• ВИДЕО
  • ЕП Словенија: Србија сигурном игром победила БиХ ( Видео, ток меча, резултати)

ЕП Словенија: Србија сигурном игром победила БиХ ( Видео, ток меча, резултати)

0

Srbija kosarka_w640

(Б92, фото: Старс спорт)

Друга победа, могло и убедљивије

Кошаркаши Србије победили су Босну и Херцеговину 77:67 у другом колу групе Б Европског првенства.

Осим у првих неколико минута наш тим је доминирао, имао и +25, али је у финишу попустио и омогућио ривалу да сведе разлику на 10 поена.

Хрватска репрезентација победом је отворила други дан такмичења на 38. Еуробаскету. Хрвати су једним поеном разлике победили Грузију и остао. У нашој Б групи Летонци су захваљујући Јаниченоксу добили Црну Гору 73:72. Увече играју јучерашњи губитници Литванија и Македонија.

Други еx-YУ тим у првом термину Хрватска већ је у ситуацији да не сме да изгуби меч, ривал им је Грузија, Игора Кокошкова.

Финци и Украјинци после битних победа на старту имају прилику да новим успесима дођу на корак од друге фазе.

Пратите збивања на нашем сајту уживо.

А група:

Украјина – Израел 74:67 (19:13, 16:13, 18:20, 21:21)

Немачка – Белгија 73:77 (16:14, 10:21, 15:13, 22:15, 10:14)

21,00: Велика Британија – Француска

Б група:

Црна Гора – Летонија 72:73 (17:17, 20:20, 15:17, 20:19)

БиХ – Србија 67:77 (16:28, 15:17, 18:19, 16:13)

21,00: Литванија – Македонија

Ц група:

Хрватска – Грузија 77:76 (17:15, 18:19, 15:18, 27:24)

Пољска – Чешка 68:69 (25:12, 13:22, 11:16, 19:19)

21,00: Словенија – Шпанија

Д група:

Финска – Шведска 81:60 (27:27, 21:4, 19:15, 14:14)

Италија – Турска 90:75 (22:19, 22:15, 30:23, 16:18)

21,00: Грчка – Русија

Обе екипе имају бројне навијаче на трибинама, што је и логично, због бројне дијаспоре у граду уз аустријску границу. Србија је на терен изашла у петорци Крстић, Бјелица, Калинић, Марковић, Богдановић, за БиХ играју Рајт, Ђедовић, Телетовић, Кикановић, Машић.

Телетовић је из одбитка дао први кош, Ђедовић са пенала дуплирао предност, а Крстић убацио први поен за Србију. Шут нас неће на почетку, одбрана Босне је чврста, али Крстић креће са четири поена. Прву тројку на утакмици дао је Мирза Телетовић, Рајт краде лопту, а Ђедовић изнуђује још један фаул, сада од Калинића. Једно бацање за 4:8. Калинић се уписао у стрелце у следећем нападу, а Телетовић наставио симултанку, седам поена за три и по минута, на другој страни је Крстић већ на 6.

Србија креће стрпљиво, повратна Крстића за Марковића, прва тројка и прво вођство Србије 11:10. Капитен на клупу са Богдановићем, улазе Недовић и Катић. Недовић одмах креће тројком. Ђедовић отима лопту Катићу под кошем, па из контре убацује пети поен, 14:12, први тајм аут Србије.

Тренутак да се осврнемо на остале мечеве – Белгија води против Немачке, Пољска одмиче Чешкој, егал на дуелу Италије и Турске.

Мини-серија Њелице, кош и асистенција Катићу, Србија на 18:12, уз 5 асистенција. Добра одбрана се наставља, а Марковић из украдене лопте има лагану контру, 22:12. Гордић погађа за прекид серије 16-2 српског тима. Он је први после Ђедовића и Телетовића који је убацио кош за осам минута. У тиму БиХ игра и Стјепановић, који је недовољно опорављен.

Srbija640

Q1 28:16. Са чврстом одбраном и школском реализацијом напада Србија лагано држи предност. Марковић до краја за плус 12 на 4 секунде до краја четвртине. Лепа, разноврсна игра, уз добар напад и још бољу одбрану. србија за 2 има 9/11, Босанци само 5/11.

Богановић је тројком отворио другу четвртину за +15, узвратио је на исти начин Першић. Недовић маши два бацања, али Катић са дистанце погађа. У међувремену је у игру ушао и Васа Мицић. Србија наставља бриљантно, Калинић и Мицић имају контру коју Васа решава ефектно са пет метара за 40:22. Босанци враћају са два добро изграђена коша, Ивковић одмах зове тајм аут.

Без најјаче тројке Србија дозвољава да БиХ приђе на 41:29 и има три напада да спусти на 10 разлике. осански тим серијом 9-1 смањује на 41:31. После 4 и по минута игре Катић даје први кош Србије из игре, а одмах калинић склаче за лоптом у публику, Недовић додаје преко целог терена Марковићу и Србија води 45:31, тајм аут БиХ. Q2 17:15. Завршено је полувреме сигурном предношћу Србије, упркос евидентном паду у другом периоду.

Белгија прави чудо, почела је другу четвртину против Немачке серијом 16-0 (шест и по минута) и ма лепу предност на полувремену, Италијани убедљиви против Турака, Чешка лагано стиже Пољску. Статистички на полувремену доминирају Јан Весели (14п, 5с, 2укр.л) и Марко Белинели (14п).

