Прочитај ми чланак

Шта Вучић Србима носи на Космету

0

SRBI NA PROTESTU U KOSOVSKOJ MITROVICI(Вечерње новости)
Посета Александра Вучића северу Космета биће прилика да се укрсте аргументи – Вучић треба да убеди тамошње Србе да Bриселски споразум обезбеђује њихов опстанак на Космету и гарантује неку бољу будућност за њих, а они да изнесу разлоге због којих овај документ сматрају погубним.

Идем на Космет зато што сам сигуран да на крају ти људи размишљају о својој судбини – казао је Вучић, најављујући недељну посету.

Наводећи аргументе у прилог споразуму, он је рекао да ће први пут север Косова и енклаве имати озбиљне стране инвестиције, најмање два велика пројекта, а држава Србија ће подстаћи значајан број породичних фирми које буду основане, односно мали и средњи бизнис.

– Истовремено, албанске чизме неће бити на северу, а то је оно чега се највише плаше. НАТО је гарант да на северу неће бити никаквих других оружаних формација, то смо у писаној форми добили од Расмусена – казао је Вучић.

С друге стране, главни аргумент Срба са севера је да ће уколико се примени споразум, они живети на независном Косову по албанском уставу и законима, а они то ни по коју цену не желе. Они сматрају да се бриселским документом гасе све институције државе србије, што је довољан аргумент да споразуму кажу – не.

А да ли ће Вучићеви аргументи које буде у недељу изнео бити довољно јаки да промене ово мишљење?

– Вучић је добродошао на север. Он треба да објасни грађанима зашто да прихвате споразум. Ако у томе успе, онда ће одборници четири општине донети одлуку да се споразум примени и то ће бити обавезујуће за све нас. У супротном, од имплементације неће бити ништа. Свакако, од његове посете штете неће бити, а за корист не знам – каже за „Новости“ Драгиша Миловић, председник општине Звечан.

Он истиче да ће то бити прилика да први потпредседник Владе чује мишљење Срба из покрајине и да одговори на многобројна животна питања. Та питања тичу се држављанства (да ли ће бити држављани Србије или Косова), диплома, имовине…

Миловић наглашава да народ са севера ни по коју цену не жели сукобе са својом владом, али да народ осећа да би имплементација бриселског споразума значила нестајање Срба и северно и јужно од Ибра.

– Када је реч о споразуму о имплементацији, очигледно је да Албанци неће да изађу изван оквира свог устава и закона. Ако је неко мислио да ће кроз имлементацију добити нешто више, преварио се – поручује Миловић.

Да би Вучићева посета могла да буде од велике користи сматра Оливер Ивановић, лидер Грађанске иницијативе са севера.

– Народу много значи то што долази најутицајнија политичка фигура у Србији, и та посета и разговор могли би да допринесу да Срби промене мишљење о споразуму – оцењује Ивановић за наш лист.

А да ли су јачи Вучићеви аргументи који иду у прилог прихватању споразума или аргументи тамошњих Срба који му се оштро противе?

– Наши аргументи су страх и неповерење – каже Ивановић. – Они јесу јаки, али на њима се не може градити дугорочна стратегија. Наш живот на Косову одређују две константе – неповерење према Албанцима и међународној заједници, и друга да не можемо без Србије. Сада треба решити ту контрадикцију.

Наш саговорник истиче да Вучић мора да објасни шта је суштина договора и које су гранције за Србе, да растера страх да се Србија извлачи са Косова, да понуди гаранције да Србима неће бити угрожена економска егзистенција, односно да неће бити масовних отпуштања и да неће бити прекинуто финансирање…

FoNet-POLITIKA-DSS
С друге стране, посланик ДСС Слободан Самарџић уверен је да Вучић на Космет носи претње, а не аргументе.

– Он у покрајину иде да суочи Србе са санкцијама које ће уследити уколико не пристану на договор. Где год се окрену, суочени су са претњама. Прете им Албанаци да ће их протерати и отети им имовину, прети им међународна заједница да ће их оставити незаштићене, а сада им прети сопствена држава да ће их оставити без принадлежности. Тако су суочени са три претње – каже Самарџић.

Он тврди да Вучић нема аргументе да их убеди да прихвате споразум, па тај документ може само силом да се наметне.

Јер, наглашава наш саговорник, Срби знају шта би значила имплементација бриселског споразума, знају да, ако га примене, од државе Србије на Косову неће остати ништа.

– Они нису мала деца и знају да ништа неће бити као што је било и да ће прећи у надлежност друге лажне државе Косово. Вучићев одлазак на север је утеривање страха. А у томе највише учествују Вучић и Дачић – истиче Самарџић.

И док у Србији траје убеђивање између власти и Срба са севера, у Бриселу је запело око израде споразума о имплементацији. Досадашњи састанци завршени су без договора, јер Албанци покушавају да кроз тај документ о имплементацији промене споразум на штету српске стране.

Шеф београдског тима за примену споразума са Приштином Марко Ђурић изјавио је да Србија неће дозволити да овај документ, због различитих интерпретација о спровођењу, с временом постане неповољан и лош по интересе српског народа.

– Ситуација је таква зато што две стране засада различито тумаче суштину неких одредби споразума – рекао је Ђурић.

Према његовим речима, приштински тим је, засада, веома искључив у својим ставовима и виђењима и ту настаје јаз који посредници не успевају да премосте.

Ипак, много тога биће јасније у наредним данима, када се може очекивати и постизање договора, јер 21. маја у Бриселу треба да се састану Ивица Дачић и Хашим Тачи који, према неким најавама, тада треба да потпишу имплементациони споразум.

Иначе, српски лидери с Косова позвали су народ да у недељу мирно и достојанствено дочека Александра Вучића, без инцидената и ружних речи.

– Свако ко жели инциденте ради против интереса свог народа – поручује Славиша Ристић, начелник општине Зубин Поток.

Коментари[уЋи спекулације да споразум одбијају само српски лидери из ДСС, Драгиша Миловић, који је функционер ове странке, каже да то није тачно и да су на северу покрајине сви јединствени. 

– Ја могу да поднесем оставку, ако кварим слогу. Али председници општина овде спроводе одлуке грађана. Ако смо ми небитни, нека нас смене и поставе већа преко којих ће моћи да спроводе своје одлуке – поручује Миловић.

Слободан Самарџић каже да не треба лагати да ће, уколико се споразум примени, све бити као пре: 

– Ништа више неће бити исто. Срби ће имати само мањинска права, као што имају, на пример, у Мађарској или Румунији. У споразуму пише да ће све области – школство, здравство, привреда, социјална политика… бити у законском систему Косова и да од дражаве Србије тамо неће бити ни трага.

aleksandar-vucic
Вучић ће у недељу са представницима општина са севера, али и неким представницима Срба јужно од Ибра, разговарати у Лепосавићу. Иако је било спекулација да неће ићи у Косовску Митровицу, сам Вучић је рекао да ће обићи и овај град.

– Без обзира на све што неки говоре, отићи ћу у Лепосавић и Косовску Митровицу, уверен да ће неки хтети да чују и аргументе који су другачији – рекао је Вучић. 

Иначе, у Лепосавићу се у недељу одржава општински сабор поводом дана Цркве Светог Василија Острошког, па је припремљен готово целодневни културно-забавни програм. Према незваничним инфомацијама, север Космета су претходних дана обишли и припадници српске жандармерије, на челу са генералом полиције Братиславом Дикићем, који су припремали терен за Вучићев долазак.