Прочитај ми чланак

Крстимир Пантић: Услове и решења у Бриселу предлажу Шиптари

0

Председник општине Косовска Митровица Крстимир Пантић изјавио је данас да делегација Београда у Бриселу нема могућност да предлаже решења, него међународна заједница и Албанци постављају своје услове и предлажу решења.

„Њихов захтев је био да се све институције Србије на Косову угасе и ми на то нисмо пристали. Тражимо да се пронађе решење за локалне самоуправе, правосуђе, образовање, здравство и друго“, рекао је телевизији Кис из Косовске Митровице Пантић, који је и заменик директора Канцеларије Владе Србије за Косово.

Пантић је навео да би, као што Војводина има своју скупштину и своје локалне институције које неко назива војвођанским, и на Косову требало да буду успостављене институције које ће признати и међународна заједница и Албанци.

Додао је да те институције не би требало да буду под контролом Приштине, него да би требало да се поштују закони Србије.

„То подразумева да би и Срби и Албанци имали аутономију у одлучивању, а постојале би везе између општина“, рекао је Пантић, који је био у Бриселу током разговора председника владе Србије  Ивице Дачића и Хашима Тачија.

Пантић је рекао да је другог дана разговора делегација косовских Албанаца пристала да се заједница српских општина прошири и на општине које насељавају Срби јужно од Ибра.

Додао је да су Албанци инсистирали да то не буде заједница спрских општина, него асоцијација, али да преговарачки тим Београда „није упао у ту замку“, јер асоцијација не би имала извршна овлашћења.

„На крају је и Кетрин Ештон прихватила да се формира заједница српских општина, али које ће надлежности и какву ће извршну власт имати, остаје да се договоре у наредном периоду, али то неће бити институције под контролом Приштине“, рекао је Пантић.

Он је навео да делегација Београда на челу са Дачићем сматра да оно што је ЕУ понудила у Бриселу није добро и довољно, да је на штету државних и националних интереса и да зато није ни постигнут никакав договор.

Поновио је да неће бити прихваћен ниједан договор око формирања заједнице српских општина на Косову док сви детаљи не буду разрађени и док с њима не буду сагласни и Срби са Косова. Пантић је рекао да је у Брисел ишао као представник Владе Србије и да је изјава председника Србије Томислава Николића о паралелним институцијама „погрешно протумачена“.

„Не ради се ни о каквом гашењу српских институција на Косову и успостављању албанских, него о проналажењу решења које би омогућило да и Албанци и међународна заједница више не оспоравају легалитет и легитимитет српских институција“, рекао је Пантић.

„У Бриселу се у претходна два дана разговарало о локалним самоуправама и чињеница да није постигнут договор говори да наша делегација није пристала на захтев Приштине и међународне заједнице да српске институције на Косову буду угашене и да их замене друге које би требало да успостави Приштина на овим просторима“, рекао је Пантић.

Према његовим речима, влада, преговарачки тим Београда и Николић се строго држе платформе и резолуције које је усвојила Скупштина Србије.

„Разговори ће бити настављени на експертском нивоу и оно што је сигурно јесте да влада неће гасити своје институције све док се не постигне договор о формирању заједнице српских општина које би имале извршну, законодавну и правну власт, биле аутономне у односу на Приштину и све у складу са Резолуцијом 1244, која предвиђа
суштинску аутономију за Косово, и за Албанце и за Србе, без признања Косова као независне државе“, рекао је Пантић.

(Вести онлајн)