Прочитај ми чланак

Дачић: Најзад добар Видовдан

0

dacic

(РТС)

Премијер Дачић рекао је да верује да ће Србија сутра добити безуслован датум за почетак преговора о приступању Европској унији и да су, у принципу, усаглашени ставови са Немачком. 

Закон о амнестији биће акт опраштања

Премијер Ивица Дачић изјавио је да се закон о амнестији који би требало да донесе скупштина Косова односи на све грађане КиМ и да је важно да буде акт опраштања и помирења.
Дачић је рекао да је важно да нема репресије над онима који су амнестирани за дела која су починили.
„Када је реч о Србима са КиМ, нису то нека дела геноцида или злочина или убистава, реч је о људима који једноставно не поштују државу Косово и правни поредак Косова зато што ми нисмо признали независност“, рекао је Дачић.
Дачић је рекао и да се закон односи на све грађане Косова без обзира на националност.

„Ми сутра заиста очекујемо добру вест, најзад један добар Видовдан у српској историји“, рекао је Дачић на отварању конференције „Србија на путу на ЕУ – утицај на економију“.

„Србија неповратно иде ка ЕУ. Сутра се званично отварају преговори, без нових услова, без неких нових заседања, значи то је безуслован датум“, нагласио је Дачић.

У паузи Конференције, премијер је прецизирао да је Савет ЕУ усагласио са Немачком и другим државама чланицама став да Србија сутра безусловно отвара преговоре.

„То значи да нема нових услова у односу на оне који су до сада утврђени и да нема нових конференција, савета, комисија, које би поново расправљале о Србији“, рекао је Дачић.

Од сутра би, према његовим речима, требало да почне процедура, а најкасније до јануара да буде заказана међувладина конференција Владе Србије и Европске комисије

„Оно што је битно јесте да је Немачка дала сагласност за отварање преговора и ми практично сутра формално и званично отварамо преговоре“, нагласио је Дачић.

Премијер Србије је рекао да се нада да ће сутрашња одлука Савета ЕУ бити у складу са оним што је припремљено као нацрт.

Коментаришући могућност да датум почетка преговора не буде у октобру, већ идуће године, Дачић је истакао да одлуку о томе не доноси Србија.

„Што се нас тиче, ми очекујемо да то почне сутра, али у ЕУ има 27 држава чланица. Када је реч о датуму, то је датум заказивања те међувладине конференције“, објаснио је Дачић.

Направљени нужни компромиси

Када је реч о ставу Немачке, Дачић је рекао да је однос био 26 према један, али пошто се одлуке доносе консензусом, били су нужни компромиси.

„Немачка је тражила да не буде пре јануара, да у децембру Савет ЕУ поново размотри да ли је Србија испунила или не, као и додатне услове. Компромис је очигледно направљен, да то буде најкасније до јануара, али без додатних условљавања и без поновног разматрања те одлуке у децембру“, рекао је Дачић.

Србија је, према Дачићевим речима, испунила све услове и показала да је јасно опредељена да настави спровођење реформи и имплементацију договора с Приштином, а сада је на ЕУ да испуни оно што је обећала.

„Ми нисмо превише задовољни што то није у октобру, али с друге стране, историјска је ствар да се отворе преговори о чланству у ЕУ“, рекао је Дачић.

Премијер је напоменуо да је Србија свакако потписала Бриселски споразум и план имплементације с намером да их спроводи, а ако то не буде чинила, и ако не буде наставила са унутрашњим реформама, сигурно постоје механизми да се приступни преговори зауставе.

Дачић је рекао и да зна да ће сутра вероватно бити критичара који ће питату зашто је потребан улазак Србије у ЕУ, али је запитао шта је алтернатива за Србију.

„Не идемо у ЕУ због Уније, већ због нас и будућности наше деце“, рекао је српски премијер и навео да ће Хрватска као чланица ЕУ добити 11 милијарди евра из европских фондова, а да је Литванија за пет година добила седам милијарди евра.

Дачић је истакао и да ће отпочињањем преговора Србије са ЕУ започети и реформе целокупног српског дрштва.

Премијер Дачић је изјавио и да ће се о реконструкцији Владе највероватније разговарати следеће недеље.

На питање о закону о јавним предузећима који предвиђа избор директора тих фирми по конкурсима, Дачић је рекао да ће тај закон бити поштован онако како је предвиђено.

„У закону постоје одређене формулације на кога се тачно односе конкурси, а на кога не. Претпростављам да они који су писали закон и тиме се баве, имају то у виду“, рекао је Дачић.