Прочитај ми чланак

Амерички јавни дуг оборио све рекорде: Премашио цифру од 32 билиона долара

0

Државни дуг САД премашио је 32 билиона долара први пут у историји САД, показали су подаци Министарства финансија

Државни дуг је достигао највиши ниво икада од 32,04 билиона (хиљаде милијарди) долара, наводи се саопштењу Министарства финансија САД. То је збир око 25 билиона долара дуга који држи јавност и око 7 билиона долара дуга унутар владе.

Неславни рекорд уследио је мање од две недеље након што је председник Џозеф Бајден потписао Закон о фискалној одговорности. Једна одредба закона од 3. јуна суспендује горњу границу дуга на 19 месеци, што значи да влада може да настави да позајмљује новац до краја 2024. године.

Ограничење дуга је раније повећано у децембру 2021. на 31,4 билиона долара.

Укупан државни дуг је 3. јуна износио 31,47 билиона долара, али првог радног дана након што је Бајден потписао закон, савезно задуживање је порасло за скоро 400 милијарди долара.

Канцеларија за буџет Конгреса предвиђа да ће федерални дефицит за фискалну 2023. годину бити 1,4 билиона долара.

Иако је закон који је Бајден потписао укључивао и смањење потрошње од око 1,5 билиона долара у наредној деценији, према предлогу буџета Бајденове администрације за 2024. предвиђа се да ће бруто државни дуг премашити 50 билиона долара до 2033.

То је преко 17 билиона долара у наредној деценији, што би било више од целокупног државног дуга пре ковида.

Савезна влада је 2. октобра 2022. премашила границу од 31 билион долара — пре нешто више од осам месеци.

Праг од 32 билиона долара достигнут је девет година раније него што је било пројектовано пре пандемије ковида.

„Не можемо више да прођемо ни кроз једну фискалну годину, а да не додамо билион долара дуга, а 33 билиона долара је вероватно иза угла“, рекла је Маја МекГвинеј, председница Комитета за одговоран федерални буџет. „Наша зависност од дугова оптерећује следећу генерацију теретом дуга који само расте све док инсистирамо на избегавању тешких избора“.

„Потребан нам је повратак одговорној фискалној политици ако икада желимо да се извучемо из овог хаоса. Формула за постизање тога треба да буде једноставна: нема нових задуживања – што значи потпуно надокнадити сву нову потрошњу или смањење пореза – и још боље, задржати их док наш дуг не буде под контролом; обратити се власницима нашег дуга; и реформисати наш покварени буџетски процес. То није атомска физика – прилично је једноставно, и време је да наши политичари приону на посао пре него што буде прекасно“, поручила је МекГвинеј.