Србија доминира у шуту (73-39 за 2, 33-25 за 3), 10-4 у асистенцијама, 8-4 у украденим (9-13 у изгубљеним) лоптама.

Појединачно бриљира Стефан Марковић (9п, 2с, 2а, 2укр.л), Бјелица има 5+5, Недовић 7п, 2а, 1укр.л, Крстић 6п, 2с. У босанском тиму Телетовић има 11 поена, Ђедовић 8+4+2, док Рајт нема поен (0/5 из игре, има 3 скока и 3 изгубљене лопте).

Друго полувреме
Друго полувреме креће кошем Марковића из продора, Калинић затим узима лопту Ђедовићу, а Катић повећава предност Србије. Уследила је дуга акција Србије, два играчла нису шутнула када су имала потворене позиције, али је то испало добро – лопта је на ктрају стигла до Богдановића, који је тројком из угла повисио на највећих 52:31. Марковић је затим прискочио и додао поен за наставак серије од 13-0, плус 23 за Србију.

Доминација се наставила, Србија је дала 15 везаних поена, пре него што је Телетовић са зицера убацио први босански поен уиз игре после 8 и по минута (претходно Ђедовић у 15’07“)! Две грешке Бјелице омогућиле су Босни и Херцеговини да продужи серију на 8-0 и приђе на 56:39. Ивковић звао тајм аут.

Италија је на плус 18, Немци су пришли Белгији на 6, а Чеси и Пољаци играју потпуно егал.

Крстић убацује два бацања, али настављају се проблеми нашег тима, БиХ прилази на 58:44, па на 60:49. БиХ је у серији 18-4. Недовић убацује тројку да умири наш тим. Исти играч постиже једно од два бацања, а у последњем нападу, који је потрајао скоро минут, Србија није изградила добру позицију и четвртина се завршава са плус 15. Q3 19:18.

Q4 13:18.
У последњој четвртини почело је кош за кош, али босански тим бацањима Кикановића стиже на минус 11. Бавчић је промашио оба бацања, а б/х тим је имао и три шута из игре да се врати на једноцифрену разлику први пут од прве четвртине (24:16).

Телетовић је био на клупи док су му саиграчи смањили разлику, вратио се на паркет и убацио једно од два бацања за 68:58. Поново смо три минута без поена, то пресеца Катић. Босански тим наставља да промашује бацања (у првом полувремену шутрали су 11/12, у наставку за сада 6/14), али добрим скоком у нападу имају другу и трећу шансу.

Као и против Литваније кључну тројку даје Анђушић, поново за +15. Враћа Першић истом мером. Србија затим из трећег напада даје кош (Катић), а затим Богдановић узима лопту, вуче преко целог терена и успешно полаже, 77:61.

То је било довољно за победу. Босанци се враћају са 6 везаних поена, али смо већ у последњем минуту.

Србија није ни шутнула из полседњег напада, па БиХ има шансу после тајм аута, 8 секунди пре краја, да се врати испод минус 10 први пут после 32 минута. Нису у тиоме успели и остало је 77:67,

Srbija40

Хрватска добила у драми
У осталим мечевима видели смо доминантну Италију против Турака, трилер у дуелу Чеха и Пољака, у којем је пресудила Бартонова тројка на минус 2, 4 секунде пред крај, док Белгија и Немачка играју продужетак. У продужетку Белгијанци су били успешнији и надокнадили пораз из првог кола, па обе екипе имају скор 1-1. Лако би могло да се деси да после два кола у групи А 2-0 има само Украјина.
Први термин: Хрватска добила у драми

Финци и Швеђани су, по очекивању, од подбацивања кренули у шутерски тренинг, и за 4 минута и једни и други су двоцифрени. Црногорци су кренули лоше са Летонијом, али су први пут повели 7:6. Екипа Мајка Фратела добија утакмице у неизвесним завршницама, али су овог пута кренули од старта – против Израела су близу плус 10 на пола прве четвртине. Хрвати су кренули добро против Грузије.

У нордијском окршају Финци лагано стичу предност, Копонен и Ранико су већ убацили по две тројке. Црногорци су до полувремена успели да остваре предност, али су је испустили у финишу, док је дуел Хрватске и Грузије подједнако неизвестан. Украјина има стабилну предност против Израела, а Финци рутински завршавају посао са Шведском и газе ка другој победи.

Као и у првом колу, Израел се буди тек у другом полувремену и примиче се Украјинцима. Грузија је боље почела друго полувреме и Хрвати се труде да ухвате прикључак. Финска повећава предност. Летонија је у неколико наврата побегла на 5 или 7 разлике, али Алекса Поповић тројком хвата прикључак.

Хрвати су коначно направили опипљивију предност на уласку у завршницу, али је Грузија узвратила серијом, па следи пенал-завршница. Црна Гора коначно прави серију и успева да пред крај стекне опипљиву предност.

Хрвати су први завршили меч, и то победом, анте Томић дао је победнички кош 9 секунди пре краја, а Цинцадзе није погодио уз звук сирене. Финска је такође победила, и то врло убедљиво, после доминантне партије против Швеђана.

Црногорци су у више наврата могли да преломе меч са Летонијом, али то нису учинили, па им је Јаниченокс у последњих пола минута дао једну тројку и једну двојку (нагазио линију), за минималну победу, која потпуно отвара борбу за треће место – ако не буде изненађења у осталим мечевима, Македонци би победом над Летонијом од 2 разлике преузели вођство у кругу.