• Почетна
  • СВЕТ
  • Бејрут: Убијен ирански аташе за културу, у две експлозије погинуле 23 особе
Прочитај ми чланак

Бејрут: Убијен ирански аташе за културу, у две експлозије погинуле 23 особе

0

bejrut-1

Најмање 23 особе су убијене у две експлозије чија је мета била амбасада Ирана у либанској престоници Бејруту. Група повезана са Ал Каидом преузела одговорност.

Званичници страхују да ће број жртава бити још већи, а најмање 146 особа је рањено. Међу погинулима је и ирански аташе за културу Ебрахим Ансари.

Од експлозија је уништено шест објеката који се налазе у склопу амбасаде. На сликама које су објавили државни медији види се ватра, дим, рањени и мртви који леже по улици. Слике су ужасавајуће, преносе агенције.

Позивајучи се на локалне медије, Раша тудеј преноси да су ужасавајуће слике са улица Бејрута последица 100 кг експлозива ТНТ, који је био натоварен у комби марке „рено“.

Безбедносни извори који се налазе на терену, међутим, тврде да су биле две експлозије – прву је изазвала особа на мотору, док је за другу одговоран бомбаш самоубица који се колима залетео у комплекс амбасаде. Сведоци тврде да су експлозије одјекнуле у размаку од свега минут-два.

Како јављају агенције, одговорност за напад у кварту у ком се налази седиште утицајне либанске шиитске партије Хезболах преузела је либанска група повезана са Ал Каидом Бригада Абдулах Азам.

Вест о смрти Ансарија, потврдио је за Ројтерс министар здравља Либана Али Хасан Халил.

„Шеик Ибрахим Ансари је улазио у зграду амбасаде када је експлозија ођекнула. Тешко је повређен у експлозији и преминуо је у болници“, наводе неименовани извори у либанској влади.

bejrut-2

Ирански амбасадор Газанфар Рокн-Абади је рекао да је сво особље које се налазило у згради амбасаде неповређено, а да су експлозије проузроковане изван зграде.

„Особље унутар зграде је неповређено“, рекао је Абади чију је изјаву пренела иранска агенција Мехр.

Иранска амбасада се налази у јужном предграђу Бејрута, упоришту шиитског покрета и иранскпг савезника Хезболаха.

У експлозијама које су се чуле у размаку од пар минута, оштећене су зграде око амбасаде, пренео је Ројтерс позивајући се на лекарске изворе и сведоке.

„На улазу у иранску амбасаду могао сам да пребројим шест тела изван зграде. Делове тела видео сам одбачене две улице даље“, рекао је камерман Ројтерса Исам Абдулах с лица места.

„Причињена је огромна штета, изгледа да се ради о аутомобилима-бомби, а видео сам још и два тешко оштећена возила“, рекао је он.

Експлозије су одјекнуле у резиденцијалном кварту Бир-Хасан, где се налази и седиште утицајне либанске шиитске партије Хезболах, савезника сиријског председника Башара ел-Асада.

Званичници службе безбедости рекли су да је прво експлодирао мотоцикл, затим аутомобил који је од њега био удаљен око 30 метара.

bejrut-3

Они су рекли да је мета напада највероватније била амбасада Ирана, као и да се не зна да ли је у питању самоубилачки напад или су експлозије изазване на даљину.

Један извор је Ројтерсу рекао да су експлозије изазвале две ракете, за које се претпоставља да су циљале управо амбасаду Ирана. Међутим, други извор тврди да се ради о постављеним бомбама.

За сада није познато ко стоји иза овог напада јер су Либан и Иран у блиским и пријатељским везама, будући да су земље шиитаских муслимана.

Светске агенције преносе и да је у кварту Џанах, где се налази иранска амбасада, седиште утицајне либанске шиитске партије Хезболах, која је главни савезник сиријског председника Башара ел-Асада.

Данашње експлозије су последње у низу бомбашких напада у Либану на које се „прелио“ двоипогодишњи конфликт у Сирији у који су умешани сунити и шиити.

Сунитске побуњеничке групе повезане с Ал-Каидом су често осуђивале иранско војно учешће као и либанских шиитских паравојних снага (савезници Хезболаха) у сиријски грађански рат, што је резултирало превлашћу снага председника Башара ал-Асада, навела је британска агенција.

Само у августу, у бомбашким нападима, у сунитским и шиитским упориштима у Либану, погинуло је најмање 66 људи а сматра се да су они били одмазда између двеју секташких група.

Јужни део Бејрута је познат као уточиште Хезболаха и у њему су ове године биле најмање три експлозије за које се окривљују групе повезане са сиријским побуњеницима. Верује се да су ти напади одмазда за учешће Хезболаха у сиријском грађанском рату.

Сиријску побуну углавном предводе сунитски муслимани који су тамо већинско становништво и њих широко подржавају сунити који живе у Либану. Председник Сирије Асад припада мањинској секти Алавита, огранку шиитског ислама.

(Блиц)