ABA: Brejk Partizana za 1-1! (Tok meča)

0

Кошаркаши Партизана НИС савладали су Црвену звезду Телеком 70:68 у другом мечу полуфиналне серије АБА лиге и стекли предност домаћег терена.

У првом мечу црвено-бели су славили са 73:64.

Трећа утакмица полуфиналне серије на програму је у суботу од 21 час, када ће домаћин бити Партизан, док су евентуални четврти и пет меч на програму у недељу, односно наредне среде.

У другом полуфиналном дуелу, екипа Будућности по други пут је савладала Цедевиту и дошла на корак до финала и пласмана у Евролигу.

Осим велике борбе, први дуел вечитих ривала обележила је и повреда Николе Милутинова, кога је Јака Блажић ударио у око приликом борбе за лопту. Млади центар црно-бели желео је по сваку цену да помогне клупским колегама, иако му лекари то нису препоручивали, па се нашао на загревању без заштите преко повређеног ока.

Ток меча:

Црвена звезда Телеком: Вилијамс, Блажич, Калинић, Митровић, Марјановић
Партизан НИС: Тепић, Павловић, Милосављевић, Мачван, Ђумић

Као и у првом мечу, Звезда је тројком отворила сусрет, пошто је после асистенције Вилијамса Јака Блажич погодио из корнера. Ипак, овога пута није било серије домаћег тима, јер је Александар Павловић одговорио са пет везаних поена. Почетак меча обележила је чврста и нешто нервознија игра на обе стране, па су оба тима погодила само три од петнаест шутева за два поена, да би Миленко Тепић, који је већ уписао седам поена, после продора донео пет поена предности свом тиму (9:14).

Наставили су црно-бели са бољом игром у уводних десет минута, пресингом преко целог терена су збунили ривала, искористили промашаје Звезде и новом серијом 6:0 стигло до максималних осам поена предности. Серију гостију прекинуо је Чарлс Џенкинс са линије за слободња бацања, да би Никола Калинић првом тројком поставио коначан резултат прве деонице – 17:22.

Других десет минута почело је нешто агресивнијом игром црвено-белих, а у уводних три минута видели смо ефективно закуцавање с обе стране. Најпре је сјајно закуцао Драган Милосављевић, да би му затим одговорио Мајк Цирбес. Међутим, капитен Партизана је у два напада зарадио исто толико личних грешака, па их сада има укупно три, што може да представља велики проблем за екипу Душка Вујошевића. Уследила су два везана промашаја Павловића, па се домаћин поенима Цирбеса и Дангубића у потпуности вратио у меч (25:26).

Екипа Дејана Радоњића је успела да стигне до преокрета поенима Митровића, али су Џош Акојон, својом првом тројком, и Милан Мачван вратили Партизан на шест поена предности. Домаћин је наставио са неорганизованом игром у нападу, да би на тројку Вилијамса одговорио Мачван на исти начин. Уследила је нова тројка црвено-белих, овога пута Немање Дангубића из корнера, а коначан резултат пре одлзак на одмор поставио је Едо Мурић лепим улазом – 35:42.

Партизан је до предности стигао највише захваљујући доброј тимској одбрани, а у првих двадесет минута највише се истакао Миленко Тепић са девет поена. Милан Мачван убацио је седам, а Никола Милутинов и Едо Мурић по шест. С друге стране, Чарлс Џенкинс, Никола Калинић и Немања Дангубић убацили су по пет поена.

Партизан је на сјајан начин отворио и друго полувреме, наставивши да прави велике проблеме Звезди офанзивним скоковима. Управо после такве ситуације Акојон је погодио нову тројку, да би после поена Мачвана и Мурића црно-бели стекли највећу предност у досадашњем току меча, +14. Поново је бољу игру гостију пресекао Калинић тројком, али је затим Јака Блажич пропустио прилику да, после намерне личне грешке Мачвана, додатно врати свој тим у игру (38:51).

Наставила је Звезда са очајним решењима у нападу, што је Партизан веома добро користио преко Павловића, да би после нове тројке Мачвана црно-бели стигли до нове максималне предности од петнаест поена. С друге стране, црвено-беле је у игри одржавао само расположени Чарлс Џенкинс. Најпре је погодио уз фаул, а затим и реализовао додатно слободно бацајне. Уследио је нови погодак Американца за два, чиме је постигао седам од десет поена своје екипе у трећој четвртини. Тачку пред последњих десет минута ставио је Вилијамс својом другом тројком – 48:58.

Последњих десет минута почело је промашајима с обе стране, а онда су Блажич и Вилијамс, са два везана поготка са дистанце, смањили предност гостију на шест поена. Мачван је новом сјајном ролом на ниском посту вратио осетнију предност на страну свог тима, да би, после монстуруозног закуцавања Цирбеса, Марјановић постигао своје прве поене на другом мечу серије. Црвено-беле је у меч тотално вратила нова тројка Вилијамса, за његов 15 поен, и само ‘пола’ коша заостатка (61:62).

Међутим, у том тренутку се пробудио Акојон, који је у једном тренутку држао лед на рамену, и са пет везаних поена одбио налет домаћина за нових шест поена предности. Поново је Џенкинс иницирао повратак своје екипе, пошто је убацио наредних шест поена свог тима и поново га примакао на само поен минуса. Успела је Звезда да одбрани напад Партизана на 16 секунди до краја, да би Јака Блазил пропустио шансу да донесе предност свом тиму – пошто му је Никола Милутинов ударио сјајну рампу. Уследио је брз фаул и половичан учинак Миленка Тепића са линије за слободна бацања, али је његов покушај ухватио Мачван и Партизану донео брејк – 68:70.