Pustili večitog rivala samo da se ponada: „Delfini“ dobili Mađarsku!

0

vaterpolо(Блиц)

Ватерполо репрезентација Србије показала је и у великом дербију са коликим је амбицијама стигла на Светско првенство у Барселону: вечитог ривала Мађарску наши „делфини“ савладали су са 13:10 (2:3, 5:2, 2:2, 4:3), а комшијама су дозволили само двоминутну наду у финишу четврте деонице.

Како је мађарска репрезентација награђена већ у трећем минуту игре трећим искључењем „делфина“, Варга је после Сивошта то искористио за предност 0:2. Срећом, није се дуго чекало да прораде и наши ватерполисти, јер је Филиповић снажним ударцем са позиције левог бека преполовио заостатак после првог мађарског искључења. Чинило се да ће се на изједначење причекати када је наредни напад српских играча почео да бива све спорији услед сјајне одбране наспрам њих, али је онда Прлаиновић сналажљиво упутио шут који је изненадио голмана и донео 2:2 на семафору.

Вамош је вратио предност екипи Тибора Бенедека, добрим леворуким ударцем у ситуацији са играчем више и то пред сам крај прве деонице, али су са два брза гола, једним „позиционим“ и једним из контре Душка Пјетловића, српски „делфини“ по први пут повели – 4:3. Мадараш се већ у следећем нападу „жабицом“ побринуо за изједначење, али је нови контранапад вратио предност тиму селектора Дејана Савића, јер је Вања Удовичић био прецизан, а онда је по расположеног голмана Виктора Нађа био кобан и Никић, скренувши асистенцију у његов гол за 6:4 у корист Србије.

vaterpolo-gol-madjarska
Помало комична сцена десила се два минута пред крај друге четвртине, јер су Мађари постигли чист погодак, али се лопта тако брзо кретала и ударила у задњу конструкцију гола, да се одмах вратила одакле је пошла, па су судије испрва помислиле да је у питању био судар са пречком. Ипак, после консултација, гол им је признат, као што је и ред.  А призната је и „жабица“ Прлаиновића за 7:5, јер је лопта одсела у мрежи, где јој је и место.

Дуго се чекало на гол у трећој деоници, а онда је уследило додавање Удовичића за Душана Мандића, чији је прецизан ударац донео Србији великих „+3“, 8:5. Варга је потом учинио крај четвртине изузетно занимљивим. Вратио је Мађаре на два гола заостатка, а када је и Вамош био прецизан, предност „делфина“ је пред последњу четвртину спала на само 8:7, да би мајсторским потезом Милош Ћук вратио „+2“ пре последњег обавезног одмора.

Да се лакше дише на старту завршних осам минута побринула се Удовичећева нова асистенција и бравура Никића који се издигао изнад воде и спровео лопту у мрежу, а када је и Прлаиновић искористио пенал за 11:7, почело је да бива познато коме ће припасти тријумф, што није спречио ни искусни Золтан Сечи који је добио шансу међу стативама.

Остало је да се игра пет минута када се чинило да је све готово, али Мађари не би били то што јесу у ватерполу, светска сила, да нису кренули у силовит финиш. Мадараш је мајсторским ударцем са дистанце вратио понос трофејној репрезентацији, на „-2“ наше комшије је својим трећим голом примакао Денеш Варга, а на 11:10 Хараи, и то у налету Мађара који је трајао минут и по.

Затражио је тада Савић тајмаут, „делфини“ су успели да изнуде искључење, а лоше постављање ривала одмах је кажњено, јер је лопта стигла до усамљеног Стефана Митровића који није чекао много да постигне гол за 12:10, а када је и Никић наставио са својим бравурама на позицији центра, његов нови погодак запечатио је судбину мађарске репрезентације у овом мечу.

У трећем колу, у петак, Србија игра против Кине од 09:30, а Мађарска од 10:50 против Аустралије.