Jokić je na krovu sveta – Denver je osvojio NBA ligu!

0

Košarkaši Denvera našeg Nikole Jokića ispisali su istoriju i prvi put postali šampiona NBA lige

Денвер је у финалу савладао Мајами 4-1 у победама, а у последњој, петој утакмици, која је обиловала грешком и драматичним моментима, славио је резултатом 94:89.

Јокић је поново показао да је најбољи кошаркаш на свету и током вечери када нико ништа није могао да погоди, носио свој тим до велике титуле.

Момак из Сомбора је провео готово читав меч на паркету и постигао 28 поена (12/16 из игре, 1/3 за три), уз 16 скокова, четири асистенције, четири изгубљене лопте и једне блокаде.

Денвер је први пут у историји шампион најјаче лиге на свету, а Јокић заслужено МВП финалне серије.“

Знали смо да су сјајан тим. Они су велики тим, са јаким карактером који веома поштујем“, рекао је Јокић.

Од прве секунде утакмице било јасно колико су играчи Денвера нервозни – Џамал Мареј је поклонио лопту у руке противницима, а у следећа два минута домаћин је већ имао четири изгубљене лопте. Тада је било јасно да ће Нагетси мучити до краја.

Мајами је дошао до почетне предности, Денвер успео да се врати, а Јокић је прве поене постигао тек средином прве четвртине. Погодио је тројку и нико није веровао да ће то бити једина у првом полувремену.

Екипа Ерика Сполстре имала је бољу енергију, највише захваљујући Бему Адебају, али је и поред тога Денвер дошао до предности од осам поена. За трен ока се ситуација променила, Хит је заиграо агресивније и направио преокрет.

Током другог периода имали су гости и +10, да би на паузу отишли са предношћу од седам поена – 44:51.

Денвер је могао да буде задовољан толиким минусом, а почетком треће четвртине потпуно се разиграо Јокић, вратио је свој тим и Џамал Мареј, који је одиграо катастрофално, тројком враћа изједначење (60:60).

То је био први погодак за три од оног Јокићевог у првој деоници и просто невероватно звучи да је Денвер у једном тренутку имао два поготка из 22 шута. Притом, катастрофално су Нагетси шутирали слободна бацања (сви који су били на линији су промашили барем по једно), уз двоцифрени број изгубљених лопти.

Међутим, ни Мајами није играо ништа специјално, није могао да добаци до 40% из игре, због чега се у последњу деоницу ушло у потпуном егалу, резултатом 70:71.

У последњој деоници драма је достигла врхунац, Јокић је још једном повукао свој тим и Денвер је стигао до предности, али се онда у арени „појавио“ Џими Батлер.

Везао је најбољи играч гостију 13 поена и на два минута до краја Мајами је имао +1. Међутим, онда је исто учинио и Брус Браун са сјајном секвенцом (офанзивни скок и поени, па скок у одбрани и поени са линије за слободна бацања).

Батлер је изгубио лопту, онда промашио тројку и Денвер је могао да прослави прву титулу од настанка франшизе

Уз Јокића у Денверу су се истакли Портер Јуниор са 16 поена и 13 скокова, док је Мареј имао 14 поена и по осам скокова и асистенција.

У Мајамију Батлер је имао 21 поен, док је Адебајо забележио дабл-дабл са 20 поена и 12 ухваћених лопти.

13. јун 2023 • 05:03

05:03

48′ Крај! Денвер је освојио НБА лигу!
Никола Јокић и Денвер нагетси освојили су НБА лигу пошто су у петој утакмици победили Мајами 94:89!

04:58

48′ Промашај Батлера, фаул над Брауном!

Опет сјајна одбрана Калдвел-Поупа и Гордона, Батлер промашује тројку, а Браун хвата и добија фаул. Погодио је оба слободна бацања и Денвер има 94:89 на 14 секунди до краја.

04:54

48′ Калдвел-Поуп краде лопту Батлеру!

Сјајна одбрана Јокића и Мареја, па онда Калдвел-Поуп краде лопту Мајамијевом хероју Батлеру који га фаулира. Играч Денвера погађа оба слободна бацања за 92:89 на 24 секунде до краја утакмице.

04:53

47′ Брус Браун се појавио када је најпотребније!

Иако је одиграо веома лоше, Браун се појавио када треба – ухватио офанзивни скок и погодио за 90:89.

04:50

46′ Батлер донео преокрет Мајамију

Сумњива одлука судија да потврди фаул при шуту за три поена, иако је минималан контакт био Гордона са Батлером.

У велику серију је ушла највећа звезда Мајамија, погодио је и у следећем нападу, а онда после фаула Јокића донео 88:89.

04:44

45′ Батлер се разиграо и чува Мајами

Чинило се да Џими Батлер не жели да решава нападе, али је онда скупио храброст и погодио две везане тројке. Није га омело ни то што је Калдвел-Поуп вратио једну, али се подигао на трећу и судије су свирале фаул.

Мајк Мелоун је затражио видео проверу јер је очигледно да је играч Мајамија тражио контакт који је био минималан.

Резултат је тренутно 86:82.

04:43

44′ Ратничка утакмица у „Бол арени“

Све пуца на паркету у Денверу, играчи се бацају за сваку лопту. Можда није лепо, али права утакмица за титулу.

04:36

43′ Празни минути, па сјајна одбрана Гордона

Веома лоших неколико напада на обе стране, не зна се ко је доносио горе одлуке, али је публику на ноге поново дигао Гордон.

