Прочитај ми чланак

Британци настављају да купују руско дизел гориво али то крију – Ево како

0

Руско дизел гориво и даље може да уђе у Велику Британију преко посредника. Колумниста Блумберга Џек Вителс пише о томе.

Дизел гориво из Руске Федерације и даље тече у Велику Британију, иако је пре неколико недеља најављен прекид директних испорука. Према подацима о праћењу танкера из Вортека Лтд, није било испоруке дизел горива директно из руске луке у Велику Британију у јулу, а само једна пошиљка је отпремљена у јуну. Истовремено, у фебруару је сваког дана у просеку примано више од 160.000 барела.

Али док су испоруке из Русије заустављене, укупне испоруке горива у УК смањене су за мање од половине, пише Блумберг. То је због чињенице да Лондон више купује нафтне деривате из других земаља, посебно из Белгије.

Обим испорука из ове земље, посебно из града Антверпена, расте од марта и достигао је рекордне нивое у јуну. Међутим, проблем је што Белгија, док испоручује више дизела у Велику Британију, увози више овог производа из Русије. Аналитичар Блумберга сматра да Лондон и даље купује руски дизел, само уз посредовање Белгије.

„Тешко је дефинитивно доказати да руско гориво још увек стиже до британских обала преко Белгије“, каже Џек Вителс.

Међутим, такав развој догађаја је могућ, па чак и вероватан. Проблем са праћењем је што се на раскрсници Амстердам-Ротердам-Антверпен (главни центар за трговину нафтом са две рафинерије и великим складишним објектима) гориво различитих добављача може пумпати у резервоаре и мешати. Дакле, немогуће је рећи који део овог дизел мотора је увезен из Русије.

„Једна особа која ради на тржишту дизела рекла је да руски производи улазе у Велику Британију преко Белгије. Још четворо је или чуло за снабдевање земље руским производима преко Амстердам-Ротердам-Антверпен, или су мислили да би до такве трговине могло доћи“, каже колумниста Блумберга.

Пре извесног времена Британија је, услед САД, објавила ембарго на испоруку нафте и нафтних деривата из Русије. Сада је Лондон принуђен да користи рупе у санкцијама како би задовољио сопствене потребе за дизел горивом и зауставио развој економске кризе у земљи.