Прочитај ми чланак

Вучић преко ЦИА пулена у режимским медијима опет гура причу о подели КиМ

0

Кључно је да се питање Албаније-Косова-Србије реши на миран начин, јер без мирног решавања овог питања, регион ће и даље стагнирати, док кључа етничко непријатељство, оценио је бивши заменик шефа америчке Централне обавештајне агенције (CIA) за Балкан Стивен Мајер.

У ауторском чланку за „Новости“, Мајер наводи да нема сумње да је Косово централно за историју Србије, верски значај за српско православље и Србе који живе на неколико места на том подручју, али је Косово, како сматра, такође критично за историју и самосвојност косовских Албанаца који имају убедљиво највећи проценат становништва.

„О питању Албаније-Косова-Србије требало би разговарати и договорити се што је пре могуће, пре него што дијалог Београда и Приштине, који спонзорише ЕУ, подрије споразуме корисне свим трима странама“, наводи Мајер.

У реаговању на наводни нон-пејпер о промени граница на Западном Балкану, Мајер је рекао да промена граница не мора нужно значити и рат, иако неки лидери у Европи и на Балкану опасност виде у промени граница.

„Рат не мора да буде реакција. Од распада СССР имали смо неколико примера земаља у Европи које су мирно мењале границе и нема разлога да се исти принцип не може применити на Балкан“, написао је Мајер.

У том контексту, каже да је Немачка мирно уједињена, да се Чехословачка мирно поделила на две државе, док је, како додаје, Русија мирно изгубила неколико својих република.

„Да, Румунија и Југославија су виделе насиље и рат, али то не мора да буде узор данас, ако постоји обавеза да се то питање реши мирним путем“, наводи Мајер.

Каже и да је иронично што ЕУ није много реаговала на „нон пејпере“, осим да би поново потврдила циљ коначног укључивања Балкана у ЕУ, као и да ће ЕУ вероватно прихватити било какав аранжман на Балкану који се може мирно решити.

„Ово би требало да буде позитиван знак за балканске лидере да наставе са изградњом земаља заснованих на етничкој припадности. Ако се то може успешно урадити, то би требало да реши многа нерешена питања, уклањањем етничке димензије као спорне тачке“, додао је он.

Сматра да су могућа само три исхода расправе о будућности Балкана – да лидери региона закључе да ће задржати статус кво, затим даља централизација, што би, како каже, била одлука која вероватно не би захтевала промену границу, и трећи исход дискусије би могао да буде „распад“, наводи Мајер.

„Распад“ би донео решења која су предлагали „нон-пејпери“, а то су, према његовим речима, етнички изграђене државе и етички релевантне границе.