Прочитај ми чланак

Америка се распада: Више од 25 држава жели независност

0

Водећи борац за независност Тексаса тврди да се Сједињене Државе "распадају", са више од 50 одсто становништва у 25 држава које је спремно да се отцепи на основу његовог тумачења два недавна истраживања компаније YouGov.

Ову тврдњу је изнео Данијел Милер, председник Тексашког националистичког покрета који се залаже за независност у најновијем издању свог подкаста Тексашких вести.

Питања о интегритету САД су порасла суочени са жестоком партијском политиком у Конгресу и спорним председничким изборима 2020. године.

У фебруару 2023. републиканка Марџори Тејлор Грин изазвала је контроверзу након што је позвала на „национални развод“ између „црвених и плавих држава“.

Између 2. и 5. фебруара, YоуГов је питао 35.000 Американаца да ли би подржали да се њихова држава издвоји из уније и постане независна нација. Резултати су значајно варирали – од високих 36 процената на Аљасци, 31 проценат у Тексасу и 29 процената у Калифорнији до најнижих од 13 процената у Минесоти.
Широм САД, истраживање је показало да 23 одсто Американаца жели да њихова држава постане независна, а 51 одсто се противи, док 27 одсто није сигурно.

Половина америчких држава би гласала за пуну независност на хипотетичким референдумима, према тврдњи водећих тексашких националиста.

Милер тврди да је у анкети подршка независности била нижа него што би требало да буде јер „анкетне компаније немају појма како да испитају питање отцепљења или иступања из уније“.

Да би подржао овај аргумент, Милер је навео одвојено истраживање YоуГов спроведено у фебруару за Индепендент Калифорниа Институте. Истраживање спроведено међу 500 одраслих Калифорнијаца показало је да 58 одсто верује да би Калифорнијцима „било боље него што је сада у сценарију у којем Калифорнија мирно постане независна земља са пријатељским односом са САД“.

Милер је рекао да је питање прецизније израчунало подршку сецесији, јер је прецизирано да ће она бити мирна и фокусирана на то да ли појединци мисле да ће им лично бити боље.

Милер је рекао да постоји разлика од 29 поена између ова два истраживања – при чему је 29 одсто Калифорнијаца рекло да би подржало независност у првом, док је 58 одсто рекло да би им независност учинила да им буде боље у другом.

Заокружујући ову цифру на 30 процената, а затим је екстраполирајући по САД, Милер је закључио да би у 25 држава кампања за независност победила на хипотетичком референдуму о независности.

Анализа Њузвика показала је да постоје 23 државе које би могле дати већину за независност ако би се додало 30 посто цифри која подржава независност у почетној анкети YоуГов-а.

Њузвик не подржава ове цифре, а неслагање од 29 одсто између две цифре у Калифорнији може се објаснити било којим бројем фактора, што значи да се не може екстраполирати широм нације.

Штавише, друга анкета у Калифорнији била је о томе да ли становници мисле да ће им у независној земљи бити боље, а не о томе да ли то подржавају.

У свом подкасту, Милер је додао: „Сједињене Државе се распадају. Неки људи мисле да је Тексас једина држава која је једном ногом ван врата, али заправо постоје друге државе у којима подршка сецесији расте и спремне су да дођу до прекретнице.“

„Сједињене Државе се распадају! Државе су спремне да се повуку и то у већем броју него што мислим да је јавност генерално свесна“, додао је Милер.

Говорећи за Њузвик, професор Мет Квортруп, политиколог и аутор књиге „Желим да се ослободим: Практични водич за стварање нове земље“, тврди да се подршка независности често повећава током референдумских кампања.

„На референдумима о независности често видите да они који желе да се отцепе побеђују у кампањи. У Шкотској је СНП (Шкотска национална партија) дошла са 29 одсто на почетку кампање и завршила са 45 одсто. У Каталонији, Квебеку и Шкотској подршка независности била је двадесетих година када се о том питању први пут расправљало. Ово се у свим случајевима кретало на додирној удаљености од независности,“ рекао је Квортруп.