Прочитај ми чланак

БИТКОИН ЧУДО: Преварантска инвестиција, пазите се

0

Београд -- У индијском крипто-валутном систему влада потпуна конфузија - биткоин није ни легалан, ни илегалан па су због тога сви збуњени.

Влада и централна банка Индије јасно су ставиле до знања да нису задовољни виртуелним валутама. Недавни скок вредности биткоина, који је привукао хорде инвеститора, учинио је да влада буде још гласнија у својим критикама.

Међутим, упркос свему, то ову валуту, нити њено трговање не чини илегалним у земљи. Њихов статус је на „ничијој земљи“, није ни легалан, нити илегалан, што многе збуњује.

Након анкете о размени криптовалута прошлог месеца, одељење пореза на добит сада наводи да ц́е послати обавештења о око 500.000 инвеститора који су профитирали од виртуелних валута, али нису плац́али порез на њихове добити. Прање новца и финансирање илегалних трансакција путем ових трансакција представљају другу област која забрињава индијске регулаторне органе. Влада је такође саставила комисију која предлаже оквир за регулисање виртуелних валута и за разумевање њихове садашње структуре и правних оквира. До тада, све је само у виду магле.

Када је биткоин кренуо вртоглаво да расте, 30. новембра, министар финансија Индије Арун Џајтли рекао је да земља не препознаје криптовалуте као законито средство.

Скоро месец дана касније, влада је упозорила људе да не улажу у свој новац у криптовалуте, упозоравајуц́и да је слитуација слична као код оних који су улагали у преварантске инвестиције и да оне заправо немају никакав правни статус.

„Постоји реални и повец́ани ризик од инвестиционог мехура (у виртуелним валутама), које могу да резултирају изненадним и дугим несрец́ама којима се излажу инвеститори, нарочито малопродајни потрошачи, што може довести до губитка тешко зарађеног новца“, саопштило је индијско министарство финансија.

Они су додали и да потрошачи морају бити вома опрезни како не би постали заробљеници таквих околности.

Поново је 2. јануара Џајтли је поновио став владе у парламенту, рекавши да људи улажу свој новац на сопствени ризик.

Он је нагласио и да су кроз више обавештења они информисали јавност да биткоин у тој земљи неће бити законско средство. Међутим, то ипак не значи да су ове валуте незаконите.

„Не бити законско средство није исто што и незаконито“, објаснио је Рисхабх Синха из једне адвокатске канцеларије.

Он је истакао да кад је ова криптовалута законско средство, то значи да може да се слободно користи за плаћања и поравнања, док са друге стране, ако није законско средство не може да се користи у финансијским трансакцијама.

„На пример, злато или деонице. Они такође нису законска средства, али неки људи могу то да прихвате пошто виде вредност у њима“, додао је он.

Тренутно, не постоје прописи о овим виртуелним валутама. Дакле, наглашавајуц́и да нису законски, али их није прогласила нелегалним, влада их је ставила у сиву зону.

На овај начин, влада само покушава да обесхрабри људе да улажу у криптовалуте, као у једно од веома ризичних средстава.

Међути, бројни су они који не подржавају овако нејасан став врха државе.

„Сада постоји одређена неизвесност међу обичним људима након ових изјава и људи су забринути због тога шта ц́е се догодити с њиховим новцем“, рекао је један трговац биткоином.

Он сматра да би уместо тога требали да уведу одређене пореске норме или законе како би регулисали тај „нејасни простор“.

Кашњење са одлукама и овакав став је збуњујући и обесхрабрујући за људе који би да тргују и инвестирају у биткоин или неку од сличних валута.

Међутим, неке фирме и нису превише узнемирене због оваквог става. Кажу да Индија има сличан став од 2013. године и да то заправо није ништа променило, а да прописи тек треба да буду успостављени.

„Ово кашњење за јасност је збуњујуц́е, а снажни извештаји владе обесхрабрују људе да тргују и инвестирају у биткоин и друге сличне валуте“, додао је Хесхам Рехман, извршни директор Биткока, још једне у низу компанија за размену.

У међувремену, влада жели да пажљиво анализира профит кој ије остварен током „биткоин бума“.