Прочитај ми чланак

Британија прави суперсонични авион: Супротстављају се Русији и Кини

0

Идеја је да се нови ловац вине у небо до 2035. године

Велика Британија се нада да ће нова генерација борбених авиона, које ће ова држава развијати заједно са Италијом и Јапаном, помоћи у супротстављању Русији и Кини, пише „Телеграф“ позивајући се на изјаве британског министра одбране Гранта Шапса.

Британија, Јапан и Италија удружили су, наиме, снаге како би развиле следећу генерацију борбених авиона. Циљ пројекта, који је најављен прошлог децембра и познат као „темпсет“ јесте стварање суперсоничне летелице која би била наследник „тајфуна“ и требало би се до 2035. године винула у небо.

Грант Шапс, министар одбране, састао се данас са својим јапанским и италијанским колегама у Токију где су потписали споразум којим ће формализован пројекат, чије ће седиште бити у Британији.

Шапс за „Телеграф“ каже да је „Глобални програм борбене авијације“ (ГЦАП) усмерен на „јачање колективне безбедности“.

„Овај напор долази у тренутку када се суочавамо са растућим опасностима на небу, а међународни ваздушни простор је све више оспораван и то не само због претњи које представљају Русија и Кина. У све опаснијем  новом добу, нови борбени авион је дизајниран да чини окосницу наше будуће ваздушне флоте. То ће наше државе позиционирати у центру ваздушних борбених способности и побољшаће регионалну безбедност и у Индо-Пацифику и у Европи“, навео је Шапс.

Када буде завршен, „темпест“ ће имати моћни радар који може да пружи 10.000 пута више података од садашњих, а уграђени систем наоружања ће примењивати вештачку интелигенцију и машинско учење како би „максимизирао ефекат који његов арсенал може да пружи“, саопштило је британско министарство одбране.

„Телеграф“ истиче и да, иако је споразум потписан између Велике Британије, Италије и Јапана, могао би да се прошири и на друге земље.

Раније ове године, лист је, наиме, открио да Британија и Италија желе да подстакну Саудијску Арабију да заигра већу улогу у западним одбрамбеним партнерствима, и да, делимично како би наговорили Краљевину да се склони од кинеског утицаја, разматрају предлог да се и она придружи ГЦАП-у.

„Саудијску Арабију видимо као кључног партнера у програму ловаца и радимо на томе да обезбедимо снажан напредак што је пре могуће“, рекао је тада један од високопозиционираних званичника.