Прочитај ми чланак

Дарива: Tраже остатке Срба уз Миљацку

0

Настављена ископавања и потрага за убијеним Србима у месту Дарива уз Миљацку. Тела кречом посипали па их спаљивали. Још се трага за 350 Срба из Сарајева

Сарајево – У месту Дарива уз реку Миљацку, на излазу из Сарајева према Палама, у среду је настављено ископавање и потрага за закопаним телима Срба убијених на подручју Сарајева у протеклом рату, потврдио је Милан Мандић, председник Удружења породица несталих Сарајевско-романијске регије.

Институт за нестала лица БиХ почео је са ископавањем на основу информација добијених од становника овог подручја, који су 1992. године видели да су ту закопавани посмртни остаци убијених Срба.

– Не зна се одакле су ти посмртни остаци донесени, ко их је пребацивао, јер је познато да су после потписивања Дејтонског споразума у чишћењу терена учествовали многи – од Кантоналног МУП, Санитарне инспекције, до Цивилне заштите, а све под патронатом Комисије за тражење несталих ФБиХ и директора Амора Машовића – рекао је Мандић.

ПРИКРИВАЊЕ ЗЛОЧИНА

Мандић је, након што је прекинута ексхумација на Алипашином пољу, писао в. д. главног тужиоца БиХ Јадранки Локмић Мисирача, као и Институту за тражење несталих, да објасне зашто је ексхумација обустављена, али није добио одговор. Одговоре од Тужилаштва БиХ тражио је и Кошарац. – Тужилаштво БиХ оваквим понашањем и безразложним прекидима ексхумација, тамо где су пронађени посмртни остаци, није ништа друго него саучесник у прикривању ратног злочина – казао је Кошарац.

Ово је уз Алипашино поље, друга локација на подручју Сарајева на којој су почела ископавања у последњих месец дана, а за које постоје информације да крију тела убијених Срба која су посипана кречом, бензином и спаљивана.

У Удружењу породица несталих Сарајевско-романијске регије тврде да су у Сарајеву нестала 842 Србина, а да се још трага за око 350.

Мандић каже да су тела убијених често премештена да би се сакрили ратни злочини над сарајевским Србима. Све то, додао је он, је рађено под патронатом Кантоналног тужилаштва Сарајево и високих политичких званичника ФБиХ који су и данас на високим функцијама у институцијама БиХ.

– Да су тела премештана говори и то да је Анђелко Симанић нестао у сарајевском насељу Бућа поток, а тело му је пронађено у Зеници. То значи да се данас на овом месту могу наћи посмртни остаци Срба са Ступа, из Бријешћа, општине Центар у Сарајеву – рекао је Мандић.

Шеф Тима за координацију активности истраживања ратних злочина и тражење несталих РС Сташа Кошарац рекао је да су ископавања на Дариви још једна подвала Института за тражење несталих и Тужилаштва БиХ.

– То је организовано да би се скренула пажња јавности због безразложног прекида ексхумације на Алипашином пољу. Реч је о пробном ископавању, уместо да се ради на суштинским ексхумацијама. Они нам замазују очи којекаквим пробним ископавањима – рекао је Кошарац.

Он је додао да су институције Српске и МУП РС доставили надлежном тужилаштву информације о томе где се налазе масовне и појединачне гробнице.

Посебна комисија
Влада ФБиХ још није одговорила на захтев који јој је наложио Дом за људска права да достави информације породицама сарајевских Срба о томе под каквим околностима и где су нестали њихови најмилији. Ради што бржег откривања злочина над убијеним Србима у Сарајеву, Агенција за истраге и заштиту БиХ разматра оснивање посебне комисије или тима који би се бавио злочинима почињеним над Србима у Сарајеву за које нико није одговарао.

 

(Новости)