Прочитај ми чланак

МИНИСТАР ОДБРАНЕ: „Мигови из Русије долазе баш на време“

0

Мигови из Русије долазе баш на време, у наредна два месеца, изјавио је министар одбране Зоран Ђорђевић.

„Пролазно време доласка мигова – баш на време“, одговорио је Ђорђевић новинарима на питање када стижу мигови, након свечане примопредаје 19 возила „хамер“ који су САД донирале Војсци Србије.

Фото: Н.С.

Он је подвукао да никада нико није лицитирао датумом доласка летелица из Русије.

„Нисте чули никада да је било ко од нас рекао да ће то бити у марту, или у априлу, или да смо лицитирали било којим датумом. Ја сам рекао, оног тренутка када је постигнут договор, да је нама у интересу да они дођу што пре, како бисмо што пре кренули са модернизацијом, продужењем ресурса, како би наши људи научили и како бисмо што пре ставили у функцију те авионе – и ових наших четири и тих шест и наравно, радимо на томе”, објаснио је Ђорђевић.

Према његовим речима, ради се на свему што је потребно, од административних до других процеса, како би Мигови што пре дошли у Србију, те да ће јавност о томе бити благовремено обавештена.

Србија свакако има право да увози наоружање и војну опрему, каже министар и наглашава да тако има право да увезе и те авионе као и све друго, те да куповину тих авиона не треба никоме да оправдава.

„Али нама је најбитнија безбедност наших грађана. Правимо дугорочан план развоја система одбране, где желимо да представимо потпуно другачији концепт, приступ свему, да знамо, као што каже председник за економију – где желимо да видимо нашу војску у наредних 20 година, шта ћемо све да унапредимо. Знамо све шта имамо, знамо шта нам је потребно и желимо да видимо са председником како и на који начин да дођемо до тога, али да то буде мерљиво“, рекао је Ђорђевић.

Онај ко руководи системом одбране, сматра министар, треба и да одговара за то.

„То је дугорочно планирање система одбране, за које ће знати Народна скупштина и ето, тако ћемо знати пролазно време и моћи ћете да оцењујете и министра одбране и све у том систему“, рекао је Ђорђевић.

„У току модернизације, опремаћемо их најсавременијим наоружањем и у оној цени о којој смо говорили. Не ради се о 185 милиона ођедном, него смо се договорили да, докле год постоји век употребе, да буде и одржавање. Наши људи у ваздухопловству већ знају колико треба мотора, колико гума, када се шта мења и тако даље“ навео је Ђорђевић.

Како је рекао, знајући све то, желели смо да прекинемо праксу која је била раније, потпуно погрешно коришћену – да сервисирамо авионе – када стану, када истекне ресурс.

„Сада желимо унапред то да радимо“”, истакао је Ђорђевић.

Војно школство у Србији савремено и прати трендове

Војно школство је унапређено, прати све модерне трендове и прилагођено је савременим условима ратовања и питањима безбедности, поручили су министар одбране Зоран Ђорђевић и начелник Генералштаба ВС генерал Љубиша Диковић.

Министар Ђорђевић је, одговарајући на питање новинара у вези са изјавама некадашњег министра одбране Драгана Шутановца и критика које је изнео на рачун војног школства, рекао да је иронија да такав човек нешто прича о томе, а оставио је смерове који нису били акредитовани, неверификоване дипломе, нетранспарентно финансирање, недифинисан статус генералштабног и другог усавршавања, књиге из доба СФРЈ…

Како је рекао, данас су сви смерови акредитовани, све потребне књиге, свако усавршавање такође акредитовано и свака диплома важи као и свака друга у Србији…

Диковић је додао да су вратили углед и понос војном школству Србије и конципирали га у складу са потребама МО и ВС.

Он је рекао да оно што је на почетку реформе било невидљиво, а показало се као грешка, то је да су у ВС долазили неспремни официрски кадрови а да су сада далеко способнији и спремнији за обављање дужности него што су то били пре седам…10 година.

Указао је и да је сада посвећена велика пажња и средњем војном школству јер су, како је подвукао, подофицири кичма војске.

„Наш систем је еластичан и конципиран да га можемо прилагођавати потребама савремених услова“, рекао је Диковић и објаснио да све што се данас дешава никако није исто као што је било пре десет година, па ни пре три године, те да радимо на томе да школство буде томе прилагођено.

„Вратили смо и прилагодили школство у складу са савременим условима ратовања и изазова по безбедност“, рекао је Диковић.