Прочитај ми чланак

Ивица Дачић и Хашим Тачи данас о укидању државе Србије на северу Косова

0

Пета рунда политичког дијалога под патронатом шефице европске дипломатије Кетрин Ештон почеће данас у Бриселу, а главна тема биће српске државне институције на северу Косова и статус официра за везу (будућих амбасадора) у Београду и Приштини.

Премијери Србије Ивица Дачић и  Хашим Тачи састаће се рано поподне, најпре одвојено са Ештоновом, а затим на заједничком радном ручку после кога ће дијалог формално почети, речено је Танјугу у Европској комисији.

Српски премијер Дачић је, уочи данашњих разговора, рекао за ‘’Новости” да је предлог Србије јасан, оснивање заједнице српских општина која треба да има јасне надлежности у образовању, просвети, правосуђу, и да ће Срби сами бирати власт.

– Сигурно неће бити повлачења српских државних институција са Космета док се не постигне коначан договор. Тражићемо чврсте гаранције за сваки договор. Наш народ на Космету сигурно неће бити остављен на цедилу – рекао је Дачић оцењујући ову рунду дијалога о Косову као најтежу до сада.

Према речима портпарола Високе представнице Маје Коцијанчич, дијалог ће се вероватно наставити и сутра, а свака досадашња рунда трајала дуже од претходне.

– За нас је овај разговор важан, јер се отварају права, тешка питања – рекла је Коцијанчич.

Раније је и из Београда и из Приштине најављено да ће ова рунда примарно бити усмерена на питање институција на северу Косова које у Приштини називају паралелним, а то су пре свега судови, пореска управа и безбедносне структуре.

– Идемо у Брисел да разговарамо о функционисању институција, значи са једне стране о разрешењу паралелизма институција, а с друге стране о посебности Срба, како то дефинише Кетрин Ештон, односно шта би тамо постојало као аутономија, односно заједница српских општина – рекао је у недељу Дачић.

Тачијев заменик Хајредин Кучи изјавио је, пак, да ће Тачи током дијалога тражити успостављање основног суда у Северној Митровици чему се локални Срби противе.

У том суду, који ради под патронатом Еулекса, раде међународне судије и тужиоци.

Други предмет дијалога су српске безбедносне структуре на Косову, то јест полиција и тајне службе, за које Приштина тврди да су активне на северу и да морају да се повуку.

Дачић је у недељу први пут одступио од званичног става Београда да тих структура на Космету нема, изјавом да су сами Срби са севера доставили податке о присуству МУП Приштини.

– Ја треба да их убеђујем да ми немамо полицију, а сами им Срби дали регистарске таблице и податке. Па о чему ми причамо – упитао је Дачић.

И коначно, очекује се да две стране финализују договор о размени официра за везу који је начелно договорен током претходне рунде у јануару.

– У ствари, више уопште није јасно шта је договорено – рекао је за Танјуг бриселски дипломата упућен у ток дијалога и додао да радне групе нису постигле сагласност о детаљима мандата официра.

Официри за везу требало би да почну да раде од 1. марта у дипломатским представништвима ЕУ у Београду и Приштини, али постоје различита тумачења који би статус требало да уживају.

Приштина тражи да њихов официр Љуљзим Пеци, тренутно на дужности амбасадора Косова у Шведској, има дипломатски статус и у Београду, који међутим инсистира да официри бити само чиновници, никако дипломате.

Београд је за официра за везу именовао Дејана Павићевића, шефа српског тима у техничком дијалогу.

Уколико током ове рунде дође до напретка, то ће значајно повећати шансе Србије да на пролеће добије позитивно мишљење Комисије и Министарског савета да јој се у јуну одреди датум почетка преговора о придруживању ЕУ. Другим речима Влада Србије је решила да легализује окупацију  јужне српске покрајине за обећање да ћемо можда једног дана бити члан ЕУ, који је пред финансијским банкротом.

(Танјуг)