јужном кинеском мору. Кинески захтев је уствари једностран, а суверенитет над тим водама предмет је спора који такође укључује Вијетнам и Тајван, стога наредба која долази само из Пекинга губи сву своју учинковитост, тврди Вашингтон.

“Кина, Тајван и Вијетнам, сви захтијевају суверенитет над Парацелским острва“, рекао је гласноговорник Седме флоте, комадант Reann Mommsen.

„Све три земље желе одобрење или да их се унапред обавести пре него што се страни војни брод упусти у безопасан пролазак кроз њихове територијалне воде“, рекао је гласноговорник америчке Седме флоте.

Кинески потез, односно једнострано наметање обавезе, према Американцима, није у складу с међународним правом. Ојачане тим „аргументом“, Сједињене Државе су игнорисале забрану Кине и наставиле пловидбу, кренувши с Парацелских острва, али само до неизбежног протеривања од стране кинеске флоте и ваздухопловства.

Стање у Јужном кинеском мору је врло осетљиво. Кина се спори са својим суседима око суверенитета над бројним острвима, али и над великим поморским подручјем. Протеклих недеља је Пекинг предложио споразум Филипинима.

 

Ксии Џинпинг је понудио Манили прилику да суделује у атрактивном енергетском споразуму у замену за политичку подршку у поморском спору у којег је укључена Кина. Но, још је увек тешко схватити како ће се развијати врло деликатно питање које укључује и „тајванско питање“. Кинеска влада Тајван сматра “побуњеничком провинцијом”, док Тајван тврди да је независан. Иако Кси Џинпинг у било којем тренутку може вратити Тајван употребом силе, одлучено је да Пекинг то неће чинити, али се инострани актери у преговорима морају држати по страни, баш као амерички разарач „USS Wayne E. Meyer“ који је протеран из Јужног кинеског мора, иако је имао допуштење Тајвана за слободну пловидбу кроз спорни акваториј.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!