Прочитај ми чланак

ДА ЛИ ЈЕ БАЛКАН у ПЛАНОВИМА САД и чија победа Србији више одговара?

0

Амерички избори одржавају се у уторак, а многи имају утисак да се уједно бира и председник света. Доктор Невен Цветићанин са Интитута за друштвене науке и политички аналитичар Душан Јањић за "Блиц" прокоментарисали су председничку кампању у САД, као и како ће избор новог председника Америке утицати на свет, али и наш регион.

donald-tramp-hilari-klinton

Амерички избори одржавају се у уторак, а многи имају утисак да се уједно бира и председник света. Доктор Невен Цветићанин са Интитута за друштвене науке и политички аналитичар Душан Јањић за „Блиц“ прокоментарисали су председничку кампању у САД, као и како ће избор новог председника Америке утицати на свет, али и наш регион.

Невен Цветићанин: Победа Трампа одговарала би Србији

Др Невен Цветићанин са Института друштвених наука сматра да је избор председника САД, није избор за председника света, али јесте за једног од најутицајнијих људи велике тројке.

– Свет се последњих година креће ка мултиполарности, мада је Америка технолошки, економски и војно и даље доминантна. Не може се рећи да бирамо председника света, али свакако једног од неколико најутицајних људи света из велике тројке САД, Кина и Русија – каже Цветићанин.

На питање шта победе једног или другог кандидата доноси нашем региону, али и свету, Цветићанин каже да су избори значајан догађај, али напомиње да Америка не мења своју политику нагло, без обзира из ког табора долази будући председник.

– Резулат избора, могао би да утиче на Европу. Уколико, на пример, Трамп победи то би могло да да ветар у једра свим популистичким покретима у Аустији, Италији, Шпанији, Француској и Немачкој, као што би победа Хилари Клинтон могла да да на снази такозваним мејнстрим политичким групацијама.

У случају победе Клинтонове, није искључено ни да би могло да дође до пораста напетости, али не и сукоба, међу светским силама, напомиње Цветићанин, јер жене лидери неретко покушавају да покажу још већу чврстину у војним питањима у односу на мушкарце.

Што се тиче региона, Цветићанин сматра да би победа Трампа можда више одговарала Србији.

– Породица Клинтон на Косову је глорификована, па би победа Клинтонове ишла на руку више оним групацијама који гаје симпатије према тој породици. Ипак, тешко да би политика Хилари Клинтон била наставак политике њеног мужа, јер се свет променио. Са друге стране, већина Срба је за Трампа и за Србију и њену регионалну позицију било би боље да победи Трамп. Ми ипак нисмо у позицији да се сврставамо, већ треба да сачекамо резулатате, јер ћемо морати да сарађујемо са америчком администрацијом ко год да буде председник – напомиње Цветићанин.

Први фактор који би могао да определи америчке изборе, према мишљењу Невена Цветићанина, јесте тајни резеровар Трампових гласова.

– Одређен број Трампових гласача не изјашњава се у анкетама, јер Трамп у овом тренутку није социјално прихватљив, због чега људи крију своја убеђења. Могуће је да се догоди оно што се догодило са Брегзитом, где је већина људи у анкетама рекла да је против како не би испали ксенофоби и присталице назадне опције, па се Брегзит опет десио. Наклоност мејнстрим медија према Хилари Клинтон, такође може да одбије бираче на маргини – каже Цветићанин.

Душан Јањић: Ништа се неће променити у односу према Балкану

Политички аналитичар Душан Јањић у изјави за „Блиц“ каже да су оба кандидата кампањи дали негативан контекст.

– Америка има три озбиљна проблема, са којима су се суочили и кандидати. Први је очигледно лоша економско-социјална ситуација, које су сви свесни. Други је приспитивање геостратешке позиције америчке политике, а трећа тема су скандали који потресају кампању и Трампа и Клинтонове. Небитно да ли је то Трампов однос према женама или Хиларино одавање тајни, заједничко им је да су кампањи дали негативни контекст – каже Јањић.

Јањић такође напомиње да је ова кампања далеко скупља од претходних.

– Типична прескупа америчка кампања. Занимљиво је да је ово први пут да су се републиканци у оволикој мери приближили демократама у последњих 10 година, и због тога је она овако изједначена – истиче Јањић.

На питање шта ће бити боље за САД и свет, Трампова или Хиларина победа, Јањић истиче специфичност америчке политике.

– Америчка политика и друштво су јако специфични. Почивају на четири главна стуба: Функција председника и Конгрес су обично подељени, ако једна странка уђе у Белу кућу, друга има контролу над Конгресом. Ретко се дешава да једна странка контролише оба. Трећи стуб је Волстрит, а четврти је Пентагон, односно војно-индустријски комплекс. Пети, неформални, су мејнстрим медији. Војно-индустријски комплекс је временом постао толико важан да сада има већу улогу него Волстрит – подвлачи Јањић.

Аналитичар наводи да управо важност војно-индустријског комплекса управља спољном политиком, те да због тога Трампов програм о повлачењу војске и стабилизацији односа са Русијом не може да успе.

– Америка ће бити приморана да настави са спољном политиком коју је започео Џорж Буш старији, и од тада се не мења – каже Јањић.

Америка до 2025. мора да се стабилизује и позиционира, јер је онда чека однос са Кином, истиче Јањић.

– Решавање сукоба са Русијом је нешто ће свакако бити главни геополитички задатак новог председника. Међутим, Кина расте, и она ће бити главни изазов за Америку у надолазећим годинама, сигуран је Јањић. На питање да ли је Балкан у било каквим плановима САД, аналитичар одговара одрично.

– О Балкану није било ни речи, нити постоје било какви индикатори да ће се ту нешто мењати када је у питању америчка политика – рекао је Јањић.

Многи говоре да је утицај САД у свету ослабио, међутим сагиворник „Блица“ се не слаже.

– То је привид. Променила се позиција Русије, која покишава да се истргне из позиције која јој је намењена, а то је да буде регионална сила која је чврсто везана за Европу. Али Русија има исти проблем као и САД, а то је Кина. Тако да, колико год парадоксално звучало, сматрам да ће заправо доћи до приближавања Русије и Америке. Ако мало боље сагледате ситуацију, видећете да Русија с овом политиком не може да издржи дуже од 2-3 године.

Војно напрезање довело је до озбиљног исцрпљивања економије, додатно подстакнутог санкцијама. Због тога смтрам да Америка није изгубила на утицају, већ да је овим разарањем Северне Африке и Блиског истока, праћено дубоким поделама исламског света, заправо и добила. Не видим да су САД нешто пропале, док катаклизма комунизма траје одавно – завршио је Јањић.