Прочитај ми чланак

КО ЈЕ ОПЉАЧКАО НАРОД? Народна странка напала СНС због поплава

0

Народна странка захтева утврђивање одговорности локалних власти у Книћу и Краљеву, јер нису ништа учинили да спрече катастрофалне последице поплава због којих ће многи пољопривредници у том крају ове године остати без прихода, а последице уништених ораница, окућница и путева трпеће тек ће се осетити.

Тражимо од локалних власти и државних органа да одмах почне исплата надокнада штете од поплава, наводи се у заједничком саопштењу одбора Народне странке Крагујевац, Краљево и Кнић.

PRINTSCREEN

Упозоравамо јавност да је неопходно пажљиво пратити да државна помоћ не постане предмет политичких уцена и средство промоције СНС-а, што се већ више пута догодило.

Активисти Народне странке ће бити на располагању сваком грађанину коме је потребна помоћ, макар да се рашчисти све што је вода нанела.

Мора бити утврђена одговорност председника општине Кнић Мирослава Николића и градоначелника Краљева Предрага Терзића због изгубљене имовине у поплавама и губљења функције најплоднијег земљишта у следеће две године.

Позивамо директора предузећа „Србијаводе“ Горана Пузовића да одмах поднесе оставку због несавесног обављања послова који су у његовој надлежности.

Хиљаде поплављених хектара, стотине породица које су морале да напусте своје домове, прекид железничког и друмског саобраћаја… нису последица обилних падавина, него показатељ шта се дешава када се дозволи аматерима да управљају локалним самоуправама.

Српска напредна странка не уводи само средњевековни систем управљања општинама, већ и начин живота средњег века, јер и под влашћу СНС-а, као и у средњем веку, живот поред реке зависи од погледа у небо.

Народна странка подсећа да су Николић и Терзић у марту рекли да „река Гружа више неће плавити оранице“.

Ништа, међутим, нису учинили на одбрани од поплава, осим што су се сликали поред наводних радова, давали помпезне изјаве, прикупљали политичке поене и утрошили више од 9,5 милиона динара средстава Владе Србије преко Јавног водопривредног предузећа „Србијаводе“.

Да посао није урађен, показало се након само три месеца од “сређивања корита реке Груже”.

Било је потребно да падне „пета стогодишња киша“ у последњих неколико година, како би се показало да се, заправо, ништа не ради.

Фото: Танјуг – Саша Петровић

Стефан Јовановић: Нацрт закона о пореклу имовине легализује крађу

Генерални секретар Народне странке Стефан Јовановић изјавио је данас да власт Нацртом закона о утврђивању порекла имовине покушава да „легализује крађу“, јер не прописује одузимање нелегално стечене имовине, него плаћање пореза од 70 одсто на имовину чије порекло није могуће утврдити.

„То значи да би неки министар или функционер који је злоупотребама узео 100 милиона динара или евра сада требало да врати 70 милиона, а да му остане 30 милиона. Тако би део украденог вратио, а део задржао. Не сме се дозволити легализација опљачканог плена тако што би се на украдено платио порез“, рекао је Јовановић телевизији Наша.

Јовановић је истакао да се мора увести нулта толеранција на корупцију, а не да држава предлаже законе и механизме за легализацију нелегално стечене имовине.

„Мора се једном пресећи и утврдити ко се обогатио легално, а ко на народној грбачи“, рекао је Јовановић.

Јовановић је додао да су Румунија и Грузија примери успешне борбе против корупције.

„Један од најмоћнијих политичара у Румунији, Ливиу Драгнеа, недавно је правоснажно осуђен на три и по године затвора због злоупотреба. Румунска специјална тужитељка за корупцију је процесуирала десетине министара и политичара који су се обогатили злоупотребама“, рекао је Јовановић.

Јовановић је одбацио тврдњу да је „корупција део менталитета“, и истакао да се корупција може победити ако се против ње боримо системски и ако на њеном сузбијању раде честити људи добрих намера.

„Народна странка се залаже за успостављање система за борбу против корупције који подразумева увођење институције специјалног тужиоца за високу корупцију. Залажемо се и да законом о испитивању порекла имовине буду обухваћени сви функционери од успостављања вишестраначја 1990. године до данас“, рекао је Јовановић.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!