Сјајна одбрана и блокада на Лаурију, а онда и погодак Мареја за 81:76.

04:32

40′ Лаури чува Мајами

Ветеран у редовима Мајамија Кајл Лаури одржава свој тим изнад воде. Поново је погодио изузетно тешку тројку из ћошка за 77:76.

04:27

38′ Денвер добро отвара последњу деоницу

Појавио се и Џамал Мареј на утакмици, прво поделио одлично додавање за Јокића, а онда и погодио другу тројку за 75:71.

04:22

36′ Крај треће четвртине: Денвер – Мајами 70:71

04:19

35′ Коначно тројка, Денвер води против Мајамија!

Коначно преокрет Денвера и вођство први пут после прве четвртине. Скок Портера јуниора, па тројка након дуго времена за 66:69.

04:11

32′ Поново пад у игри „грумења“

Имао је Денвер неколико напада да преокрене и пребаци „моментум“ на своју страну и опет је ушла вода у уши.

Ерон Гордон је промашио закуцавање, Портер јуниор и Калдвел-Поуп отворене шутеве за три поена, а Мареј бацио лопту у „бунар“.

Мајами, који не игра ништа специјално, враћа предност и води 60:64, па је Мелоун приморан да поново затражи тајм-аут.

04:04

29′ Мареј коначно погодио тројку, Денвер се вратио

После много промашаја, Џамал Мареј у контри погађа тројку и Денвер је изједначио на 60:60.

04:03

28′ Јокић сјајан на почетку другог полувремена

Момак из Сомбора је схватио да ће морати он да решава нападе и сјајно је започео наставак утакмице.

Прво је поентирао уз фаул, потом поправио промашај Гордона, да би онда био половичан са линије за слободна бацања.

Денвер је близу повратка и губи 57:60.

04:02

25′ Почела трећа четвртина

Денвер јури предност Мајамија…

03:38

24′ Крај друге четвртине: Денвер – Мајами 44:5

03:31

20′ Јокић у серији, али Мајами чува предност

Ушао је у карактеристичну серију Никола Јокић, али ни то није било довољно Денверу јер је Мајами успео да одбије налет захваљујући тројкама Кајла Лаурија. Наставио је Мареј да промашује све и резултат је 41:47.

03:21

17′ Кола кренула низбрдо, највећа предност Мајамија

Сада је и Јокић изгубио лопту, иза леђа му се прикрао Лаури, а на другој страни Данкан Робинсон је везао пет поена. Мајами има највећу предност од почетка сусрета – 29:39.

03:17

15′ Гомилају се проблеми за Нагетсе

Како изабраници Мајка Мелоуна боље заиграју, тако се догоди још већи корак уназад. Брус Браун је мало покренуо екипу, али су се проблеми гомилали испод другог обруча.

Прво је Мареј зарадио другу личну грешку после превида судија, а онда је Гордон направио трећу.

Морао је на клупу, а у игри је опет Никола Јокић.

03:11

13′ Лош почетак и друге четвртине за Денвер

Катастрофалан први напад за Нагетсе на отварању друге деонице. Шеста изгубљена лопта, потом и фаул на Батлеру који погађа слободна бацања за 22:28.

03:05

12′ Крај прве четвртине: Денвер – Мајами 22:24

03:01

9′ Јокић морао на клупу због два фаула

Потпуно се разиграо Бем Адебајо, док је поново Денвер ушао у лош ритам. Јокић прави нови фаул и због друге личне мора на клупу. Мајами је преокренуо на 18:21.

02:55

6′ Први поени Јокића

И то на какав начин – Јокић је остао усамљен на шуту за три поена и без проблема је погодио.

У следећем нападу Портер јуниор је изборио слободна бацања, био половичан и резултат је 16:8.

02:50

5′ Денвер почео да плеше, „Бол арена“ експлодирала

Нису могли играчи Мајамија да погоде ништа, чак је и Џими Батлер промашио оба слободна бацања.

На другој страни кренула је серија Денвера, иако се Никола Јокић још није уписао у листу стрелаца. Међутим, покренуо је Мареј сјајним закуцавањем, а онда је стигла Јокићева асистенција за Мајкла Портера јуниора.

У следећем нападу закуцава и Џеф Грин за екплозију на трибинама „Бол арене“ – 12:5.

02:43

3′ Денвер лоше отворио утакмицу

Домаћи тим је очигледно под великим притиском ушао у пету утакмицу и веома нервозно је отворио.

Изгубили су четири лопте у првих минут и по и само захваљујући Кентавијусу Колдвел-Поупу остао у игри.

Мајами је погодио у прва два напада, али су онда и они стали. После нове промашене тројке Џамала Мареја резултат је 6:5.

02:39

Почела утакмица Денвера и Мајамија

Први напад имаће домаћин после одличног Николе Јокића.

02:27

Мареј је наместио руку

02:26

Никола на загревању за најважнији меч у каријери

02:23

Велико појачање за Мајами

Мајами ће у петој утакмици добити појачање јер се у саставу после дуго времена нашао Тајлер Хиро.

Хиро је доживео прелом десне руке 16. априла на утакмици са Милвокијем и од тада је ван терена.

Он је просечно током регуларног дела сезоне бележио 20,1 поен, уз 5,4 скока и 4,2 асистенције по утакмици.